| Andreea1095 a întrebat:

Uneori după ce termin de mâncat simt ca și când nu as fi mâncat nimic, ba chiar ca îmi e mai foame decât înainte sa fi mâncat apoi după aproximativ jumătate de ora de stat dispare acea senzație și mă simt chiar satula.Sa înțeleg ca atunci se instalează acea senzație de sațietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Odata ce incepi sa mananci, mesajul care sa te faca sa te opresti necesita circa 20 de minute pentru a ajunge la creierul tau.
Deci mananca incet si savureaza fiecare imbucatura.
http://revista.meteo.ro/......satietate/

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui insă ce mananci.

| HLucian a răspuns:

Buna. Nu cred ca este neaparat o problema. E vorba de sistemul tau digestiv. Incearca sa respecti orele cand mergi la masa..si sa nu mananci repede..haotic. Si daca bei apa in timpul sau dupa masa.te sfatuiesc sa nu mai faci asta. Dupa ce termini masa..asteapta 50 minute. apoi poti bea un pahar cu apa. Sper ca te-am ajutat.