Întrebare recomandată | alexandru112211 a întrebat:

Uneori ma doare spatele, cred ca coloana happy Ce exercitii as putea face care sa ma ajute? happy Nu imi spuneti de medic pentru ca oricum ma voi ducehappy Dar daca stiti ceva exercitii care ar putea ajuta sunt dispus sa citesc big hug funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| liliforever2012 a răspuns:

Exercitiile precum mersul, inotul sau plimbarea prin apa pot ajuta la mentinerea unui spate sanatos. Aceste exercitii conduc la o mai buna oxigere a inimii si a altor muschi. Muschii care primesc frecvent un sange bine oxigenat se pastreaza sanatosi.

Exercitii speciale:
Stai intins pe spate, pe o saltea, nu direct pe podea, cu genunchii indoiti si talpile fixate pe sol, iar spatele nu-l tine incordat. Ridica-te usor pe calcaie. Repeta miscarea de cinci ori.
Din culcat pe burta, in sprijinit pe coate, antebrate si palme, impingi in punctele de sprijin si extinzi mult spatele. O varianta este extensia coloanei vertebrale din sezand pe burta, simultan cu miscarea de indepartare laterala a bratelor si revenirea lor.
Miscarea de flexie a coloanei lombare se realizeaza prin ridicarea genunchilor la piept, ajutata cu ambele maini si coborarea lor lenta, ce se executa din pozitia culcat pe spate. Crede-ne, este un exercitiu pe cat de simplu, pe atat de eficient!
Stai cu picioarele departate pana la nivelul umerilor. Pui mainile pe umeri si rasucesti lent, spre dreapta, tot corpul. Apoi spre stanga. Dar talpile vor ramane in acelasi loc.
Stai cu picioarele departate la nivelul umerilor si ridici lejer mana dreapta in sus, iar pe cea stanga o lasi sa coboare usor pe langa corp. Repeti exercitiul si cu mana stanga. Te ridici pe varful picioarelor, ca si cum ai vrea sa te sprijini cu degetele de tavan. Revii cu mainile pe langa corp in pozitia de drepti.
Stai pe un scaun. Tine un genunchi la piept. Ridica celalalt picior la nivelul sezutului scaunului, cu genunchiul drept si degetele de la picioare indreptate in sus. Stai in aceasta pozitie cateva secunde si schimba picioarele.
Poti incerca de asemenea sa faci podul. Stai intins pe podea pe spate. Arcuieste spatele si sprijina-ti greutatea corpului pe calcaie si umeri tinand capul ridicat de la podea. Pastreaza-ti aceasta pozitie timp de cateva secunde si apoi creste treptat durata pana la doua minute.
Sfat! Foloseste un brau cald inainte de a face exercitiile si gheata dupa ce ai terminat antrenamentul.
Ce exercitii trebuie evitate cand ai dureri de spate?
Abdomenele tinand picioarele intinse;
Abdomenele ce implica indoirea picioarelor, cand suferi de durere acuta;
Ridicarea picioarelor in timp ce stai intins pe spate;
Ridicarea de greutati mai sus de talie;
Atingerea degetelor de la picioare din pozitia de stat.
Daca ai dureri de spate frecvente, este bine sa faci zilnic aceste exercitii usoare si rezultatele pozitive nu vor intarzia sa apara.

9 răspunsuri:
| Aphrodytha a răspuns:

Doar dupa consultul ortopedic vei stii ce afectiune ai si ti se vor da exercitiile corespunzatoare, nu fa tu de capu' tau ca s-ar putea doar sa inrautatesti situatie. Bafta

| Aphrodytha a răspuns (pentru Aphrodytha):

Situatia*

| Romeo44 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Uneori cand fac undele miscari bruc ma doare spatele(un fel de junghi).Eu nu am fost la medic, doar am stat in pat(degeaba nu imi trecea), incearca sa te misti(nu sa alergi sau sa faci exerciti, doar sa te plimbi). Sper ca te.am ajutat.

| schmoll a răspuns:

Si eu probleme, iau un baston si fac rotiri de coloana, stau in genunchi si scutur coloana si fandari, si merge deocamdata

| Raniia a răspuns:

Poate ai o deformare a coloanei prin marirea curburilor normale, putand sa apara cifoza(spate rotund), lordoza(curbura lombara prea accentuata), spate prea drept(spate plat). Trebuie sa stii exact despre ce este vorba si trebuie sa faci gimnastica medicala care ti-o poate recomanda un kinetoterapeut in urma investigatiilor.

| cRaNs1MoRe a răspuns:

Nu mai sta mult la pc si se rezolva repedelaughing

| tedi23ptv a răspuns:

Miscati soldul in rata, spate, stanga, dreapta si in cerc. vezi daca ajta.

| alexandru112211 explică (pentru liliforever2012):

mersi mult happy

| madastar18 a răspuns:

Cauta pe youtube, poti face abdomene si lumanarea.