| AlleAlllexandra a întrebat:

URGENT.Deci.Nu stiu ce sa ma mai fac...Am fost putin pe afara,dezbracata(sapt trecuta),alaltaieri,am inceput sa tusesc, ma durea capul foarte tare, am nasul infundat...Mama mi-a dat un medicament (nu stiu cum se numeste), vazand ca nu-si face efectul mi-a dat Paracetamol. Mie, tot nu-mi este bine.Am nasul infundat,cum imi desfund o nara, se infunda cealalta. Mor de nervi. Tusesc."tuse magareasca" Si m-am saturat. Ce sa fac? Ce sfaturi imi dati? Funda va primi, cel mai bun raspuns din primele 3 kiss URGENT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Ceai.Ceai de orice ai, macar din 3 in 3 ore(mai putin cand dormi). Ceaiul iti desfunda nasul, iti elibereza gatul, nu mai simti acel scai in gat, nu mai tusesti, te hidrateaza pentru ca trebuie sa stai in plapuma si sa transpiri..si e dulce si bun!
Doua zile in pat, sa transpiri pana nu te mai suporti, si ceai cald-ierbinte, un paracetmol, si a treia zi esti bine.

11 răspunsuri:
| AlleAlllexandra explică (pentru valentingb):

Multumesc mult. O sa urmezi sfatul tau. Dinpartea mea, funda happy Multumesc!

| valentingb a răspuns (pentru AlleAlllexandra):

Poti pastra fundita, sa iti pui o fundita in par cand esti bine! Sa fii tu bine, si pe urma funda.

| AlleAlllexandra explică (pentru valentingb):

Nu,lasaa asa kiss Multumesc happy

| AndreeaD12 a răspuns:

Ceiut cald, nu iesi pe afara dezbracata mai ales, nu vorbesti mult, ca sa iti treaca tusea, ia pastile de raceala (intreaba farmacista)..cam atat.
Sa te faci bine! :*

| AlleAlllexandra explică (pentru AndreeaD12):

Multumesc pentru sfat kiss

| AndreeaD12 a răspuns (pentru AlleAlllexandra):

Nu ai pentru ce happy

| AlleAlllexandra explică (pentru AndreeaD12):

kiss :-(

| glamorousgirl a răspuns:

Cit mai mult ceai da foarte fierbinte,oparesteti picioarele cu apa multa foarte fierbinte pina ti se fac picioarele rosii, apoi iti pui in picioruse ciorapi grosi ca sa nu sa se raceasca si stai in pat,tine in gurita pastilute de git,ah, da si in ceai pui lamiie, intro lingurita strecori lamiie, maninca lamiia sub orice forma ca ajuta foarte mult dar nici chiar multa nu minca ca poate sa-ti fie rau, pentru nas fa urmatoarea procedura...rupi o crenguta de brad o pui intr-un vas cu apa(da apa intii o fierbi)lasi crenguta sa fiarba in apa aia 15 minute dupa care o mai lasi acoperita cu capacul 5 minute. apoi iei vasul te pui deasupra lui si te acoperi cu o paturica ceva pe deasupra si asa stai pina nu mai poti, ca medicament ia thailolhot, viusid...eu fac toate astea si imi trece in citeva zile.asta e ce te sfatuiesc eu, sper sa te faci bine, stiu ca sunt enervante toate aceste proceduri dar pentru ca sa te faci bine trebuie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multă sănătate, si fă băi fierbinti la picioare, te ajută mult, dar pui si sare.

| AlleAlllexandra explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc pentru sfat!

| AlleAlllexandra explică (pentru glamorousgirl):

Multumesc mult pentru tot! O sa incerc toate variantele, si a celorlalti!