| anonim_4396 a întrebat:

Va rog...Ajutati-ma...Va implor.
Nu mai suport,plang.A facut rost de sange,a fost operat...
Doctorii mi-au spus ca a intrat in coma.
Ma intreb uneori, dupa cate evenimente nefericite am avut, doctorii mai mult incearca sa omoare oamenii sa devina miliardari?
Freaca toate medicamentele din spital sa zica ca au incercat sa salveze.Vai nu stiu ce,vai nu stiu cum!
Daaa,pe dracu!
Cand o sa ajungem si noi ca in strainatate? Cand o sa avem si noi o tara cu oameni cinstiti?
Cand o sa se termine spagile,cand?
Mereu trebuie sa dai bani spaga din buzunar sa rogi un doctor sa iti salveze omul care ti-a facut viata mai frumoasa?
Cand o sa pot si eu sa fiu mandra de tara in care traim?
Cand?
Si nu ma intereseaza de cei care sariti pe mine cu gura,cand o sa fiti in locul meu o sa simtiti!
O sa simtiti durerea.
Bani aruncati pentru vieti pierdute.
Din coma credeti ca o sa-si revina?
Pe dracu!
Nici cu spaga.
Sunt pe cale sa ingrop un prieten, amintiri,clipe frumoase, mesaje, glume...TOT.
SI PENTRU CE?
PENTRU HOTII DIN ROMANIA!
Spitalele cica trebuie sa fie gratis. Da, cand? Trebuie sa ne intoarcem in timp.
Ganditi-va cat am plans. Intelegeti-ma... Inca putin si totul dispare.
Din cauza ca doctorii vor spaga...
Banii sau viata...despre asta e vorba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Problema spagii este ca oamenii dau. Daca nimeni nu ar mai da, s-ar rezolva problema, dar daca din 10, sunt 8 tampiti care se scobesc in portofel sa bage in buzunarul altuia, atunci problema principala este in randul celor care dau.
Oamenii nu vor sa priceapa ca si cu spaga si fara spaga, procedurile medicale sunt fix aceleasi. Operatia respectiva si cum reactioneaza organismul celui operat nu depind de bani.
In plus, crezi ca afara nu mor oameni in spitale?

Tu te confrunti cu o situatie trista si este de inteles frustrarea, dar viata prietenului tau nu depinde de bani. Daca ar fi fost asa, lucrurile ar fi fost mult mai simple.
Incearca sa te linistesti, sa nu mai dati bani aiurea unor oameni care primesc un salariu mai mult decat decent pentru indeplinirea meseriei pe care si-au ales-o, bani de care e posibil ca prietenul tau sa aiba nevoie pentru recuperare si care nu vor face diferenta acum.

Viata nu este justa.Nu este menita sa fie justa, din pacate.Este trist ca oamenii trec prin asa ceva? Desigur! Dar nu rezolvi nimic daca te lasi coplesit de sentimentele negative.Prietenul tau are nevoie acum de oameni puternici.

Numai bine si multa sanatate!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Exact, imi da nefolositor si eronat mie care spun pe scurt ce ai zis si tu, dar chiar ma bucur ca ti-a dat tie funda. Ea pe de o parte da spaga, si pe de alta se plinge ca vai, cand se va termina cu spaga de la noi. Culmea ironiei si a ipocriziei...

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De cele mai multe ori nu se cere sau nu se pretinde nimic material (sigur, exista si cateva exceptii de cadre medicale fara bun simt, dar ma voi referi la majoritatea, cei care nu cer), dar oamenii le baga mana in buzunar de buna voie si chiar insistand cu banii, medicilor, asistentilor, infirmierilor, chiar si femeilor care se ocupa de curatenie.De ce? Nu am inteles niciodata.Tratamentul fata de pacient este fix acelasi, operatia sau tratamentul fix aceleasi, dar oamenii daruiesc (sa folosesc cuvinte mai finute) bani in continuare.Si spun asta din ambele tabere sau perspective.Este absurd sa te plangi de ceva ce tu sustii, ce tu alimentezi si incurajezi.

Ma intreb cand va intelege lumea ca acei bani nu vor face diferenta?

| floresdemayo a răspuns (pentru Floridori):

E corect ce zici, doar că realitatea e mult mai dură, decât ce putem vedea noi, din exterior.
Da, procedurile ar trebui să fie aceleași pentru toti, dar din păcate, nu sunt. Unii hematologi, nu sunt deloc dispuși să le pună in practică, oferind bolnavului doar un tratament superficial.
Când ai deja nevoie de sânge, se știe că organismul e foarte fragil, iar transfuzia de sânge poate să salveze viața, ori măcar să o prelungească (asta, dacă organismul bolnavului il asimilează).
Când tatăl meu a fost bolnav de leucemie, am avut de ales dintre două variante:
1. fie fac rost rapid de potentiali donatori (iar la nevoie, descoperi că ești singur și nimeni nu e dispus să te ajute) 2. fie aștept până spitalul primește (altfel spus, să nu am așteptări).
Atunci am înțeles că sangele e costisitor si in cantitate limitată in spitalele românești, pentru toti cei care asteaptă să-l primească gratuit, dar in schimb, au plătit o viață, asigurările de sănătate.
E trist, da, știu. Dar fără bani, care se dau incepând de la femeile de serviciu (pentru schimbarea cearsafurilor, zilnic), la brancardieri (care te transportă) până la specialistii (care te tratează), in spitalele de stat, ești considerat ca și un obiect, care doar ocupă spațiul.
Adevărul e că nu a mai fost nevoie de a căuta donatori de sânge și nici să aștept până primește spitalul, dacă am recurs si eu la tipica șpaga românească. S-a găsit și sânge de donat, brusc se ieșise din "criză".
Așa că conceptul că "mita nu ajuta la nimic, fie ca o dai, fie ca nu o dai, te vor trata la fel" nu se aplică intotdeauna. Dacă nu făceam asta, probabil l-aș fi pierdut in 24h. Sângele, venit de urgență, ii prelungise putin viața. Câteodată, banii fac diferenta intre viața si moarte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Asta e intrebarea de milioane. Raspunsul e DE SCLAVI! Nu au nici cea mai mica urma de demnitate si, de cealalta parte, de cele mai multe ori doctorii care iau spaga - facem abstractie de rezidenti si unele specialitati mai putin populare pentru care spaga era diferenta intre covrigi si apa si un trai decent pana de curand - iau spaga pentru a se simti superiori, nu pentru bani. Fie ca ii pui in plic 1 RON sau 100.000, ceea ce conteaza e cum te duci precum taranul care are capul plecat si cusma in mina la boier, nu faptul ca ii dai bani. E vorba de relatia asta de servitudine care se infiripa intre tine si el. Eu am fost cu junioara la spitalul de copii de cateva ori, si am prins si niste tute de asistente care m-au lasat sa astept niste analize vreo 2 ore (era NOAPTEA, nu faceau absolut nimic) pentru ca nu le-am impins nimic. Cunosteam doctori acolo, cunosteam si un tip care e infirmier dar se are pe bune cu tot ce misca pe acolo (omul e si artist in timpul liber si astfel il stie toata floarea spitalului si il apreciaza), insa nu am apelat la nimeni. A fost cit pe ce sa ma enervez, dar am zis ca hai, prima faza o lasam sa treaca-mearga. Dupa ce s-a intimplat i-am povestit ce si cum, s-a suparat un pic pe mine ca nu am apelat la el (nu era treaba de bani, oricum imi era dator cu niste chestii, dar prefer sa pastrez favorurile si sa nu le irosesc), intre timp ajunsese si guvernul tehnocrat la putere si incepusera sa ii pistoneze pe astia din spitale - nu, nu a aparut in presa mare lucru, dar am simtit-o pe pielea proprie. M-am dus cu junioara in aceeasi locatie, suspecta de fractura. Cam o ora de la intrarea in spital ieseam - triaj, consult generalist, consult de specialitate, radiografie, toate bune si acasa. Nu am platit nimic, nu am impins nimic nimanui, nu am venit cu faze "stiti pe cine cunosc eu" si altele de genul. Am tratat problema cu acelasi respect cu care ma astept sa fiu si eu tratat.
P.S. Si intrebarea ta finala e de milioane, iar raspunsul e acel nenorocit "asa se face, maica, nu ne apucam noi sa facem altfel" pur romanesc. Uite, eu nu mai dau flori la invatatoare. Cind eram copil mereu mi s-a parut penibil, si acum cu atit mai mult ca parinte. Daca e sa o ajut cu ceva, cu cea mai mare placere. Nu bani, nu flori, nu ma inclin in fata ei. Saru'mina, toata stima si respectul, daca e de discutat ceva discutam. Mai intirzia asta mica, mi-a atras atentia, mi-am asumat si mi-am cerut scuze. Nu m-am dus sa o ung cu ciocolate sau alte mizerii de genul. E nevoie de o nucleara ca sa se duca naibii mentalitatile astea comuniste in care omu' de rind e un papitoi care trebuie' sa se faca pres in fata doctorilor, judecatorilor, samd.

| Floridori a răspuns (pentru floresdemayo):

Exista criza de sange si asta este un adevar trist.
Restul povestii nu il voi comenta deoarece raman la parerea mea si consider ca atunci cand se observa un dezinteres din partea medicilor sau a oricarui lucrator al spitalului, o atitudine corespunzatoare situatiei, face minuni.Ma refer aici la informare corecta si putin tupeu.
Imi pare rau pentru fiecare persoana ce se afla in suferinta, dar consider in continuare ca din cauza voastra, astia care bagati mana in buzunar, exista in continuare acest fenomen. Daca nimeni, absolut nimeni nu ar mai da, cei din spital nu ar mai avea astfel de asteptari.Dar multi sunt obisnuiti ca lumea sa se duca acolo cu "saru'-mana" si cu cateva sute de lei pregatite.
Este un fel de obicei abominabil pe care romanii il continua din generatie in generatie fara sa inteleaga ca cei care dau, alimenteaza aceasta plaga si astfel nu va putea sa dispara niciodata.Si dupa ce chiar ei dau bani de buna voie, tot ei se plang ca dau spaga.

Cand am revenit in Romania, am fost internata de doua ori.Deoarece am facut doar scoala generala aici, in sistem aparea ca am 8 clase (eram in proces de autentificare, legalizare a diplomelor, studiilor si deja dura mult din moment ce am dat examenul echivalent bacalaureatului intr-o tara, am terminat facultatea intr-o alta tara si am facut rezidentiatul in altele doua diferite.In plus, am intrat la facultate la o varsta considerata suspecta in Romania.In fine...).Am fost intrebata daca stiu sa scriu si sa citesc pentru a semna refuzul anumitor proceduri.Deci se considera ca eram un nimeni.Am fost tratata excelent, chiar daca au existat mici incruntari cand am refuzat anumite proceduri.Am rude si prieteni care au fost in spital si nici ei nu au dat nici 10 bani.Au fost tratati la fel.Colegele de salon pe care le-am avut, au dat cate 500, chiar 1000lei medicului.Medicul s-a purtat fix la fel si a fost vorba de aceeasi situatie medicala. Femeilor care schimbau asternuturile le dadeau 5-10 lei pentru asta, dar te asigur ca daca gasesti una mai nesimtita, daca ai gura mare, ti le schimba oricum.
La randul meu, in prezent, cunosc saptamanal persoane care vor sa imi dea bani.Degeaba le explic ca nu pot face nimic mai mult.Ei insista in speranta ca poate, poate, ca medicii au secrete si proceduri VIP pentru cei care dau bani.Nimic mai gresit.
De aceea spun ca am fost in ambele tabere si cunosc ca situatia nu este asa cum pare in perspectiva celor ce dau spaga.Lor li se pare ca fac un lucru bun pentru cel in suferinta si au speranta ca il vor ajuta.In realitate, este doar o impresie falsa, dar o forma sigura de a alimenta acest lant vicios.
Acum, este opinia mea, din experientele mele, din perspectiva mea.Fiecare cu propria experienta.Numai ca nu mi se pare corect ca tocmai cei care dau, se plang de spaga...

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu am dat spaga, nici familia.Are doar o mama.Si el nu are mare bogat.Isi permitea traiul, dar nu era cine stie ce sa arunce cu bani in sus.
Si acum, ce mai ai d eobiectivat?
Plang mai mult, a murit.Esti multumit acum?
ESTI?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Bun, si atunci ce e cu intrebarile si acuzele alea de mai sus, complet fara rost? A murit un omulet bolnav, presupun ca era baiat de treaba. Imi pare rau, condoleante. Asta crezi ca face legitima aruncarea de acuze nefondate catre medici? Cum te-ai simti tu, medic fiind, ca la 1 din 2 pacienti care iti mor, sa inceapa rudele sa arunce cu presupuneri de-astea ridicole, timp in care abia daca la 1 din 20 pe care ii faci bine vin sa iti multumeasca? Nu ma refer la spaga, ci efectiv sa vina sa iti multumeasca, pentru ca nu de putine ori medicii de la noi fac minuni cu baza materiala pe care o au...

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, intr-adevar.Dar e oribil sa vina un medic sa iti spuna ceva, fara nici o emotie, ca si cand nu i-ar pasa.
E ca si cand tu stai si te omori pentru o persoana draga si pe altii ii doare fix la basca...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Ai vrea sa vina plingind? Gindeste-te ca esti tu medic oncolog. Majoritatea pacientilor pe care ii vezi mor mai devreme sau mai tirziu. Pe unii ii vezi cand deja sunt cazuri pierdute, pe altii ii vezi ani la rind, de la stadiul de om intreg pana la faza de schelet ambulant. Gindeste-te ca esti oncolog si ai de explicat unuia/familiei lui ca la cancerul lui de git avansat, singura sansa ca sa ii mai dai cateva luni nenorocite de viata e sa ii extirpezi laringele. Daca faci operatia, moare in mai putin de un an oricum. Nu o faci, se duce in maxim 2-3 saptamini. II faci operatia. Operatia consta in o gaură în gât, în care se va introduce un tub prin care să respire. Nu va mai putea vorbi, nu va mai putea respira vreodata pe gura sau nas. Gindeste-te ca ai cate un caz de asta pe trimestru. Pe linga asta, multe altele, unele mai nasoale, altele mai putin nasoale. Crezi ca daca nu te detasezi de job, cit dureaza sa o iei razna complet sau sa devii de-a dreptul insensibil si nenorocit?

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Total corect ceea ce spui.
Dar asta tine si de educatie.De ce? Pentru ca multi nu isi cunosc drepturile si nu stiu cum sa si le ceara.Multi nici nu stiu cum le functioneaza organismul si nu ma refer la boli rare sau chestii complicate, ci la lucruri simple, macar sa stie sa explice ce simptome au sau sa isi dea seama cand ceva nu este in regula cu ei.
Exceptand cazurile accidentelor, in care nu ai controlul stadiului in care ajungi la spital, oamenii cu anumite afectiuni ajung la medic prea tarziu pentru a se mai putea face mare lucru, in timp ce unii alearga la urgente pentru ca au inghitit un sambure de pruna din compot. Oamenii care au cu adevarat probleme de sanatate merg la spital smeriti, umili, cu capul jos, fara sa sufle o vorba in afara de ceea ce intreaba medicul.Nu! Mergi la un medic care este platit din banii tai si ai tot dreptul sa il intrebi orice, sa ai pretentia sa aiba un comportament decent, sa iti dea sfaturi sau un tratament etc.De ce i-ai mai da bani, daca tot din banii tai e platit?

Personal cunosc asistente care inainte vindeau bilete pe autobuz (cei care au prins cel putin anii '90, stiu despre ce vorbesc).Ai putea spune ca e foarte bine ca lumea doreste sa progreseze, dar femeia a facut totul cu spaga si daca o vezi in ce hal face o injectie, iti vine sa plangi.Alta care are 3 copii, nu stie exact cine este tatal si care pleaca in timpul pauzei in parcul din spatele spitalului pentru ca o suna clientii dornici de sex in natura.Si nu, nu glumesc! Astfel de exemple pot continua.Asta pentru a justifica si de ce exista asistente tute, cum zici tu.Personal, cu toate ca pentru multi nu suna corect, as desfiinta postliceala de asistenti medicali.Nu mi se pare bine si corect ca un om care se ocupa de alt om, sa poata face asta dupa cativa ani de postliceala, de multe ori facuta cu spaga sau "la misto".Dar aici iarasi intervine sistemul de educatie...
Nici eu nu sunt de acord cu cadourile pentru cadrele didactice.Nu mai stiu exact cum e acum, tu stii mai bine daca ai copii la scoala, dar cel putin inainte, toti copiii duceau flori, bomboane, martisoare si parintii strangeau chiar si bani pentru costume, posete, lanturi sau bratari din aur etc. Absurd! Eu am avut niste parinti considerati mai excentrici de multi si eram singurul copil din clasa care ramanea in banca atunci cand era 1 martie, 8 martie, ziua de nastere, de nume a profesorului sau invatatoarei etc.Nu am dus niciodata nimic si nici nu am de gand sa o fac atunci cand voi avea copii la scoala.Cadrele didactice sunt alti oameni care sunt platiti din banii nostri pentru a-si face meseria pe care nu i-a obligat nimeni sa o aleaga.In plus, in ultimul timp, au salarii mai mult decat decente pentru eforturile minime pe care le depun majoritatea, pentru ca sunt putini cei care isi dau cu adevarat interesul si isi fac meseria cu pasiune si placere.

Condoleante persoanei care si-a pierdut prietenul si este de inteles ca pentru familie si apropiati este o mare tristete, dar nu este singura persoana care isi pierdea viata.De ce ar fi vina medicilor? Ca doar nu au superputeri pe care au ales sa nu le foloseasca doar in cazul lui.
Ceea ce ma intriga si reuseste sa ma enerveze este faptul ca atunci cand pacientul nu raspunde la tratament, cand operatia nu reuseste, sau chiar decedeaza, este vina medicilor.Dar atunci cand pacientul este salvat, poate prin eforturi pe care multi nu le inteleg, aproape supraomenesti, toate rudele spun: "datorita bunului Dumnezeu" sau "multumim lui Dumnezeu". Serios? Care este logica? Ori Dumnezeu e responsabil in ambele cazuri, ori medicii.
In realitate, nu e nici unul si nici altul, evident ca tine de organismul fiecaruia, chiar as indrazni sa spun ca de selectia naturala.Dar acestea sunt problemele romanului, asa suntem invatati, asa am vazut la parinti sau bunici si repetam si noi aceleasi greseli la nesfarsit.
Imi place Romania, ma simt bine aici, acesta este motivul pentru care m-am intors, dar Romania este o tara care are metastaza (eu asa spun), o tara care are nevoie de celule necanceroase pentru a putea progresa, dar unde te duci, dai peste cancere, incepand cu politica, pana la religie.Da, multi se vor supara, dar imi asum, religia este unul dintre cele mai mari cancere care nu permit unei natiuni sa progreseze.
In fine, am speranta ca intr-o zi, chiar daca eu nu voi mai fi, aceste mentalitati ce provoaca metastaza Romaniei sa dispara.Dar pana atunci, presimt ca tara asta, atat de frumoasa, va ramane intr-o stare latenta mult prea mult timp...

| Floridori a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Imi pare rau pentru pierderea suferita si cu scuzele de rigoare, dar cam asta trebuie sa faca un medic bun, sa fie detasat fata de situatia pacientilor.
Imagineaza-ti ca oamenii aia vad oameni murind aproape in fiecare zi.Ar trebui sa fie in depresie?
Gandeste-te la un neurochirurg care trebuie sa opereze tumoarea unui copil. Daca s-ar implica emotional, ar incepe sa planga in timpul operatiei, sa ii tremure mainile, ce ar rezolva?
Medicul este un om de stiinta, iar stiinta adevarata nu implica emotie. Orice emotie sau implicare personala reprezinta un dezavantaj pentru pacient, nu un beneficiu.Un medic cu adevarat bun, nu va empatiza cu pacientul.Il va trata decent, cu intelegere, dar la nivel emotional, nu se va crea nicio conexiune.De ce? Pentru ca tocmai aceasta detasare ii permite sa isi faca meseria cat mai bine. Daca ar fi o persoana emotiva, nu ar mai fi un medic bun, sau nu ar mai fi deloc medic.
Pentru un medic, acel om nu este copilul cuiva, nu este prietenul cuiva, este doar un sistem complex de organe si tesuturi la care el trebuie sa lucreze.
Condoleante! Insa viata merge inainte...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Baiat, fata, non-binar, nu conteaza, dar poate ne vedem face-to-face intr-o buna zi. Dau eu primul suc. Sau bere, ce vrei tu, doar ca eu nu mai consum alcool. happy

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu am consumat alcool niciodata, nu ma incanta, dar accept o Coca-Cola recewinking

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Floridori):

Am mai vorbit cu el.Chiar urasc acum faptul ca mi-am facut prejudecati fata de el...Am observat ca a inceput sa se comporte altfel.Acum incep sa vad ca ce face el, nu face mai nici un doctor.Si acum imi pare extrem de rau ca l-am vazut cu ochi rai...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Acum, daca se intampla sa fii cumva si prin proximitatea Iasului, mai ca ar fi o treaba. P.S. Chiar si asa, nu e totul pierdut - vara asta ajung si pe la Bucuresti, Cimpulung Muscel, cu o tura pe la Transfagarasan. Daca nu sufar de deces sau faliment pana atunci, desigur. happy

| Floridori a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Asta se intampla atunci cand sentimentele ne coplesesc.Nu vedem cu toata claritatea anumite lucruri.Este normal ca din cauza tristetii sa ai astfel de reactii.
Sper sa fii mai bine in curand.

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Speram sa fie totul bine happy
Nu sunt din apropiere, chiar daca locuiesc in estul Romaniei, dar mai la sud...Dar nu se stie niciodata.Lumea este atat de mare si de mica in acelasi timp...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Daca discutam de sud, eu am crescut la Rm-Sarat.winking

| floresdemayo a răspuns (pentru Floridori):

Din nefericire, șpaga e o tradiție, in absolut toate domeniile, până la nivelul cel mai înalt, nu doar in medicină, situatie căreia nu stiu cine ii va pune capăt vreodată. E greu, dar nu imposibil Omul poate schimba totul, doar ca tot el se află la ambele capete. E nevoie de mult curaj si hotarare.
Vorbind acum strict de sistemul medical, vinovati sunt și oamenii care dau, dar și doctorii care primesc! Zicala că multi stiu să scoată bani și din piatră seacă, se aplică, foarte frecvent, fiindcă intotdeauna vor exista angajati lipsiti de scrupule, care pretind /așteapta ceva in schimbul unui serviciu.
Am văzut si medici corecti, din punct de vedere deontologic si moral, dar foarte putini, in comparatie cu numărul celorlalti. Dar daca deja ne plangem că am dat, in loc sa ne bucuram ca am fost ajutati, transformam totul intr-o suferinta interioară. E mai bine să fii fericit că s-a rezolvat. Când se termină prost, e mai rău...
Și in invățământ, situatia e aceeasi. E una când primesti un buchet de flori, de la un elev premiant, ori olimpic, drept recunostință că l-ai indrumat, și total altceva cand primesti flori, de la un elev leneș, obraznic, dezinteresat, care absentează cu saptamanile, si te caută la final de semestru, sau de an, cu scopul de a-l promova, ori pentru a-și rezolva mai repede problemele.

@nuspuncinesunt2
Condoleante! Viata nu e intotdeauna prietenoasă cu noi. Toti am pierdut pe cineva apropiat, poate că putini dintre noi am fost cruțati de evenimente care fără milă au tăiat bucati din inima noastră. E ceva firesc ca in viată să existe si momente în care ne simtim tristi, înfranti si dezorientati. E aproape inevitabilă întalnirea unor situatii neprevazute. nimeni nu vrea sa trăiasca durerea, dar daca viata ne-o da fără să ne întrebe e de preferat sa privim în jur prin ochii compasiunii.

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu foarte departe happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Foșcani? happy

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Floridori):

Va rog... Puteti vorbi in privat de intalniri? Sincera sa fiu mie tocmai mi-a murit cel mai bun prieten + iubita lui si ma simt groaznic.
Cea mai frumoasa poveste de dragoste intre ei doi, si o alta cea mai frumoasa de prietenie intre noi doi, ambele spulberate.

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nup.Cu toate ca apreciez moldovenii, tinuturile si mancarea din zona Moldovei, nu sunt moldoveanca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Atunci Buzău. happy
P.S. Mie unul judetul Vrancea nu mi se pare a avea mare lucru moldovenesc in el, poate doar stupiditatea cu care tot voteaza criminalii pesedisti de 30 de ani incoace...

| Floridori a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Imi pare rau de pierderea suferita, cu toate ca eu nu cred in totalitate cele spuse de tine.Cred doar ca tu esti o pustoaica in cautare de atentie din motive pe care le-as putea enumera cu usurinta, insa ma voi abtine, dar cu scuzele de rigoare in cazul in care te-a deranjat conversatia pe langa subiect, il voi inchide aici.

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ca persoana ce a adresat intrebarea se simte deranjata de faptul ca pare sa nu empatizam cu ea din moment ce am inceput sa avem o conversatie pe langa subiect (nu ca ar fi asta o tragedie), as prefera, din educatie, sa incheiem aici comentariile pe topicul ei, dar nu, nu ai ghicit. Putem continua conversatia, cu mare drag, prin mesaje, daca doresti.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Floridori):

NU CREZI?
Bine,nu ai de cat.
Iti dau instagramul in privat.
Si al meu, si al fetei, si al baiatului.
Si chiar te rog frumos dupa ce ti le dau pe al ei si al lui sa trimiti mesaj.
Pe al lui va raspunde mama lui iar pe al ei ori nimeni, ori tatal ei.
Multumesc frumos tuturor ca ma credeti o mincinoasa!
You-huuuu
Multumesc ca eu stau si plang dupa doua persoane dragi si voi credeti ca mint.
Multumesc, va aplaud!
Iti las conturile pe privat.
Poti intra, poti intreba.
Nu va avea nimeni probleme.
Multumesc pentru sprijin!
Foarte fain din partea voastra...

| Floridori a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Nu folosesc retelele de socializare si nici nu sunt in masura sa investighez nimic.
Este doar opinia mea.Nici nu ar trebui sa conteze pentru tine opinia mea nici a altcuiva sau daca esti crezuta de niste straini ori nu.Mi-am cerut scuze pentru ce te-a deranjat si dupa cum ai observat, am incheiat conversatia.
Numai bine!

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Floridori):

Asa e genul meu. Pune orice la suflet. Poti sa imi spui pana si ceva, un lucru neînsemnat, ca ma supăr
Pur si simplu pun totul la suflet...
Numai bine.

54 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Niciodata nu se va termina cu spagile, si niciodata nu o sa fie un raspuns pozitiv la intrebarile tale, deci obisnuieste-te cu asta. Si cu ce sa te ajutam noi? Ca raspunsul ti l-am dat deja.

Ptr ca Romania de generatii asa e si va fi, asa e educatia si a fost.
Am fost hoti si parsivi ca am fost 800 ani sub turci si trebuia sa ne ploconim, sa fim slugi, sa fim hoti ca sa supravietuim, cam de acolo vine.
Avem si politicieni de doi lei, deci sunt pusi oameni tampiti si fara interes sa faca ceva.

Asa ca sansa ta e unica si anume sa pleci din tara si sa te munti in alta unde e bine.

DIn coma poate sa-si revina dar nu se stie daca si cand.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Din coma, ieri a murit. Încă un prieten plecat, inca o grămadă de lucruri care au rămas amintiri...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Pacat, ce sa zic, si crezi ca avea sanse sa nu moara in alte conditii? Ce a avut?

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

După ce i-a murit iubitul,(cel mai bun prieten al meu,)ea iubindu-l a vrut să plece după el.Si-a tăiat venele. Apoi a luat un pumn y pastile.Ieri dimineață vorbisem cu ea.La 14 și câteva minute auntrat in coma.Pe la 16-17 a murit...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

O sa ma scuzi dar simt sa zic ceva acum cu riscu ca o sa ma injuri, si pentru ca zic ce simt, o zic, pai atata minte a avut?!
Si-a cam meritat soarta sa zic asa, a platit pentru prostie, a scapat ieftin, putea sa nu moara si sa ramana handicapata, atunci sa vezi buleala ce era, si sa vezi ce ar fi regretat, isi zicea ce zic eu acum, realiza ca asa e.

Un om destept nu face idiotenia asta, las-o dracu de iubire, sunt n iubiti pe care sa-i placi la fel de mult, sa-i iubesti la fel de mult si sa te placa, nu sa mori ca..ptr unu, ce dracu ma.

Daca ti-e nasol te duci la un medic, la un psiholog si ceri ajutor "domne, mi-e rau, am ganduri urate, ajutati-ma", si se rezolva, dar nu asa.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu o ajuta nimic.A mai fost la psihologi.Nimic.Bani aruncati aiurea si aproape ani buni dusi pe...
Ei doi erau un soi de oameni ...nu stiu.Nimeni nu mai era nimeni ca ei.
Erau speciali.
Nimeni nu va fi ca ei.
Aveau voci de ingeri, stilul imbracamintii, comportamentul, vorbele, afisarea in public...totul faceau intr-un fel special...
UNICI.
Erau unici.
Nimeni nu m-a inteles cum m-au inteles ei.
Nimeni nu mi-a vorbit cu mi-au vorbit ei.
Nimeni nu mi-a luat aparare acum mi-au luat-o ei.
Nimeni nu m-a judecat cat timp ii aveam pe ei.
NIMENI...
SPECIALI, UNICI.
Asa erau.
Zilele astea am mai vorbit cu mama lui.
Doar ea mai e ca ei.
ATAT.
Speciali, unici.
Spciali...
Unici...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Si la medic s-a dus la psihiatru?! A cerut ajutorul si acolo? A testat scheme de tratament cum trebuie si nu i-a mers?! Ca la psihologi cred si eu ca s-a cam dus degeaba, nu prea am eu incredere in psihologi, insa uneori rezolva problema, de aia recomand si eu uneori asta.

Avea o depresie ce trebuia tratata, nu gargara la psihologi.

Nu zic ca nu or fi fost speciali, dar mai sunt oameni speciali, nu era el unicat.
Ca sa nu mai zic ca metoda pe care a folosit-o este f riscanta si sansa de rateu ar fi fost mare.
Daca era in occident sa zicem ca scapa, si? Cum era apoi? Deci s-ar fi nenorocit degeaba.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Te rog...
Nu ma face sa ma simt mai rau decat sunt.
Crede-ma, nu mai pot...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Pai am zis corect, nu? S-a dus la medic sa incerce sa isi revina? De ce sa-ti faca rau intrebarea?
A incercat sa rez problema unde nu trebuia, nu i-ati dat nimeni sfatul sa se duca la medic?

Si pana la urma viata merge mai departe! Mortii cu mortii, vii cu vii, asta este.

Bine acum e prea devreme sa fi bine, e normal, poate o sa-ti treaca, nu e problema, se zice ca daca in 6 luni nu trece, se numeste depresie, dar tie o sa-ti treac sigur in acest timp, mult mai repede.
Trebe sa-ti vezi de viata ta, sa nu fi dependent de altcineva emotional, insa mai dureaza putin.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Da...Ai dreptate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa intelegem ca ce? Ca ai dat spaga? Ca doctorii nu intotdeauna pot salva pacientii, indiferent de bani? Ti s-au cerut bani? De ce nu ai sunat la politie/DNA in secunda doi? Ar fi o idee daca ai si detalia, totusi...

| Alverto a răspuns:

Crezi că în străinătate e totul lapte și miere? Ar fi bine sa îți schimbi părerea. Nici nu știi câți au murit în Brazilia anul trecut, efectiv erau cosgiuguri unele lângă altele de parcă era camp de cosgiuguri.
Și în SUA există șpagă, și în Germania există corupți, și în Rusia există comuniști.
Că în România nu se poate, pai majoritatea romanilor nici nu știu ce face parlamentul și ce face guvernul, ce atribuții are președintele. Vrem schimbare dar nimeni nu vrea sa se schimbe, sunt doar câțiva cetățeni ce chiar fac ceva in tara.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Alverto):

Nu cred! Stiu! Mai multe rude cu care am fost in spitale din tari straine au fost vindecate.Am 6 cunostiinte.Toate au avut cancer.Acelasi tip.Si la toate era in acelasi stadiuLa trei carora familia a reusit sa mearga cu ele in strainatate, au supravietuit.Trei care am ramas in Romania, sunt la doi metri sub pamant.
Ce, care e scuza?

| Alverto a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Foarte bine. Asta nu denotă faptul că nu au plătit mai mult, așa-i?

| isemilia a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Echipamentele si personalul in special. Da, e simplu sa dai vina pe medici, insa in alte tari spitalele sunt mult mai bine dotate, se incearca alte metode (de aceea si sunt atatea cazuri in care oamenii merg in alte tari sa faca X tratament sau X operatie care in Romania nu exista), se fac studii ca sa se avanseze in medicina si sunt mai bine pregatiti. Fata de Africa stam mult mai bine de exemplu. Nu e ca ei nu isi doresc sa fie sanatosi, ci doar ca in general nu exista ceea ce e la noi. La fel si cu noi. Nu e ca medicii se bucura cand altii mor, ci doar ca uneori chiar nu ii pot salva. Plus ca fiecare om e diferit, nu poti compara o probleme de sanatate la un om cu aceeasi la alt om, din moment ce pana si o raceala e diferita de la om la om. Si, hai serios, care a fost ultima investitie serioasa intr-un spital in Romania, care nu a fost in an electoral / realizata de organizatii non-guvernamentale?

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Nu compara tu Germania cu Romania, ce dracu, are dreptate nuspuncinesunt2, acolo chiar e bine ca am fost eu si am stat acolo.
SI nu compara Brazilia cu occidentul sau SUA, ca nu se compara.
In SUA nu se da spaga, insa costa f mult, daca nu ai bani mori.
In Germania iar nu se da spaga insa e accesibil sistemul bun de catre oricine la fel, nu e nasol ca in SUA.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e vorba de bani, uita-te putin in jurul tau, nimanui nu ii pasa, nimeni nu vrea sa ajute, nimeni nu isi da silinta si nu se poarta frumos prieteneste, civilizat. Toti vor sa dea teapa, sa faca bani fara sa munceasca, sa comande pizza in fiecare zi ca ii doare cotu sa gateasca. Doctorii astia care sunt in sistem sunt pierduti. Pana si astia noi devin corupti de generatia stafida, am vazut cu ochii mei un fost coleg care a ajuns la spital rezident si deja era cu apucaturi de haiduc si cu munca de mantuiala. Romania este tara in care se face minimul necesar ca sa nu te dea nimeni in judecata

| isemilia a răspuns:

Am vazut intrebarea ta de pe 11 iulie (cautand un context acesteia) si iti pot spune ca am fost intr-o situatie asemanatoare. (nu eu personal, ci bunicul meu) Nu incerc sa compar durerea ta cu durerea mea, ci doar am precizat ca sa nu spui ca nu am trecut prin asta si doar inventez acum lucruri ca sa le iau apararea medicilor.

Inteleg cat iti este de greu, insa daca cineva incearca sa il ajute acum cu siguranta aceia sunt medicii. Trebuie sa intelegi ca nu au ei o vina ca a avut loc accidentul si ca prietenul tau e in coma. Tot ce incearca ei sa faca acum este sa il salveze. Chiar crezi ca nu aveau altceva de facut si ca au decis sa ii bage tone de medicamente doar ca sa spuna ca au incercat? Nu. Au facut-o fiindca au vrut sa gaseasca ceva ce nu merge. Ai fi preferat sa iti spuna in prima zi ca nu il interneaza ca nu vor sa incerce nimic? Sunt constienta ca poate nu ma intelegi acum, insa la un momentdat sper ca vei realiza ca oamenii aia ii vor binele si de aia isi bat capul atat, cu mai multe variante de medicamente, cu operatii etc. Plus ca nu ei controleaza cand intra cineva in coma si cand nu, tine doar de circumstante. Si in alte tari mor oameni zilnic, intra zilnic oameni in coma. Asta in conditiile in care nu ne comparam cu ei nici in echipamente, nici in educatia oferita medicilor... Corect, sunt si medici care chiar nu au interes pentru asta si se vede clar, insa multi vor doar sa ajute si sa faca totul ca sa ii fie bine pacientului, chiar daca asta inseamna multe mediacmente si operatii cu riscuri. Crede-ma, ii poti da spaga fiecarui medic din Romania cat vrei tu de mult, insa banii nu rezolva nimic. Nu cred ca e placut pentru nimeni din spital cand cineva moare. Mita nu ajuta la nimic, fie ca o dai, fie ca nu o dai, te vor trata la fel, in functie de caracterul lor. (stiu cazuri si am avut in familie chiar, in care nu s-a dat mita si oamenii tot si-au dat tot interesul si au incercat sa fie totul bine, nu e despre bani, e despre faptul ca nu pot face ei nimic acum. Sigur nu l-au bagat in coma doar pentru mita. A fost sa se intample. Poti doar sa astepti si sa speri, sunt sigura ca prietenul tau e pe maini bune. (poate nu iti dai seama, insa faptul ca medicii au incercat tot ce au putut si inca o fac iti poate arata doar cat de mult vor sa il faca bine

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Am adoptat și distribui această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă de depresie și nu numai: big grin  După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta! happy Mult succes! big grin

-învinge orice formă de emoție negativă, de teamă! happy
-refuzul de a ierta implică în mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodată. happy
-viața ta, este în acest moment. big grin
-viitorul este o replică a trecutului. happy
-când mintea ta este împovarată de trecut, trăiești aceleași lucruri. big grin
-calitatea conștiinței din prezent dă formă viitorului, care nu poate fi trăit decât în clipa de acum. happy
-identifică-te cu mintea, observă gândul, nu-l analiza! big grin
-ascultă liniștea din spatele oricărui sunet! happy
-observă cromatica, nu interpreta! big grin
-modifică-ți gândul, sau acceptă-l! happy
-modifică-ți starea, sau acceptă starea! big grin
-simte corpul tău interior, scufundă-te în iluminare! happy
-trăiește clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu există salvare în timp, nu te poți elibera în viitor de problema ta. happy
-prezența în clipa de acum este cheia libertății. big grin
-nu poți fii liber decât acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers așa cum ai dorit. big grin
-îți manifești o putere să mergi mai departe, de ce s-a intamplat în trecut. happy
-te împotrivești lucrurilor care există deja. big grin
-speranța te concentrează pe viitor, neagă prezentul, neagă fericirea ta. happy
-situația ta de viață există în timp. big grin
-viața ta există acum. happy
-situația ta de viață este o construcție a minții. big grin
-viața ta este reală. happy
Ideologii personale.Aleg să renunț la depresie/îngrijorare/teamă/dezamăgire pentru că:
-apare în urma conștientizării a unui lucru greșit. sad
-este rezultatul prejudecăților. sad
-sunt trist pentru că sunt într-o stare de regret. sad
-am o mare neplăcere și suferință. sad
-am o minte împovarată cu împotrivire. sad
-sufletul meu este încătușat, în suferință, în judecata păcatului. sad
-am de ce să mă îngrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat în necurăție și supărare. sad
-sunt singur împotriva cerului. sad
-sunt nefericit și neîmpacat. sad
-sufletul nu s-a detașat de trecut și de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, constă în următoarele idei:
-fac ceea ce îmi consolează a binele. happy
-fac ceea ce mă bucură pe o perioadă lungă de timp. big grin
-fac totul profund, din inimă, nu din minte. happy
-renunț la orice modalitate de păcat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau să îl pot contempla pe Isus Hristos, regele sfinților și al îngerilor, în purificare, slavă și în glorie pentru eternitate. big grin
-sunt împăcat cu trecutul, m-am iertat. happy
-trăiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern îmi dă bucurie. happy
-mă pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce să îmi fac griji. happy
-simt sănătatea și viața din mine. big grin
-am o minte iluminată, purificată. happy
-de astăzi (data), mi-am schimbat viața radical. big grin
-mă detașez de păcat, de ce nu-mi aduce fericirea și pacea. happy
-confer o viață nouă. big grin
-nu mă mai interesează ce mi-a plăcut cândva. happy
-îmi consolidez sănătatea și bucuria. big grin

-dacă nu poți să nu gândești deloc, înseamnă că nu te poți elibera din minte. happy
-gândul există doar în mintea ta,niciodată în realitate. big grin
-iubirea,bucuria, pacea, nu pot înflori decât când ne eliberăm de sub domnia minții. happy
-conștiința este calea eliberării de durere. big grin
-nu mai crea durere în prezent! happy
-acceptă și nu rezista inconștient la ceea ce există! big grin
-respectă clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodată. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vieții este să mori înainte de a muri, și să descoperi că nu există moarte. big grin
-viața este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-trăiește in locul în care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor să existe cu, sau fără tine! big grin
-trăiește sfârșitul timpului! happy
-nu lăsa frica, să îți inunde mintea! big grin
-nu îți petrece întreaga viață așteptând să începi să trăiești! happy
-nu iți dori ceea ce nu ai, și dorește-ți ceea ce ai! big grin
-viața este deja desăvârșită, completă, perfectă. happy
-îți poți îmbunătăți situația de viață, dar niciodată nu îți poți îmbunătăți viața. big grin
-trecutul nu poate supraviețui dacă ești prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenințat. big grin
-nimic ireal nu există. happy
-vindecă durerile, spulberă inconștiența, fără să faci nimic, pur și simplu existand și păstrând frecvența prezenței intensă! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separă. happy
-nu alerga după o iluzie pentru tot restul vieții! big grin
-lucrurile și stările îți pot oferi plăcere, dar îți pot da și durere. happy
-îți pot oferi plăcere, dar nu îți vor da bucurie. big grin
-trezește-te, părăsește-ți mintea, fii prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil să simți adevarata compasiune și să-i ajuți pe ceilalți la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai bună. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, în sensul cel mai amplu. happy
-în această stare influența ta se bazează în primul rând, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existență. big grin
-elimină suferința la nivelul cauzei! happy
-elimină inconștiența din lume! big grin
-alină suferința lumii, daca ești chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o să existe! big grin
-nu nega durerea emoțională, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, înfrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continuă să simți durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera să mori fără durere? big grin
-lasă strecutul să moară în fiecare moment! happy
-Îți doresc toate aceste acumulări psihologice facute de mine, să le contemplezi! big grin
-Răspuns câștigător? big grin

| Celestina003 a răspuns:

Ahhaa.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Celestina003):

Egoism? Cred ca tu nu ai avut in viata ta un prieten pe care sa-l pierzi.Pe care sa stii ca ieri vorbeai cu el si ca azi e mort.Nu ca a plecat, sau ca nu mai vrea sa fie prieten cu tine, ci a murit...Gandeste-te ca erai in depresie si ca ai umblat pe la multi psihologi si nu ai scapat de ea. Dupa ai intalnit un om, ti-a devenit prieten, apoi ti-a devnit cel mai bun prieten... Apoi nu stii cum, ca prin miracol scapi de depresie.Asta nu inseamna ca te-a facut sa vezi viata cu alti ochi? sa o vezi mai frumoasa?
Si da m-a lasat singura.
Pentru ca nu am apraltiieteni, si daca imi fac, in secunda doi pleaca.Sau in cazul online dau block...

Răspuns utilizator avertizat
| denisman a răspuns:

Si totusi... Care e intrebarea?

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru denisman):

Toate care au semnul intrebarii la sfarsit...