| anonim_4396 a întrebat:

Va rog...Ajutati-ma...Va implor.
Nu mai suport,plang.A facut rost de sange,a fost operat...
Doctorii mi-au spus ca a intrat in coma.
Ma intreb uneori, dupa cate evenimente nefericite am avut, doctorii mai mult incearca sa omoare oamenii sa devina miliardari?
Freaca toate medicamentele din spital sa zica ca au incercat sa salveze.Vai nu stiu ce,vai nu stiu cum!
Daaa,pe dracu!
Cand o sa ajungem si noi ca in strainatate? Cand o sa avem si noi o tara cu oameni cinstiti?
Cand o sa se termine spagile,cand?
Mereu trebuie sa dai bani spaga din buzunar sa rogi un doctor sa iti salveze omul care ti-a facut viata mai frumoasa?
Cand o sa pot si eu sa fiu mandra de tara in care traim?
Cand?
Si nu ma intereseaza de cei care sariti pe mine cu gura,cand o sa fiti in locul meu o sa simtiti!
O sa simtiti durerea.
Bani aruncati pentru vieti pierdute.
Din coma credeti ca o sa-si revina?
Pe dracu!
Nici cu spaga.
Sunt pe cale sa ingrop un prieten, amintiri,clipe frumoase, mesaje, glume...TOT.
SI PENTRU CE?
PENTRU HOTII DIN ROMANIA!
Spitalele cica trebuie sa fie gratis. Da, cand? Trebuie sa ne intoarcem in timp.
Ganditi-va cat am plans. Intelegeti-ma... Inca putin si totul dispare.
Din cauza ca doctorii vor spaga...
Banii sau viata...despre asta e vorba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Problema spagii este ca oamenii dau. Daca nimeni nu ar mai da, s-ar rezolva problema, dar daca din 10, sunt 8 tampiti care se scobesc in portofel sa bage in buzunarul altuia, atunci problema principala este in randul celor care dau.
Oamenii nu vor sa priceapa ca si cu spaga si fara spaga, procedurile medicale sunt fix aceleasi. Operatia respectiva si cum reactioneaza organismul celui operat nu depind de bani.
In plus, crezi ca afara nu mor oameni in spitale?

Tu te confrunti cu o situatie trista si este de inteles frustrarea, dar viata prietenului tau nu depinde de bani. Daca ar fi fost asa, lucrurile ar fi fost mult mai simple.
Incearca sa te linistesti, sa nu mai dati bani aiurea unor oameni care primesc un salariu mai mult decat decent pentru indeplinirea meseriei pe care si-au ales-o, bani de care e posibil ca prietenul tau sa aiba nevoie pentru recuperare si care nu vor face diferenta acum.

Viata nu este justa.Nu este menita sa fie justa, din pacate.Este trist ca oamenii trec prin asa ceva? Desigur! Dar nu rezolvi nimic daca te lasi coplesit de sentimentele negative.Prietenul tau are nevoie acum de oameni puternici.

Numai bine si multa sanatate!

54 răspunsuri:
| Celestina003 a răspuns:

Ahhaa.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Celestina003):

Egoism? Cred ca tu nu ai avut in viata ta un prieten pe care sa-l pierzi.Pe care sa stii ca ieri vorbeai cu el si ca azi e mort.Nu ca a plecat, sau ca nu mai vrea sa fie prieten cu tine, ci a murit...Gandeste-te ca erai in depresie si ca ai umblat pe la multi psihologi si nu ai scapat de ea. Dupa ai intalnit un om, ti-a devenit prieten, apoi ti-a devnit cel mai bun prieten... Apoi nu stii cum, ca prin miracol scapi de depresie.Asta nu inseamna ca te-a facut sa vezi viata cu alti ochi? sa o vezi mai frumoasa?
Si da m-a lasat singura.
Pentru ca nu am apraltiieteni, si daca imi fac, in secunda doi pleaca.Sau in cazul online dau block...

| Mosotti a răspuns:

Niciodata nu se va termina cu spagile, si niciodata nu o sa fie un raspuns pozitiv la intrebarile tale, deci obisnuieste-te cu asta. Si cu ce sa te ajutam noi? Ca raspunsul ti l-am dat deja.

Ptr ca Romania de generatii asa e si va fi, asa e educatia si a fost.
Am fost hoti si parsivi ca am fost 800 ani sub turci si trebuia sa ne ploconim, sa fim slugi, sa fim hoti ca sa supravietuim, cam de acolo vine.
Avem si politicieni de doi lei, deci sunt pusi oameni tampiti si fara interes sa faca ceva.

Asa ca sansa ta e unica si anume sa pleci din tara si sa te munti in alta unde e bine.

DIn coma poate sa-si revina dar nu se stie daca si cand.

| Mosotti a răspuns (pentru Alverto):

Nu compara tu Germania cu Romania, ce dracu, are dreptate nuspuncinesunt2, acolo chiar e bine ca am fost eu si am stat acolo.
SI nu compara Brazilia cu occidentul sau SUA, ca nu se compara.
In SUA nu se da spaga, insa costa f mult, daca nu ai bani mori.
In Germania iar nu se da spaga insa e accesibil sistemul bun de catre oricine la fel, nu e nasol ca in SUA.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Din coma, ieri a murit. Încă un prieten plecat, inca o grămadă de lucruri care au rămas amintiri...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Pacat, ce sa zic, si crezi ca avea sanse sa nu moara in alte conditii? Ce a avut?

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

După ce i-a murit iubitul,(cel mai bun prieten al meu,)ea iubindu-l a vrut să plece după el.Si-a tăiat venele. Apoi a luat un pumn y pastile.Ieri dimineață vorbisem cu ea.La 14 și câteva minute auntrat in coma.Pe la 16-17 a murit...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

O sa ma scuzi dar simt sa zic ceva acum cu riscu ca o sa ma injuri, si pentru ca zic ce simt, o zic, pai atata minte a avut?!
Si-a cam meritat soarta sa zic asa, a platit pentru prostie, a scapat ieftin, putea sa nu moara si sa ramana handicapata, atunci sa vezi buleala ce era, si sa vezi ce ar fi regretat, isi zicea ce zic eu acum, realiza ca asa e.

Un om destept nu face idiotenia asta, las-o dracu de iubire, sunt n iubiti pe care sa-i placi la fel de mult, sa-i iubesti la fel de mult si sa te placa, nu sa mori ca..ptr unu, ce dracu ma.

Daca ti-e nasol te duci la un medic, la un psiholog si ceri ajutor "domne, mi-e rau, am ganduri urate, ajutati-ma", si se rezolva, dar nu asa.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu o ajuta nimic.A mai fost la psihologi.Nimic.Bani aruncati aiurea si aproape ani buni dusi pe...
Ei doi erau un soi de oameni ...nu stiu.Nimeni nu mai era nimeni ca ei.
Erau speciali.
Nimeni nu va fi ca ei.
Aveau voci de ingeri, stilul imbracamintii, comportamentul, vorbele, afisarea in public...totul faceau intr-un fel special...
UNICI.
Erau unici.
Nimeni nu m-a inteles cum m-au inteles ei.
Nimeni nu mi-a vorbit cu mi-au vorbit ei.
Nimeni nu mi-a luat aparare acum mi-au luat-o ei.
Nimeni nu m-a judecat cat timp ii aveam pe ei.
NIMENI...
SPECIALI, UNICI.
Asa erau.
Zilele astea am mai vorbit cu mama lui.
Doar ea mai e ca ei.
ATAT.
Speciali, unici.
Spciali...
Unici...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Si la medic s-a dus la psihiatru?! A cerut ajutorul si acolo? A testat scheme de tratament cum trebuie si nu i-a mers?! Ca la psihologi cred si eu ca s-a cam dus degeaba, nu prea am eu incredere in psihologi, insa uneori rezolva problema, de aia recomand si eu uneori asta.

Avea o depresie ce trebuia tratata, nu gargara la psihologi.

Nu zic ca nu or fi fost speciali, dar mai sunt oameni speciali, nu era el unicat.
Ca sa nu mai zic ca metoda pe care a folosit-o este f riscanta si sansa de rateu ar fi fost mare.
Daca era in occident sa zicem ca scapa, si? Cum era apoi? Deci s-ar fi nenorocit degeaba.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Te rog...
Nu ma face sa ma simt mai rau decat sunt.
Crede-ma, nu mai pot...

| Mosotti a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Pai am zis corect, nu? S-a dus la medic sa incerce sa isi revina? De ce sa-ti faca rau intrebarea?
A incercat sa rez problema unde nu trebuia, nu i-ati dat nimeni sfatul sa se duca la medic?

Si pana la urma viata merge mai departe! Mortii cu mortii, vii cu vii, asta este.

Bine acum e prea devreme sa fi bine, e normal, poate o sa-ti treaca, nu e problema, se zice ca daca in 6 luni nu trece, se numeste depresie, dar tie o sa-ti treac sigur in acest timp, mult mai repede.
Trebe sa-ti vezi de viata ta, sa nu fi dependent de altcineva emotional, insa mai dureaza putin.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Mosotti):

Da...Ai dreptate.

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu foarte departe happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Foșcani? happy

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Floridori):

Va rog... Puteti vorbi in privat de intalniri? Sincera sa fiu mie tocmai mi-a murit cel mai bun prieten + iubita lui si ma simt groaznic.
Cea mai frumoasa poveste de dragoste intre ei doi, si o alta cea mai frumoasa de prietenie intre noi doi, ambele spulberate.

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nup.Cu toate ca apreciez moldovenii, tinuturile si mancarea din zona Moldovei, nu sunt moldoveanca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Floridori):

Atunci Buzău. happy
P.S. Mie unul judetul Vrancea nu mi se pare a avea mare lucru moldovenesc in el, poate doar stupiditatea cu care tot voteaza criminalii pesedisti de 30 de ani incoace...

| Floridori a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Imi pare rau de pierderea suferita, cu toate ca eu nu cred in totalitate cele spuse de tine.Cred doar ca tu esti o pustoaica in cautare de atentie din motive pe care le-as putea enumera cu usurinta, insa ma voi abtine, dar cu scuzele de rigoare in cazul in care te-a deranjat conversatia pe langa subiect, il voi inchide aici.

| Floridori a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru ca persoana ce a adresat intrebarea se simte deranjata de faptul ca pare sa nu empatizam cu ea din moment ce am inceput sa avem o conversatie pe langa subiect (nu ca ar fi asta o tragedie), as prefera, din educatie, sa incheiem aici comentariile pe topicul ei, dar nu, nu ai ghicit. Putem continua conversatia, cu mare drag, prin mesaje, daca doresti.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Floridori):

NU CREZI?
Bine,nu ai de cat.
Iti dau instagramul in privat.
Si al meu, si al fetei, si al baiatului.
Si chiar te rog frumos dupa ce ti le dau pe al ei si al lui sa trimiti mesaj.
Pe al lui va raspunde mama lui iar pe al ei ori nimeni, ori tatal ei.
Multumesc frumos tuturor ca ma credeti o mincinoasa!
You-huuuu
Multumesc ca eu stau si plang dupa doua persoane dragi si voi credeti ca mint.
Multumesc, va aplaud!
Iti las conturile pe privat.
Poti intra, poti intreba.
Nu va avea nimeni probleme.
Multumesc pentru sprijin!
Foarte fain din partea voastra...

| Floridori a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Nu folosesc retelele de socializare si nici nu sunt in masura sa investighez nimic.
Este doar opinia mea.Nici nu ar trebui sa conteze pentru tine opinia mea nici a altcuiva sau daca esti crezuta de niste straini ori nu.Mi-am cerut scuze pentru ce te-a deranjat si dupa cum ai observat, am incheiat conversatia.
Numai bine!

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru Floridori):

Asa e genul meu. Pune orice la suflet. Poti sa imi spui pana si ceva, un lucru neînsemnat, ca ma supăr
Pur si simplu pun totul la suflet...
Numai bine.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Am adoptat și distribui această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă de depresie și nu numai: big grin  După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta! happy Mult succes! big grin

-învinge orice formă de emoție negativă, de teamă! happy
-refuzul de a ierta implică în mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodată. happy
-viața ta, este în acest moment. big grin
-viitorul este o replică a trecutului. happy
-când mintea ta este împovarată de trecut, trăiești aceleași lucruri. big grin
-calitatea conștiinței din prezent dă formă viitorului, care nu poate fi trăit decât în clipa de acum. happy
-identifică-te cu mintea, observă gândul, nu-l analiza! big grin
-ascultă liniștea din spatele oricărui sunet! happy
-observă cromatica, nu interpreta! big grin
-modifică-ți gândul, sau acceptă-l! happy
-modifică-ți starea, sau acceptă starea! big grin
-simte corpul tău interior, scufundă-te în iluminare! happy
-trăiește clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu există salvare în timp, nu te poți elibera în viitor de problema ta. happy
-prezența în clipa de acum este cheia libertății. big grin
-nu poți fii liber decât acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers așa cum ai dorit. big grin
-îți manifești o putere să mergi mai departe, de ce s-a intamplat în trecut. happy
-te împotrivești lucrurilor care există deja. big grin
-speranța te concentrează pe viitor, neagă prezentul, neagă fericirea ta. happy
-situația ta de viață există în timp. big grin
-viața ta există acum. happy
-situația ta de viață este o construcție a minții. big grin
-viața ta este reală. happy
Ideologii personale.Aleg să renunț la depresie/îngrijorare/teamă/dezamăgire pentru că:
-apare în urma conștientizării a unui lucru greșit. sad
-este rezultatul prejudecăților. sad
-sunt trist pentru că sunt într-o stare de regret. sad
-am o mare neplăcere și suferință. sad
-am o minte împovarată cu împotrivire. sad
-sufletul meu este încătușat, în suferință, în judecata păcatului. sad
-am de ce să mă îngrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat în necurăție și supărare. sad
-sunt singur împotriva cerului. sad
-sunt nefericit și neîmpacat. sad
-sufletul nu s-a detașat de trecut și de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, constă în următoarele idei:
-fac ceea ce îmi consolează a binele. happy
-fac ceea ce mă bucură pe o perioadă lungă de timp. big grin
-fac totul profund, din inimă, nu din minte. happy
-renunț la orice modalitate de păcat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. happy
-vreau să îl pot contempla pe Isus Hristos, regele sfinților și al îngerilor, în purificare, slavă și în glorie pentru eternitate. big grin
-sunt împăcat cu trecutul, m-am iertat. happy
-trăiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern îmi dă bucurie. happy
-mă pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce să îmi fac griji. happy
-simt sănătatea și viața din mine. big grin
-am o minte iluminată, purificată. happy
-de astăzi (data), mi-am schimbat viața radical. big grin
-mă detașez de păcat, de ce nu-mi aduce fericirea și pacea. happy
-confer o viață nouă. big grin
-nu mă mai interesează ce mi-a plăcut cândva. happy
-îmi consolidez sănătatea și bucuria. big grin

-dacă nu poți să nu gândești deloc, înseamnă că nu te poți elibera din minte. happy
-gândul există doar în mintea ta,niciodată în realitate. big grin
-iubirea,bucuria, pacea, nu pot înflori decât când ne eliberăm de sub domnia minții. happy
-conștiința este calea eliberării de durere. big grin
-nu mai crea durere în prezent! happy
-acceptă și nu rezista inconștient la ceea ce există! big grin
-respectă clipa de acum! happy
-momentul prezent este tot ce vom avea vreodată. big grin
-moartea ia tot ce nu suntem noi. happy
-secretul vieții este să mori înainte de a muri, și să descoperi că nu există moarte. big grin
-viața este acum. happy
-prezentul este tot ce vom avea vreodata. big grin
-trăiește in locul în care te afli! happy
-permite tuturor lucrurilor să existe cu, sau fără tine! big grin
-trăiește sfârșitul timpului! happy
-nu lăsa frica, să îți inunde mintea! big grin
-nu îți petrece întreaga viață așteptând să începi să trăiești! happy
-nu iți dori ceea ce nu ai, și dorește-ți ceea ce ai! big grin
-viața este deja desăvârșită, completă, perfectă. happy
-îți poți îmbunătăți situația de viață, dar niciodată nu îți poți îmbunătăți viața. big grin
-trecutul nu poate supraviețui dacă ești prezent. happy
-nimic real nu poate fi amenințat. big grin
-nimic ireal nu există. happy
-vindecă durerile, spulberă inconștiența, fără să faci nimic, pur și simplu existand și păstrând frecvența prezenței intensă! big grin
-fericirea si nefericirea sunt de fapt una, numai iluzia timpului le separă. happy
-nu alerga după o iluzie pentru tot restul vieții! big grin
-lucrurile și stările îți pot oferi plăcere, dar îți pot da și durere. happy
-îți pot oferi plăcere, dar nu îți vor da bucurie. big grin
-trezește-te, părăsește-ți mintea, fii prezent! happy
-acum, nu vei mai avea nevoie de lume, nu vei mai avea nevoie ca ea sa fie altfel de cum este. big grin
-acum vei fi capabil să simți adevarata compasiune și să-i ajuți pe ceilalți la nivelul cauzei. happy
-numai cei care au cunoscut transcenderea lumii pot creea o lume mai bună. big grin
-la acest nivel profund, compasiunea devine vindecare, în sensul cel mai amplu. happy
-în această stare influența ta se bazează în primul rând, nu pe realizarea a unui anumit lucru, ci pe simpla existență. big grin
-elimină suferința la nivelul cauzei! happy
-elimină inconștiența din lume! big grin
-alină suferința lumii, daca ești chemat! happy
-nu te opune durerii, las-o să existe! big grin
-nu nega durerea emoțională, ca sa nu contamineze! happy
-nu-i intoarce spatele, înfrunt-o, simte durerea complet, exprim-o! big grin
-continuă să simți durerea, frica, groaza! happy
-ai prefera să mori fără durere? big grin
-lasă strecutul să moară în fiecare moment! happy
-Îți doresc toate aceste acumulări psihologice facute de mine, să le contemplezi! big grin
-Răspuns câștigător? big grin