| anonim_4396 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Anul trecut am facut papanicolau si mi-a iesit pap 2 deoarece aveam candidoza. am fost si la consult si mi-a dat tratament, a fost totul bine. Anul acesta am fost din nou. Mai nou am o rana pe col si ascus. Mi-am facut programare pentru testul hpv si coloscopie, dar sunt foarte speriata, nu pot sa mananc sa dorm, nu pot sa fac nimic! am 21 de ani! Va rog sa ma ajutati cu un sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca ai descoperit leziunea acum este foarte important. ASCUS nu inseamna cancer, inseamna ca te-ai dus exact la momentul oportun la ginecolog si ca te vei vindeca. Nu te teme, exista tratamente care sa te ajute, iar daca nu esti infectata HPV, nici nu vei avea nevoie de biopsie. Mergi la colposcopie, fa-ti fenotiparea si vei primi tratamentul optim.

| Chocolateangeeeel a răspuns (pentru Brigaela):

Va multumesc mult! si in cazul in care se depisteaza HPV cat de grav este? ma rog la Dumnezeu sa nu am nimic! imi este greu sa cred ca anul trecut din consult si din papanicolau nu a iesit nimic, si sper sa fie ceva recent!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Chocolateangeeeel):

Modificarile pentru ASCUS se dezvolta in 4-6 luni, deci este foarte explicabil ca anul trecut nu aveai nimic.
Daca ai HPV, tulpina cu risc inalt oncogen, este destul de serios, mai ales daca esti infectata de mai mult de 3 ani (daca esti infectata, este probabil sa te fi infectat mai demult, probabil la primul act sexual neprotejat din viata ta). Conteaza daca mai ai si alti factori de risc (infectii repetate vaginale, viata sexuala inceputa inainte de 18 ani, parteneri sexuali multipli). Ranile pe col si ASCUS sunt leziuni precanceroase in prezenta infectiei HPV, deci va trebui sa supraveghezi atent leziunea si daca nu da inapoi curand sa o scoti cumva (sunt disponibile metode conservatoare, care sa lase colul uterin pe loc si sa nu afecteze posibilitatea de a avea o sarcina). Daca esti infectata HPV, vei ramane in atenta supraveghere ginecologica (vei merge la medic minim o data la 6 luni) si, este recomandat, sa ai o sarcina cat mai repede, pentru ca risti sa apara noi si noi leziuni care sa necesite, pana la urma operatie. In general, chiar si femeile infectate HPV pot duce o viata normala si au o speranta de viata normala, daca se ingrijesc foarte bine: vizite la ginecolog la intervale de maxim 6 luni, colposcopie la maxim 2 ani sau la nevoie, interventii chirurgicale la nevoie, histerectomie totala la nevoie).
Acum tu stii daca partenerul tau sexual este infectat HPV (se face test intotdeauna inainte de primul contact sexual) si asta ar trebui sa iti spuna care este starea ta. imi iamginez ca la doar 21 de ani nu ai avut mai mult de un partener sexual, iar daca acesta si-a facut analizele obbligatorii si nu este infectat, atunci nu poti fi nici tu. E mai complicat daca ati ignorat masurile de igiena (analizele) sau daca ai parteneri sexuali intamplatori, fiindca atunci exista posibilitatea sa fii infectata, fiindca incidenta infectiei in Romania este foarte mare.

| Chocolateangeeeel a răspuns (pentru Brigaela):

Deci anul trecut am fost la un cabinet si mi-a recoltat secretia pentru papanicolau. mi-a iesit pap 2 si aveam o candidoza. dupa 10 de zile de ovule mi-a trecut. iar la consult am fost la o alta Doamna doctor, cea care mi-a dat si tratamentul si doar s-a uitat... este posibil sa nu fi vazut rana? in caz ca era? sau sa fie o eroare la analize? acum sau atunci? nu am schimbat partenerul de atunci!

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Chocolateangeeeel):

Nu era rana anul trecut, a aparut intre timp. Nu are nici o importanta daca ai schimbat partenerul, pana sa ajungi la ASCUS, evolutia trebuie sa fie de minim 3 ani, de maxim 15 ani, deci practic tu ai acum o problema legata de ceva ce s-a intamplat in urma cu minim 3 ani, nu are absolut nici o legatura cu ce ai facut in ultimul an.