| VaLe97 a întrebat:

Va rog frumos raspundeti-mi cat mei repede. Nu mai rezist! Am varicela de 2 zile,. am 15 ani si sunt plina de bube pe fata pe cap pe piept si ma mananca ingrozitorstraight face... asa vrea sa stiu si eu in cate zile imi va trece mancarimea? Va rog frumos raspundeti-mi in zile ( 1 zile, 2 zile, 3 zile.....etc.) nu am nevoie de documentare de pe net. Va rog frumos cat mai repede nu mai rezis.crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BybuDudu a răspuns:

La mine a durat 5 zile.Depinde de fiecare.

4 răspunsuri:
| ReDoNe2910 a răspuns:

Iti va trece in scurt timp daca o tratezi cu creme speciale

| VaLe97 explică (pentru ReDoNe2910):

Cat timp asta ma intereseaza!

| IssabellaLoLa a răspuns:

Stiuu cum e sad sa te manance toata pielea, si daca te scarpini iti ramane cicatrice cryingSi cand te uiti in oglinda..parca..parca iti vine sa spargi oglinda angry Dar ma rog... Aproape toti am trebut prin asta

Varicela dureaza, cel mult 14 zile (2 saptamani) Dar depinde de fiecare pers. Daca esti alergica la praf...se sam inrautateste treaba :-s
Dar uite cum sa it iei gandul de la asta(eu una vb din propria experienta, ma dadeam cu capu' de pereti si ma scarpinam cu ajutorul lor laughing )

Eu una, incercam sa nu ma mai gandesc la mancarimenu ma mai uitam in oglinda, si pur si simplu imi ocupam mintea cu melodii, sau ma oncentram pe ticaitul ceasului laughing

din moment ce 2 saptamani vei sta numai in casa, inchisa intre 4 pereti holbandu-te la cat de interesanta e vopseaua, eu zic sa faci ceva ce pe tine te relaxeaza, te face sa te simti mai bine. Spre exemplu eu desenam, desenam ce simteam, si acum mai am desene cu mine in care sparg oglinda! laughing Pur si simplu desenam ce simteam..Pe altii poate ii relaxeaza: muzica, cantatul, matematica etc laughing

Nu uita sa stai cat mai comoda.Nu uita sa iti iei niste pijamale foarte largi,sa iti ti/i parul desprinsa()parul prins prea strans de preseaza pe creier)si sa mananci muult laughing

DAR A.T.E.N.T.I.E: Lucruri pe care nu trebuie sa le faci in nici un caz!:

Nu sta la calculator!
este pozitia cea mai incomoda si daca sdtai in fata unui ecran,ba iti mai vine parul in ochi,si cand ti-l dai, te ia o usoara mancarime si atunci te declansezi laughing si obosesti, si te vor durea ochii hypnotized
Mai bine, stai la laptop si vizionezi un film, asta e foarte comod adica stai in pat cu patura calduroasa pe tine szi uitandu-te la un film Bun...si vazand bunaciunile care joaca acolo... =p~

Ok sperca te-am ajutat ^^
Succes la invins varicela happy

| VaLe97 explică (pentru IssabellaLoLa):

Mersi mult... eu la momentul asta sunt disperata in cat timp imi va trece mancarime in 2 saptamani? pai mor! straight facestraight facestraight face