| dAnY896989 a întrebat:

Va salut cu respect
Am 20 de ani si aș avea nevoie de niște sfaturi legat de o problemă de sanatate...presupun...sau nici nu știu exact cum să o interpretez
In urma cu aproximativ 2 ani de zile am sesizat faptul ca imi tremură cam tot corpul, in special mâinile, mai ales cand sunt pus sub presiune sau cand sunt in dilemă cu privire la ceva anume(adica cand nu sunt sigur pe mine)
Nu am avut niciodată probeleme de acest fel,prima oara nu am luat in seama, credeam ca e vreun efect advers ceva...dar nu, se accentuează din ce in ce mai mult si ma deranjează cumplit
Nu consum alcool in exces, nu sunt un om sedentar si fac sport zi de zi, merg pe jos 4-5 km pe zi, iar zahăr consum moderat...
Chiar nu imi explic de unde provine problema, se poate sa fie o traumă din trecut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Este cel mai probabil tremur esențial. Tremurul esențial este un tremur de intenție. Apare, de exemplu, când ridici ceva de jos sau când faci o mişcare. Se diferențiază de tremurul de Parkinson care este un tremur de repaus. Nu există un tratament cunoscut pentru tremurul esențial. Îți recomand să vezi un neurolog care să excludă patologiile grave.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic pentru investigatii medicale, intai la cel de familie sa te consulte si sa-ti faca analize generale si apoi te va trimite la un specialist neurolog sau endocrinolog.
Sanatate multa!

| ioana748 a răspuns:

Vitamine, Minerale, in special B complex.
Propranolol de 40, Valeriana, SedatifPC.
Banane, carne, oua.
Ceai de tei si sunatoare.
Exerciții de respirație ( gasesti pe net).
Asta cu traumele este la moda acum, dar oricum nu foloseste la nimic sa scormonești in cutii vechi.
Raportează - te la prezent si bucura- te pentru ziua de astazi.
Multa sanatate ❤️