| Sawarekh a întrebat:

Va salut, m-am uitat sub birou, m-am uitat unde dorm, si imi cam cad fire de par din cap, de multicel timp.

Observ ca mi s-a rarit parul in ultimul timp.

In ciuda faptului ca nu fumez, beau rar, fac sport, mananc foarte sanatos.

Este normal sa-mi mai cada din cand in cand?

E posibil sa fie din cauza ca: Nu ies afara ziua, ma culc mai tarziu uneori, sunt destul de depresiv, suparat?

Pieptanatul poate afecta caderea parului?

Eu ma piepten in fiecare zi, deoarece am auzit ca stimuleaza sangele in zona scalpului.

Ma spal cu un sampon special pentru par cret, credeti ca poate fi o alta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Este cel mai probabil alopecia androgenică. Nu ai ce să faci în privința asta în afară de transplant de păr.

| DandG2304 a răspuns:

La fel patesc si eu, doar ca nu am par cret. Put si simplu imi cade peste tot, uneori nici macar nu-l atins si vad ca sunt bucati rupte din el. Stiu ca la mine este pe baza hormonala, dar daca gasesti solutia, tare mult vreau sa o aflu si eu!

| Sawarekh explică (pentru StudentLaMedicina):

Tin sa mentionez, ca genetic la ai mei nu le-a cazut parul deloc, tata are aproape 60 de ani si are par in cap, nu a chelit cam deloc, decat un pic in mijlocul capului si in fata la frunte, dar totusi are o varsta.

| Mindfulness a răspuns:

Stres cauzat de depresie, îți dai seama că îți cade parul daca nu ești bine cu tine. Rezolvi cauzele emoționale și nu mai îți cade parul așa de mult.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Sawarekh):

Din păcate moştenirea genetică este doar o parte din tot. Ce descrii tu pare să fie fără niciun dubiu hormonal.