| raduiordache a întrebat:

Va salut. Vreau sa va cer o parere, care sunt amabil sa cititi asta si sa ma ajutati.
Suntem mai multi copii la repetitii pentru miss si cumnatul unuia din baieti are HIV, care are si sora-sa, si ma-sa, si nasul ei si din cate am inteles si tatal lui, o familie cam dubioasa.
Ma rog si partenera mea i-a dat o palma astuia si apoi am inceput repetiitile, nu imi e frica de treaba asta ca doar na, n-a fost mare lucru, dar trebuie sa facem repetitii pana in Noiembrie, la final. Imi e frica sa continui sincer, cand stiu de baiatu ala. Cum ar trebui sa procedez, sa ma retrag de la repetitii, va rog, nu ma luati la misto sau ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

HIV nu se ia prin aer, ci numai prin fluide ca sânge, sp*rmă şi secreție v*ginală.

Poți vorbi cu cineva cu HIV, puteți să folosiți aceeaşi toaletă, acelaşi prosop, acelaşi pahar, aceeaşi lingură. Fără probleme.

Nu marginalizați persoanele cu HIV fără motiv.

| shyde a răspuns:

Care e intrebarea? Ce treaba are HIVul cu activitatile astea? HIV se ia doar prin sex.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hiv nu se ia prin palme date peste fata.

| raduiordache explică (pentru suntserios):

Ma gandeam daca am eu rani la maini sau ceva, ma gandeam ca poate fii acolo un risc, nu vreau deloc sa marginalizez deloc pe baiatul ala, doar ca cred ca hiv ul e singura mea ' temere ' asa cand vine vorba de chestii transmisibile.

| raduiordache explică (pentru shyde):

Ma gandeam daca am eu rani la maini sau ceva, ma gandeam ca poate fii acolo un risc, nu vreau deloc sa marginalizez deloc pe baiatul ala, doar ca cred ca hiv ul e singura mea ' temere ' asa cand vine vorba de chestii transmisibile

| raduiordache explică (pentru StudentLaMedicina):

Ma gandeam daca am eu rani la maini sau ceva, ma gandeam ca poate fii acolo un risc, nu vreau deloc sa marginalizez deloc pe baiatul ala, doar ca cred ca hiv ul e singura mea ' temere ' asa cand vine vorba de chestii transmisibile crying

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru raduiordache):

Asta e fals. Dacă te înțepi cu un ac cu care s-a înțepat el şi riscul este sub 0, 1% îți dai seama că puteai să ai palma numai o rană că nu luai nimic. Încearcă să te controlezi şi să te porți normal cu acel băiat.

| shyde a răspuns (pentru raduiordache):

Ar insemna sa aiba si el rani deschise si sa bateti palma amandoi cu sangele curgand pe maini, sau sa te saruti cu cineva sa schimbi vreo 4 litri de saliva doar ca sa ai cea mai mica sansa de a lua HIV.

Nu se va intampla, stai linistit. In mod realist, fara contact sexual, se ia doar daca faceti injectii cu aceeasi siringa sau asa ceva.