| Fatamuntilor a întrebat:

Varsta 42 de ani, lipsa menstrei de aproape o luna.Pana acum menstruatia a fost absolut normala, a venit cand a trebuit si mai tot timpul insotita de dureri..Sunt supusa la stres si am tendinte de ingrasare. Exclus prezenta sarcinii! Din cautarile mele pe net e posibil sa ma apropii de premenopaza.E posibil?
Oricum urmeaza sa-mi vizitez medicul de familie, dar totusi la ce ma pot astepta?
As dori pareri /sfaturi de la cei care au trecut prin asa ceva sau de la cei care se pricep.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Într-adevăr, aşa cum spuneai şi tu, e posibil să fie vorba de "începerea" premenopauzei.

Dar, este posibil să fie DOAR din cauza stresului de care aminteşti...

Cum observ din precizarea ta ulterioară ( pentru @caramela ), probabil că la analizele din vară ai făcut şi ecografie şi au observat anumite modificări ale uterului/endometrului - motiv pentru care te-au întrebat despre menstră.

Cel mai indicat ar fi să mergi la un control ginecologic pentru o ecografie ovariană/vaginală, pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine ( ca să excluzi un eventual chist ).

În rest ( în principiu ), aşa cum spunea şi @caramela, este posibil să ai alternaţe de luni în care îţi va veni menstruaţia şi altele în care va lipsi - până la instalarea "completă" a menopauzei.
Acest proces poate dura ( în general ) între 3-5 ani, interval în care EXISTĂ ( încă ) risc de sarcină - aşa că, să fi atentă la contracepţie.

Pentru alte informaţii poţi citi articolul de la linkul :
http://menopauzainfo.blogspot.ro/

Toate cele bune.

15 răspunsuri:
| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Poate fi da premenopauza. Ciclul menstrual poate intarzia pana la o luna in functie de o afectiune.
Medicul ginecolog este solutia.

Sanatate!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
eu zic sa stai totusi linistita mai ales ca iti vei vizita medicul, anul trecut am trecut prin asa ceva, am varsta ta, in octombrie am avut, noiembrie decembrie pauza, de am zis ca am pus-ohee hee am luat test de sarcina pentru prima data in viata mealaughing ..nimic, apoi am trecut doctor de familie/trimitere/ecografie si nimic, acum am menstra normalhee hee cel putin la mine e din cauza tratamentelor pe care le fac+ stres in rest sunt ok.e bine totusi controlul ginecologic pentru indepartarea suspiciunilor...
O seara buna si sanatate multahappy

| Azµre a răspuns:

Bună! E vorba despre o amenoree, absență fiziologică a ciclului menstrual, fie din cauze patologice, răceală, chisturi, și așa mai departe. Dar în cazul de față e vorba de diminuarea menstruației și anume de premenopauză.
Oricum cel mai indicat este să vezi un medic happy, pe trimitere de la medicul de familie e pe degeaba happy
Multă sănătate.

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Asta vara cand mi-am facut analize, si am mers cu rezultatele (au fost ceva probleme ), doctorita m-a intrebat cum stau ci mensta.Atunci era OK. Abia acum m-am prins.Si internistul m-a intrebat la fel. Oricum m-am mai linistit, multumesc.Sanatate si tie.

| Fatamuntilor explică (pentru Azµre):

Merg saptamana care vine la medic.Macar sa-mi fac programare, ca asa se procedeaza.Multumesc! Apoi tot ce urmeaza.

| raluca0306 a răspuns:

Poate sa tina de menopauza. oricum doctorul te va informa cel mai bine!

| Fatamuntilor explică (pentru DraudeS):

Pana luna trecuta a fost normal si a venit la timp!

| Fatamuntilor explică (pentru raluca0306):

Da, stiu, asa voi face!

| DraudeS a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Buna seara!

Am spus ca poate intarzia si o luna de zile ciclul menstrual, in functie de afectiune (Daca exista una).
Cel mai indicat este controlul.

Sanatate!

| Fatamuntilor explică (pentru bursuc001):

Multumesc! Sarcina o exclud din start! La analize m-a intrebat de menstra, dar nu am facut ec, pografie probabil se gandea la premonopauza.
Deci sigur voi merge la control pentru a ma lamuri.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o dereglare hormonală pe fond de stres.
Toți medicii te întreabă și te vor întreba cum stai cu menstra, ești femeie, face parte din tabloul clinic la consultației.
Bine este să faci și un frotiu Papanicolau și dozările hormonale cât și un ecograf pelvian.
Multă sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Cu siguranţă te apropii de premenopauză, posibil să fie şi ceva dereglări hormonale, fă-ţi o programare la medicul ginecolog.
Te pup!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

42 de ani? supusa la stres, si tendinte de ingrasare.angycut? la varsta esti inca tanara, si destul de tare ca sa elimini stresul si sa te accepti asa cum esti, si sa te gandesti ca ai inca multe de oferit multi ani de aici inainte.io am 49 si pana la 1-20 eheheeeee mai e mult.sanatate si tupeu in fata vietii.ca-si face de cap cu noi.nu trebuie sa ne lasam la cheremu ei.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de compliment.De mult nu mai primit asa ceva. online!
Sanatate si tie si sa ajungi la 122 de ai!