| Letty03 a întrebat:

Verisoara mea m-a intrebat cam cat ar costa sa-si plombeze doi dinti cu o carie comuna si aproape toate masele care ii sunt cariate. Am nevoie de la cineva care stie cam cat ar costa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ThePoet a răspuns:

Depinde cat de specializat e stomatologul la care mergi si de cate operati e vorba. Eu pentru 3 extractii de masea si 4 plombe am platit 800 de lei cu tot cu radiografie. O plombare ar fi undeva in jur de 50 de lei - 100 de lei la un specialist cu aparatura buna.

| Emena a răspuns:

50 de lei plomba. Ar fi mai bine sa se intereseze la un cabinet stomatologic

| NevastuicAaA a răspuns:

La stomatologul meu caria costa in jur de 70 lei
Depinde de materialul folosit si de marimea cariei. Daca vrea din material mai ieftin este 60 lei. Daca vrea din portelan(nu se vede diferenta ca e dinte lucrat) e cam 90 lei.
Acum depinde si de doctor.Fiecare isi stabileste tariful lui.Dar in general sunt asemanatoare.
Daca vrea sa isi faca toate maselele cariate...sa pregateasca punga de bani.100% ii mai gasesti cateva de care nu stia.

| AndreiPiticu99 a răspuns:

O plomba costa 150 lei cu atat mi-a facut o masa comuna si 100lei maseaua de plombat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a costat 100 de euro sa-mi plombez o masea, la un doctor particular... depinde de la medic la medic si de gravitatea cariei

| Raniia a răspuns:

Daca este eleva la cabinetul stomatologic de la scoala nu o costa nimic.

| Letty03 explică (pentru Raniia):

Pai cum adica? Pentru atat de multe carii crezi ca o primeste?

| Raniia a răspuns (pentru Letty03):

Da o primeste, toti medicii dentisti, care ofera servicii stomatologice in scoli, efectueaza tratamente gratuit cariilor dentare si extractii de dinti elevilor din scolile arondate
Important sa ajunga la cabinet pentru inceperea tratamentului.

| BiuL a răspuns:

Depinde de cabinetul medicului, de orasul tau si mai ales de marimea plombei. La fostul meu dentist o plomba mica era 60 de ron parca si o plomba mare 100 ron, iar un tratament de canal, adica scos nervul si plombat era 200 ron.