| VulpeaDinUmbra a întrebat:

Voi ati avut vreodata problema asta gen sa nu vorbiti niciodata sau mai niciodata din motivul ca nu ati avut efectiv ce sa spuneti ca nu va trecea mai nimic in minte ca aveati mintea goala fara nimic de povestit? Daca da, care a fost cauza la voi si cum ati rezolvat? Pentru ca si eu am problema asta sincer, de ceva ani... Si na, nu stiu cum sa fac... Deci a mai patit cineva de aici chestia asta? Cum ati rezolvat si care a fost cauza? Bunicul meu spune ca e din cauza ca nu am incredere in mine dar nu e asa, ca daca era asa aveam ce sa spun, si alegeam sa nu vorbesc din cauza ca, cum spune el, nu am incredere in mine. Ori la mine nu e asa, eu chiar nu am ce sa spun in momentele in care nu vorbesc. Efectiv nu am ce sa spun adica... De ce, care e cauza si cum rezolv...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poți sa-mi scrii o situatie in care ai pațit asta?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru HUAWEHUAWE):

Pai nu stiu acum sa iti spun dar eu mai mereu sunt asa, tot timpul adica sunt mai mult tacut si abia vorbesc, si cand vorbesc nu vorbesc nu stiu ce, vorbesc mai mult chestii de astea care nu sunt nu stiu ce deci. nu stiu daca intelegi

| celmadis a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Nu esti singur, si eu sunt asa.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru celmadis):

Si de ce, stii? Care e cauza adica? Si ai facut ceva in legatura cu asta? Ai fost la vreun doctor ceva? Nu stiu.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru celmadis):

Sau nu e o problema asta? Sau nu e neaparat? Sau cum

| Seba2013 a răspuns:

Lumina este comparata cu Cunoasterea. Cand nu este Lumina exista doar gol si intuneric.

De aceea este bine sa ai o referinta si sa te increzi nu in tine ci in Dumnezeu. Oamenii cauta tot timpul sa fie ILUMINATI. Toti au o ideologie. Iluministii sunt singurii care se cheama pe ei siesi iluministi fara sa spuna ca au vreo ideologie.

Husserl spune ca Constiinta tot timpul se dirijeaza spre ceva. In noi exista anumite necesitati spre adevar. Sócrate spune sa ne deschidem si sa dialogam.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru celmadis):

Eu ma gandeam sa ma duc la doctor imediat ce pot, la un psiholog pentru inceput, dar nu stiu. Ca daca se poate rezolva si altfel dau bani aiurea la doctor.

| celmadis a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Eu vorbesc putin, dar gandesc profund ori ce lucru. nu e neaparat o problema ca nu vorbesti tot timpul, probail inca ai nevoie de timp sa te desvolti mai bine. cati ani ai?

| celmadis a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Du-te mai intai la un psiholog, si de acolo te va indruma ce sa faci. nu te gandi ca o sa iti irosesti bani aiurea. conteaza mai mult cum te simti tu ca persoana, bani vin si pleaca.

| celmadis a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Multi inainte. esti singur sau intr-o relatie?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru celmadis):

Ca eu sincer ma cam tem ca nu am de zis mai nimic niciodata din cauza ca am o problema pentru ca si cu emotiile nu stau chiar bine, in sensul ca nu prea schitez emotii si parca nu sunt nici asa de intense. Inseamna ca cel mai probabil de asta nu am eu ce sa zic mai tot timpul, nu? Si si cand vorbesc nu vorbesc mai niciodata nu stiu ce chestii, daca intelegi

| VulpeaDinUmbra explică (pentru celmadis):

Singur sunt, si ma si tem ca asa voi ramane mereu sincer, ca ma cam indoiesc ca ma voi putea schimba intr atat incat sa pot trece la acest pas

| darrio2007 a răspuns:

Bunicul tău are dreptate. Are experienta de viata mai multa decat tine.
Aici gresiti mult, astia mai tineri, nu luati in seama parerea celor mai in varsta.

| liviaArianna a răspuns:

"Da, mi s-a întâmplat și mie! Când eram în România, nu mă simțeam confortabilă în prezența altora și de multe ori nu știam ce să spun. Apoi, când am mers în Italia, am observat că oamenii sunt foarte amabili și zâmbitori, ceea ce m-a făcut să mă simt mai deschisă și dornică să comunic.

Este destul de comun să te simți în acea situație, mai ales în contexte sociale sau cu persoane pe care nu le cunoști bine. Poate ar fi util să folosești platformele sociale, cum ar fi Facebook sau Instagram, pentru a-ți îmbunătăți comunicarea. Personal, eu comunic doar ce îmi spune sufletul și mintea, iar asta mă ajută să fiu autentică.
Îți recomand să urmezi-ți inima, pentru că ea știe deja cine ești cu adevărat. Cu timpul, și cu puțin exercițiu, îți va fi mai ușor să te deschizi și să găsești subiecte de discuție, pentru că asta am făcut eu.

| Kiran a răspuns:

Poate fi din cauza "depresiei", poate din cauza a nu spune ceva gresit, in principiu, depinde cand si in ce momente patesti asta.

Tind sa cred ca face parte dintr-un fel de auto-protectie, "la ce rost sa ii spui lui Y ceva, oricum nu va intelege / va disparea din "istoria" mea / a mai zis cineva chestia asta poate candva si il repet / majoritatea oamenilor vorbesc asa mult, macar eu sa nu mai zic nimic"

Nu ai ce sa faci, personal prefer sa las pe altcineva sa isi antreneze muschii faciali vorbind decat sa spun ceva ce oricum nu va conta.

| liviaArianna a răspuns:

Ai dreptate, ce credem despre noi poate să ne influențeze comportamentul. Dacă crezi că ești tăcut, s-ar putea să te simți și mai așa. Iată câteva idei simple:

1. **Gândește pozitiv**: Spune-ți lucruri frumoase despre tine, cum ar fi „Pot să vorbesc bine" sau „Am lucruri interesante de spus".

2. **Păstrează momentele bune**: Amintește-ți când ai avut conversații plăcute și ce subiecte te-au interesat.

3. **Nu trebuie să fii perfect**: E în regulă să nu ai mereu ceva important de spus. Fii tu însuți!

4. **Vorbește cu prieteni**: Începe cu cei apropiați, unde te simți confortabil. Asta te va ajuta să devii mai deschis.

5. **Exersează**: Vorbește mai mult, chiar și cu tine. Te va ajuta să te simți mai bine.

Dacă încerci să te schimbi în gândire, vei vedea că poți vorbi mai ușor!

Ai încredere in tine,nu te critica prea tare,fi bland cu tine dacă faci greseli, nu lua criticile personal!

| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Da, cred ca se întâmplă oricui dar mai ales persoanelor introvertite. Cele extrovertite cred ca au mereu ceva de spus. Știu cum e, ca un gol în minte. Efectiv nu ai niciun gând. Mi s-a întâmplat.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Ești introvertit.

| celmadis a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

E ok, cu timpul îți vei găsi pe cineva, lângă care te vei simți comod și îți vei da drumul să fii tu. probabil ca ai stima de sine scăzută. Încearcă să citești mai des despre cum să fii mai confident, în anumite situații.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Kiran):

Nu, nu e nici o auto-protectie, chiar nu am ce sa zic in momentele alea. Nu imi vine nimic, am mintea goala... Deci e pe bune

| VulpeaDinUmbra explică (pentru PaulaPaulayt1):

Si cum ai reusit sa iesi din asta tu? Ce ai facut?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru celmadis):

Si de unde as putea sa citesc despre asta? Mi ai putea trimite tu ceva sau?

| VulpeaDinUmbra explică (pentru darrio2007):

Adica si neincrederea in tine te poate face sa ai acest gol in minte si sa nu ai ce sa spui?

| celmadis a răspuns (pentru VulpeaDinUmbra):

Caută pe Google, cum să devin mai încrezător ca bărbat, acolo vei găsi un răspuns. La fel interesează te despre cum să îți reprogramezi subconștientul.

| VulpeaDinUmbra explică (pentru Kiran):

Si oare daca am si probleme cu emotiile ca gen nu prea le schitez samd, cel mai probabil e vorba de depresie? De aia severa? Ca am inteles ca cei care au depresia severa li se mai intampla si asta

| VulpeaDinUmbra explică:

La mine se intampla chiar si cu cei cu care ma simt comod... Atunci oare care e problema? Ce crezi ca am sau ca as putea avea? Daca chiar si cu cei cu care ma simt comod nu prea vorbesc pentru ca nu am ce sa vorbesc