| Costin188 a întrebat:

Am dezghetat frigiderul, am incercat sa bag frigiderul inapoi in priza si a picat siguranta.
Am tot dat cu mopul, dar aparent cablul frigiderului este carpit cu banda si acesta a stat in apa.
Se poate face ceva? Sa astept cateva zile sa incerc din nou priza?

Răspuns Câştigător
| adam7 a răspuns:

În primul rând schimbă cablul ăla ciupit pentru ca poți muri dând cu mopul și asta la modul serios.
Pe moment șterge bine cablul cu o cârpă uscată și vezi dacă e roșite să stea chiar suspendat în locul unde este banda.
După câteva ore când se usucă poti băga în priză

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schimba tot cablul frigiderului, cu unul nou si nu-l mai baga in priza ca risti sa te electrocutezi sau sa pornesti un incediu.

| popapopica a răspuns:

Daca tii la viata ta cheama un electrician. Nu mai pune frigiderul in priza.

Răspuns utilizator avertizat
| Cipi1212 a răspuns:

E periculos cablul care a stat în apă. Mai ales că a fost cârpit cu bandă.

Bula
| Bula a răspuns:

Improvizatiile + apa + electricitatea duc la scurtcircuitare si (eventual) la probleme mult mai mari (incendii, electrocutare, etc.).
Cheama un electrician autorizat, care sa-ti schimbe cablul carpit cu unul dintr-o bucata, de lungime potrivita!

| relian a răspuns:

Nu conteaza daca a stat in apa, cablu poate sa stea in apa oricit, n-are a face.
Probabil acolo unde este acea banda o fi fost ros, sau inadit, cineva a facut conectie, dar nu cum trebuie, banda aia so fi uscat, acum ca ai dat cu apa ar fi ajuns apa pe acolo, sa umezit si a facut scurt.

Scoate din priza, desfaci bada, vezi ce este acolo, daca e cablu ros, sau daca a fost prelungit si asa doar rasucit apoi pusa banda.

Multi asa inadesc cabluri, rasucesc firele, le bandajeaz cu banda si lasa ca merge si asa.
Nui bun asa, trebuie sa cauti ceva conectori si sa conectezi, inadasti cablu corect, apoi peste pui banda.