| CatalinTPU a întrebat:

Am gasit pe un sos mentiunea de "bbq", ce inseamna? Sosul e luat din Germania, dar scrie pe el in engleza...

Răspuns Câştigător
| ldanicel a răspuns:

barbeque = bbq = gratar happy

18 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Barbeque. poti sa-l folosesti marinand carnea in sos timp de 3-4 ore apoi sa o pui pe gratar(scursa bine in prealabil) sau sa-l folosesti ca un dip, adica sa inmoi carnea in el dupa ce a fost gatita pe gratar. foarte recomandat pentru coaste de porc la gratar sau frigarui.

| valyb a răspuns:

bbq = barbeque, adica pentru gratar.

| NoName_9903 a răspuns:

Barbeque...adica arome specifice gratarului

| 1942 a răspuns:

mentiunea respectiva bbq inseamna ca acest sos se poate folosi In doua moduri, infunctie de ce contine: ca marinata pentru carnea care va fi pusa pe gratar sau ca sos pentru carnea facuta la gratar.

| Iulian03 a răspuns:

BBQ=Barbeque

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BBQ vine de la BarBeQue – e vorba despre un sos pentru gratar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

barbeque

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cred ca barbeque

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

barbeque, indeed.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbeque sa fie

| visatorul78 a răspuns:

barbeque. Gratar

| stela_star a răspuns:

"BBQ" cred ca este abrevierea de la barbeque (in engleza).

| iepurica a răspuns:

barbeque (gratar)

| andine a răspuns:

sos pentru barbeque

| huxlexe a răspuns:

Barbeque?

| monicadro a răspuns:

barbeque

| neicutescu a răspuns:

toate raspunsurile anterioarre sunt valabile

| ali32 a răspuns:

"Barbeque"(gratar) - vine de la frantuzescul "barbe - a – queue" - adica "de la cap la coada", asa cum se facea carnea la gratar si rotisor.