| Furnicuta000 a întrebat:

Am o problema cu centrala pe peleti. A mers o noapte intreaga fara sa se opreasca desi depasise cu mult temperatura setata, mi-am dat seama abia dimineata. Apoi am oprit-o, dupa aia nu mai voia sa porneasca. In fine, am chemat un instalator care se ocupa cu asa ceva, a zis ca e de la termostat si ca nu e nevoie sa cumpar unul nou, a dat o resetare, a mers cateva ore apoi noaptea asta aceeasi problema. Maine cumpar unul nou dar vreau sa stiu daca e nevoie sa il mai chem pe nenea sa il instaleze sau ce trebuie sa ii faca pentru ca e foarte greu sa gasesti pe cineva sa-si faca timp sa vina. Se conecteaza automat la centrala sau trebuie niste setari speciale? Va rog sa-mi raspundeti numai daca sunteti in tema si fara raspunsuri stupide

2 răspunsuri:
| VENON a răspuns:

Instalarea unui termostat nou la centrala pe peleți poate fi destul de simplă, dar depinde de tipul de termostat și de centrală. În general, va trebui să urmezi acești pași:
1. Oprirea centralei și deconectarea de la curent – pentru siguranță.
2. Deschiderea panoului termostatului vechi și scoaterea acestuia din priză sau din conexiunile cu centrala.
3. Conectarea termostatului nou – vei avea câteva fire (în mod normal 2-4), iar acestea trebuie conectate conform diagramei furnizate în manualul termostatului nou. Este important să urmezi exact diagrama, altfel s-ar putea să nu funcționeze corect.
4. Configurarea termostatului – multe termostate moderne au un ecran pe care poți seta temperaturile dorite. Dacă termostatul are funcții inteligente sau comunică wireless cu centrala, poate fi nevoie de niște setări suplimentare. Dacă termostatul este compatibil direct cu centrala ta, de obicei nu necesită setări complicate, dar unele modele pot necesita o calibrare sau împerechere specifică. Dacă te simți confortabil cu partea electrică și de conexiuni, poți încerca să îl instalezi singur. Totuși, dacă întâmpini probleme, ar fi recomandat să apelezi din nou la instalator pentru a te asigura că totul funcționează în siguranță.

| Furnicuta000 explică (pentru VENON):

Nu inteleg. Ce fire? Ma refer la termostat din ala wireless pe care il pui in ce camera vrei si setezi ce temperatura vrei