| victoria_8973 a întrebat:

Ati putea sa ma jutati cu o chestie? Parintii mei se tot plang ca nu pot gati... si as vrea zilele astea sa-i uimesc si sa le gatesc ceva special. dar nu foarte greu de preparat pentru ca nu-s eu mare maestra in ale bucatariei... mersi.

5 răspunsuri:
| adeana a răspuns:

Ce intelegi prin greu?
Ca sunt persoane care nu si-au fiert un ou sau n-au facut niciun ceai la viata lor. happy
Da mai multe detalii despre ce stii sa faci, ce le-ar placea lor si poate primesti un raspuns mai coerent.

| Cryssy a răspuns:

Mult succes! si pofta buna! te pup:*

| Cryssy a răspuns:

Nu stiu... poti sa incerci sa faci ceva dulce, niste clatite sunt foarte usor de facut...
Ingrediente

700 g faina
6 oua
1.5 l lapte
200 g ulei
300 ml sifon
100 g zahar pudra
un praf de sare
gem de fructe

Mod de preparare

Se prepara blatul, se lasa cca 25-30 minute sa se linisteasca;

Se coc foile de clatite;

Se impaturesc sau se ruleaza;

Gemul poate fi folosit atat in interior, cat si peste clatite.

Tips:

# Se mai pot presara cu zahar pudra si cu nuci macinate.

# Se pot servi cu orice fel de dulceata sau gem.

| totata a răspuns:

Pe blogul meu sunt catvea retete care sunt prezentate pas cu pas si cu imagini.gasesti atat felurti de baza, cat si supe/ciorbe si dulciuri. daca ai nevoie de ceva mai mult ajutor contacteaza-ma. sper ca am fost de folos.
www.itsasimplylife.blogspot.com

| ammodytes a răspuns:

Eu zic ca ar fi foarte simplu sa faci friptura la cuptor cu cartofi rantaliti(cel putin asa-i numim noi in casa).
E destul de simplu: incingi cuptorul la 180 grade, pui carnea condimentata si taiata felii(ca pentru gratar) in tava pe o folie de aluminiu cu putin ulei. Dupa ce o pui la cuptor, cam dupa 10-15 minute adaugi un sfert de cana de apa, ca sa se faca in aburi.Cam dupa 10-15 minute e gata. Intre timp pui cartofi la fiert intregi in coaja. Dupa ce s-au fiert ii cureti de coaja si-i tai bucati pentru a-i pune la prajit intr-o tigaie.Nu se foloseste mult ulei iar ca si condiment eu folosesc vegeta. Apoi fac un mujdei (in cazul in care-ti place). Foarte mult conteaza si aranjatul mancarii. Mie-mi place sa ornez pe margine farfuria cu felii de rosii, intr-o margine sa pun gratarul iar in restul cartofii, pe care-i ornez cu patrunjel. Sper ca nu ti s-a parut prea complicat. happy