| Utilizatoare123 a întrebat:

Veti face pregatiri de Pasti? Ce preparate gatiti?

33 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Preparate traditionale.

| Lupică27 a răspuns (pentru darrio2007):

Sarmale?

| darrio2007 a răspuns (pentru Lupică27):

Drob de miel, friptura de miel, pască, ouă rosii.
Pe langa, pot fi si niste sarmale de varză murată cu niste carnita de porc.

| Lupică27 a răspuns (pentru darrio2007):

Si cand pot sa vin sa degust?

| darrio2007 a răspuns (pentru Lupică27):

Duminica, după ce venim de la Inviere.

| Lupică27 a răspuns (pentru darrio2007):

Ma iei pe la tine sa ma imbubi de mancare?

| Cristidalimba a răspuns (pentru darrio2007):

Este paste nu craciun

| darrio2007 a răspuns (pentru Cristidalimba):

Si eu ce am zis?

| darrio2007 a răspuns (pentru Lupică27):

Da.

| Lupică27 a răspuns (pentru darrio2007):

Bine, astept sa ma suniwinking

| darrio2007 a răspuns (pentru Lupică27):

Ai de asteptat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La ce preturi sunt crezi ca mai face cineva ceva? Toti maninca ce isi permit numai au bani sa faca 5 feluri de mincare plus prajituri. Si ziua de paști e o zi ca oricare alta nu este nimic special deosebit, daca ai o ciorba si felul doi sa zici saru mina.

| dullcat a răspuns:

Cele obisnuite pe care le face toata lumea, nimic fancy. Daca ai nevoie de inspiratie gasesti pe internet cat sa-ti ajunga pentru doua vieti. laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Un bors (curcan sau rasol de vita), friptura, oua rosii, pasca...
oricum suntem in dezbateri

| ReddY25 a răspuns:

Da,cele tradiționale:ouă, pască, cozonaci, ceva carne de vită, bere laughing

| ioana748 a răspuns:

Cu rugaciune la Dumnezeu om pune ceva pe masa.

| TheGentleman a răspuns:

Ouă. Carnea de miel nu o suport, mi se pare că pute, iar dacă dau și de grăsime devine grețoasă.

Tu?

| Lupică27 a răspuns (pentru TheGentleman):

Carnea de miel e sanatoasa si bogata in nutrienti

| Utilizatoare123 explică (pentru TheGentleman):

Cozonac nu?
Da, carnea de miel are un gust/miros aparte...nu toti o prefera. O sa fac pasca, oua vopsite natural, cu coji de ceapa, o tarta cu spanac, ciorba si niste peste cu mujdei. Yum yum :p

| Lupică27 a răspuns:

As vrea sa fac gratar dar e un bulangiu pe aici pe la mine care suna la militie.
am la carne in frigider si nu stiu ce sa fac cu ea, probabil o s-o fac pe gril sau nu situ.

| Utilizatoare123 explică (pentru Lupică27):

Poti sa cumperi gratar special pentru aragaz. E foarte practic.

| Lupică27 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Din ala metalic care se baga in priza? face mult fum si pute casa 2 zile a fum.

| Utilizatoare123 explică (pentru Lupică27):

Nu, ma refer la asta. https://www.emag.ro/......D5TDN7MBM/ Nu face fum deloc

| Lupică27 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

E din ala cu apa, nu multumesc, am avut si nu mi-a placut.

| Dragobeta a răspuns:

Cele traditionale. Anul asta am sa "subtiez" lista. Doar oua rosii, pasca cu branza (imi place cea cu smantana, dar nu ma mai lasa ficatul), o bucata mai mica de drob.

| LisaJulie a răspuns:

Pasca cu ciocolata! E cea mai buna

| Lupică27 a răspuns (pentru LisaJulie):

Si tuica la plic si aia e!

| ReddY25 a răspuns (pentru Lupică27):

Există? Ai încercat? rolling on the floor

| Lupică27 a răspuns (pentru ReddY25):

Da, exista!

| Utilizatoare123 explică (pentru LisaJulie):

Nu am incercat. Ai vreo reteta preferata?

| LisaJulie a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Și eu caut rețeta perfecta

| norisorulpufos a răspuns:

Multe pregătiri pentru cea mai mare sarbatoare.
Sarmale, peste.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Placinte cu brânză!