| FOKAA a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa devin bucatar, si as vrea sa stiu ce as putea sa fac pentru a devenii un bucatar de succes,
mi-e imi place sa gatesc sa aranjez farfurii etc. Intrebarea mea este ce studii imi trebuie, ce scoala de bucatarie pot sa merg in Romania cu un buget mai asa...medium. Stau in Urzicenii Jud, Ialomita am note bune la toate in afara de Romana si Matematica (5 media),(5 media) Dar am note foarte bune la Chimie si toate celalalte. Vreau sa imi explice mai pe inteles ce trebuie sa fac ce trebuie sa stiu unde sa merg.

P.S : Stiu rusa.

Răspuns Câştigător
| AdDa00 a răspuns:

Buna! In primul rand ar trebui sa termini un liceu specific sau eventual un profil de gastronomie, dupa daca doresti sa faci facultate dupa posibilitati! Dar daca termini un grup scolar acesta iti ofera diploma(adica esti calificata in gastronomie) si dupa ce termini liceul ai multe sanse sa te angajezi ca ospatar sau bucatar. :*:*

6 răspunsuri:
| AndrianaR a răspuns:

Poti veni in moldova in chisinau, aici mai repedee poti gasi un studiu care til doresti, totul e ca sa inveti bine si sa nu intorci cuvintu la maturi atunci poti deveni si presedinte ) succesc

| FOKAA explică (pentru AdDa00):

Ce medie trebuie sa ai? La ce liceuri preda Gastronomia in Buzau, Bucuresti, Slobozia, Ploiestii

| gabrielln a răspuns:

Eu cred ca ai putea face cursuri de bucatar dupa care iti da o diploma... uite un site : http://cursuridecalificare.ro/cursuri-de-bucatari.php

| AdDa00 a răspuns (pentru FOKAA):

Pai oriunde uita-te pe pe www.edu.ro. Dar in cazul tau mai indicat ar fi sa faci un grup scolar pentru ca la terminare iti ofera calificare in domeniu. Parerea mea...bafta!

| Cristian_Simi_1987 a răspuns:

Oricine poate deveni bucatar daca are putina imaginatie, tot ceea ce trebuie sa faci este sa iti folosesti imaginatia si sa adaugi ingredientele corect in mancare si pe langa asta trebuie ca farfuria sa aiba aspect. Nu iti iese mai incearca. pana la liceu keep practicing si acolo te duci cu materia pe jumatate pregatita. succes

| Ion1234 a răspuns:

Sa termini facultatea sau liceul convenit domeniului apoi sa practici mai mult dupa ce vei avea capacitatile care iti trebuiesc poti lucra la un bistro sau restaurant