| ClausStyles a întrebat:

Vroiam sa va intreb cum se pregatesc micii? Ca am incercat retete si tot nu ies bine. [ p.s. - pentru o prietena ]

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
MITITEI DE CASA
300 gr carne tocata de porc, 200 gr carne tocata miel, 1 ceapa mica tocata fin, 2 catei usturoi striviti, 1/4 lingurita piper, 1 lingurita boia dulce, 1 lingurita sare, 6 rasnite chili fulgi, 50 ml apa minerala, 1 lingurita rasa bicarbonat de sodiu.
Framantam toate ingredientele pana la chili. Cand totul e bine omogenizat adaugam bicaronatul si apa minerala si amestecam iar pana apa este absorbita in carne. Dam pasta obtinuta la frigider pentru minim 4 ore sau peste noapte.Formam micii.
Ii prajim pe oala grill cu abur la foc mediu spre mic. Se prajesc cam 15 minute pe o parte si apoi cca 10 minute pe cealalata parte. Se servesc calzi, cu mustar.
Pofta buna!
Te pup!

3 răspunsuri:
| Misteriosulboschet a răspuns:

Cumperi carne tocata; o amesteci cu piper macinat usturoi pisat si ce condimente mai vrei tu dar nu uita sa pui putin bicarbonat de sodiu.Cam asta e tot. Funda?