| paulaivan a întrebat:

Buna ziua. Am scăpat din păcate în mașină,o pereche de pantaloni negri,printre haine colorate. Țin să menționez ca au fost noi nouțe, doar ce le-am cumpărat. Și mi s-au pătat o pereche de pantaloni crem și o bluza,s-au făcut numai pete negre. Le-am pus vanish, le-am respalat dar tot nu a ieșit petele. Ce pot folosi sa le scot? Va rog ajutati-ma

4 răspunsuri:
| led100 a răspuns:

Incearca sa pui fairy, mie mi se scot petele

Bula
| Bula a răspuns:

Petele vor iesi diar cu foarfeca sau re-vopsite.

Invata:
Dupa ce ti-ai cumparat haine colorate noi, inainte de prima spalare trebuie fixate culorile!
Noi folosim otet pentru fixarea culorilor; 100ml otet alimentar la 3 litrii apa calda (cat permite materialul la spalat). Se baga haina in aceasta solutie bine amestecata si se lasa acoperit pana ce se raceste la temperatura camerei (cca. o ora). Dupa scoatere, stoarcere (cu mana! ) si uscare, haina se poate spala fara sa coloreze.

| Furnicuta000 a răspuns:

Incearca nufar pentru pete, nu garantez ca face minuni dar mie imi scoate petele

| paulaivan explică (pentru Furnicuta000):

Mulțumesc frumos