| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua am și eu o mică problemă cu centrala saunier duval therma classic treaba e că nu primește curent, am înțeles că ori este placa ori o siguranță și ce sunt curios unde se afla aceasta siguranță să o schimb am sunat meșterul și să dau cat nu face sa schimbe o siguranță mi se pare o prostie in fine mă descurc eu sa aflu unde este sa nu desfac nimic în plus nimic în minus. Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
| kalasnicov22 a răspuns:

O siguranta nu arde niciodata degeaba.
S-a ars ca sa nu se incendieze placa sau transformatorul.
Instalatorul nu se pricepe prea mult cand vine vorba de electronica placii, trebuie chemat alt tip de mester.
Unii inlocuiesc placa altii se pricep sa repare defectul pe placa.
In ultimul timp sigurantele sunt lipite pe placa si nu iti dai seama daca nu ai experienta, sunt mici cilindri de plastic.
https://zutech.ro/......a-tr5.html

4 răspunsuri:
| ABrmA a răspuns (pentru kalasnicov22):

Și unde se afla siguranta ai idee meșter am dar nu îmi convine sa ii dau atât siguranță este sigur că am avut o problemă la panoul electric acum ceva timp

| ABrmA a răspuns (pentru kalasnicov22):

Mulțumesc acum am văzut că ai atașat și link

| kalasnicov22 a răspuns (pentru ABrmA):

Ai nevoie de un electronist.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru kalasnicov22):

Mesterii de panouri electrice, asa-zisii electrician constructii sunt praf cand vine vorba de electronica.
Siguranta se afla pe placa electronica, poate fi chiar clasica, dar poate fi o problema de alimentare pe partea de 24v, un transformator, condensator, regulator de tensiune etc.In multe din cazuri pocneste un varistor care protejeaza totul la supratensiuni :https://media.distrelec.com/......025-01.jpg