| anonim_4396 a întrebat:

Care tip de cartofi se prajeste cu coaja?

10 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

La noi, numai cartofii noi... dar mai sunt unii"cartofi dulci"(in supermark.8-9 ron kg. din cand in cand) obtinuti din incrucisarea cartofilor normali cu "napi"(pentru noi cartoful porcului, nu-l cultivam decat pentru acestia, noi nu-l consumam). Cam acestia sunt, altii nu mai stiu sa existe... din cate am citit pana in prezent.

| Contrast a răspuns:

Oricare sunt noi...si spalati bine!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Majoritatea cartofilor happy

| MonicutZZa a răspuns:

Prajitii niciunii, insa toti se pot coce. Daca n-ai chef sa-i mai si decojesti (ca sa nu spun "lene"happy ) poti cumpara de la un fast food sau poti coace.

| 38499388seby29 a răspuns:

Cartofi noi, deoarece au coaja foarte subtire si in timpul prajiri ea devine foarte crocante, sau ciar fierte cartofi noi sunt pentru aceasta nu mai necesita sa-i cureti. Mai este un soi de cartofi care nu trebuie sa le cureti dar din pacate la noi in romania nu se gasesc. Se numesc cartofi dulci si se gasesc doar in anglia, interiorul lor e rosu ca si zmeura,. eu sunt in uk de acea stiu despre ei! pa pa.happy

| Jonsdottir a răspuns:

De ce intrebi? ti-e lene sa ii cojesti? laughing

| domidoc a răspuns:

@dumnezeu:M-ai las-o pe aia cu coaja.

| domidoc a răspuns:

Cartofii noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam toti, avand in vedere ca in coaja se gaseste majoritatea dintre vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dyanna, cartofii n coaja sunt foarte gustosi tongue