| Caluleee a întrebat:

Care zahar e mai bun pentru pasta de zahar? Cel facut acasa sau cel cumparat de la magazin?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil cel preparat acasă, deoarece este "proaspăt" ( fără cocoloaşe/întărituri ).

Vezi şi reţeta la linkul :
http://torturilelissei.blogspot.ro/2009/01/pasta-de-zahar.html

Toate cele bune.

| MayanMistica a răspuns (pentru bursuc001):

Nu e adevarat. Zaharul macinat in casa nu contine amidon care este necesar pentru pasta de zahar. Pentru pasta de zahar, se cerne zaharul pudra intotdeauna de doua ori.

15 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Zaharul cumparat, are un continut de amidon obligatoriu la fondant.Este mult mai fin si nu contine cristale arse precum cel facut in casa cu rasnita.

| Azµre a răspuns:

Eu am descoperit de curând zahărul pudră de la Sweet family (marcă slovacă) şi este absolut fenomenal! Iese o pastă perfectă. Din pacate, nu cred că toată lumea are acces la această marcă, dar v-am menţionat-o just in case…poate-poate vă cade ȋn mâini. Dacă nu, Mărgăritar se pretează foarte bine happy
Folosiţi ȋntotdeauna zahăr pudră cumpărat, nu făcut de dumneavoastră ȋn casă. Zahărul de cumpărat are amidon, care e vital pentru reuşita pastei de zahăr.
Glucoza poate fi ȋnlocuită cu miere sau cu energizant, care e mai accesibil la preţ (vedeţi poza cu energizantul mai jos).
Nu confundaţi gelatina alimentară cu gelatina pentru tarte! Puteţi vedea poza cu gelatina care ne trebuie pentru pasta de zahăr mai joswinking

| Leocerba a răspuns (pentru Azµre):

Cum adica "Puteţi vedea poza cu gelatina care ne trebuie pentru pasta de zahăr mai jos"? Ce vrei sa spui cu asta?

| Azµre a răspuns (pentru Leocerba):

Am uitat să dau linkul de unde am luat review-ul rolling on the floor stai așa

| Leocerba a răspuns (pentru Azµre):

Pai, te rog frumos, daca mi-ai promis ca-mi arati pasta de zahar, apoi arata-mi-o. ^-^ Altfel, as putea crede ca ne duci cu zaharelul.

| Leocerba a răspuns (pentru Azµre):

Cica "Decoţionar – dicţionarul decoratorului de torturi" laughing
Fain, Azµre, arata de parca chiar e bun!
Mersi.

| Zazu a răspuns (pentru Leocerba):

Haoleu,daca stii ce gustos e ala de culoare verde big grin, ca sa nu iti zic de ala de culoare rosie, ai mancat vreodata o prajitura sau tort care sa fie rosu? Incerca si sa imi povestesti laughing

| Leocerba a răspuns (pentru Zazu):

Tort cu glazura rosie, complet rosie, am mancat dar era colorat artificial, deci nu era nicio legatura intre culoare si aroma. Si glazura rosie si frunzulitele verzi si florile albe facute din pasta de zahar erau la fel: erau de lasat pe marginea farfuriutei. sad Sunt convinsa ca daca ar fi fost o pasta de zahar facuta in casa 7 limbi stia sa vorbeasca!
Dar am mancat o paine senzationala, avea crusta crocanta, maronie pe deasupra si cand o taiai feliile inauntru erau rosii-mov, faina integrala fiind amestecata cu sfecla rosie data prin razatoare si cu alte ciudatenii. Nu mi-au dezvaluit reteta dar aia a fost cea mai vintage paine rosie pe care am mancat-o vreodata. Cu branzeturi parea mancarea zeilor, nu alta.

| Zazu a răspuns (pentru Leocerba):

Cand mancam lucruri care in natural nu au corespondent la culoare(rosu, mov sau albastru de exemplu)senzatia pe care ne-o aduce pe limba si creier este cu totul alta.

Rosu are "gust"de creta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinceritate Sinceritate
3 Februarie 2013 19:31
Sinceritate a răspuns:
Cel facut acasa!
Evalueaza / Raporteaza
lolylolypops lolylolypops
3 Februarie 2013 19:32
lolylolypops a răspuns:
Cel facut acasa...laughingSerios!
lolylolypops asculta >>>
Evalueaza / Raporteaza

| lolylolypops a răspuns:

Cel facut acasa...laughingSerios!

| Sinceritate a răspuns:

Cel facut acasa!

| ChucNoris a răspuns:

Zaharul pudra cumparat de la magazin.