| Kys2000 a întrebat:

Cu ce sa-mi sterg ochelarii? Folosesc clean view din alea de la lidl dar ramane urma si ma deranjeaza cand vad prin ele.Ma deranjeaza enorm la ochi

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Eu iti sugerez sa folosesti un strop minuscul de detergent de vase, dupa ce treci lentilele pe sub jetul de apa. Dupa ce faci spuma si cureti usor cu degetele, iar clatesti cu apa si astepti sa se usuce.Sau poti absorbi stropii cu un servetel, fara sa freci. Folosesc metoda de cativa ani, spal asa cam la vreo 4-5 zile si m-a ajutat sa imi pastrez lentilele decente mai mult timp.

| Kys2000 explică (pentru dullcat):

Pai si nu afecteaza lentila?

| dullcat a răspuns (pentru Kys2000):

Unii spun ca da, altii ca nu. Mi s-a zis la clinica oftalmologica unde merg eu ca e ok. Tind sa cred ca maidegraba lentila e afectata de cei care o sterg zilnic cu diverse produse. Eu prefer sa am grija ce fac, astfel incat sa nu fiu nevoita sa le sterg zilnic. Acum mna, depinde de fiecare, de exemplu cineva care lucreaza intr-un mediu poluat nu va sta cu praful pe lentile, e logic.

| Kys2000 explică (pentru dullcat):

Pai eu o sterg zilnic pentru ca si conduc si na. Eu voiam o solutie ceva sa am la indemana si sa nu lase urme, dar o sa incerc si cum ai spus tu sa vad cat tine

| DonMoldo a răspuns (pentru dullcat):

Am sters si eu odata cu apa si detergent si m-am trezit cu lentila in mana laughing dar erau ochelari de soare la mine

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sunt carpe sau batiste speciale pentru sters lentile si ecrane, care nu lasa scame.
Aia e cea mai la indemana si rapida metoda pentru sters ochelarii.
Si da, e bine sa ii speli din cand in cand cu apa calduta si sapun, apoi uscati bine.