| MaryMaria333 a întrebat:

Cu toate ca in orice mancaruri fie dulci sau sarate trebuie pusa niste sare, mi-am facut azi pita cu ou si cum nu am pus destula a iesit fara gust chiar de o mananc cu zahar. Ce-i de facut? Ar fi pacat sa o arunc.

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Poti sa presari putina sare fina deasupra, sau sa o mananci cu Nutella/miere/dulceata/mezeluri/rosii si branza/sos de usturoi etc.

| MaryMaria333 explică (pentru WhiteLife):

Sare normala nu'i ok? Ca de'aia fina nu am.

| WhiteLife a răspuns (pentru MaryMaria333):

Bineinteles. Poti adauga sare in orice mancare si dupa ce o termini de gatit. Dar, pentru ca e o bucata de paine, daca pui sare mare vor fi pur si simplu bucatele de sare. Cand vei musca le vei simti si le vei mesteca, uneori s-ar putea sa fie prea sarat, alteori nesarat. Sarea fina era mai usor de presarat, de-asta am zis happy

| JicaContra a răspuns:

Pita inseamna paine din cate stiu eu (regionalism ardenelesc... CRED, nu sunt sigur)
ou = produs animal

ESTI DUS MAMA, TE CREZI BUCATAR DE GENIU?!?!?
NU poti sa amesteci felul 1 si 2 cu zahar care e numai pentru desert, felul 3, decat daca ai un masterat in gust, iar tu EVIDENT NU AI (vazut documentare despre stiinta gustului cu, chestii foarte kinky in materie de gust

am hipertensiune, MI S-A INTERZIS SAREA, daaaar, mi s-au recomandat legumele, TOTUSI, NU POT MANCA LEGUME NESARATE, imi doresc sa ma arunc pe geam pentru au GUST DE RAHAT, asa ca asta e singura exceptie pe care o fac, pun sare peste legume, asa imi placewinking

| MaryMaria333 explică (pentru JicaContra):

Geniule, nu ca as amesteca felurile, no no, in orice se pune cata sare!
O recomandare: citeste povestea "Sarea in bucate" sa vezi ce importanta e laughing)
Siii... sunt fata in caz ca nu stiai. Iti spune numele big grin

| JicaContra a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ai poza de barbat... urat tongue
cat despre sare, TU ai spus ca, citez:
"mi-am facut azi pita cu ou si cum nu am pus destula a iesit fara gust chiar de o mananc cu zahar"
deci tu vrei sa mananci paine cu ou cu zahar, care e aiurea RAU!