| Himerosss a întrebat:

Cum naiba se aprinde cuptorul la aragazele alea in stil vechi? Trebuie sa tin apasat pe buton sa iasa gazul, dar nu inteleg unde trebuie sa tin chibritul sa se aprinda, mi-a spus mama ca trebuie sa il bag intr-o gaurica, am incercat peste tot dar nimic. Mentionez ca are o tablita acolo, am incercat si cu ea, si fara, am pus peste tot dar nu ii dau de cap. Help me

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Scoti tabla de acolo si se vede capatul arzatorului. Poti face o bagheta din hartie care da o flacara mai buna pentru aprins. Butonul il rotesti spre deschis si il apesi cca 10-15 sec cat se incalzeste putin iar dupa aia poti sa-l lasi liber. E un sistem de siguranta care in caz ca se stinge flacara, se raceste argazatorul si opreste gazul automat. Indicat este sa-ti arate parintii si sa ai acceptul lor, ca nu stiu cati ani ai.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine lasa parintii sa faca asta.Tu pari prea mic(ă) sa te joci cu chibriturile.