Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pot praji carnea (de porc) ca sa nu se mai prinda de tigaie? Trebuie sa o fierb mai intai?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pune ulei suficient în tigaie ( să acopere fundul ), se lasă până se ÎNCINGE şi apoi se pune carnea în tigaie.
Iar carnea trebuie să fie destul de subţire pentru a se "pătrunde" bine.

Dacă o pui în uleiul rece, atunci se poate prinde de tigaie.

Toate cele bune.

| pisicutzamik a răspuns (pentru bursuc001):

Buna,te contrazic cu "carnea destul de subtire". Daca carenea este subtire se va usca nu va mai fi frageda!, iti pot da reteta bunicii de cate ori merg la ea de sarbatori asa face:pune pe aragaz un ceaun taie carnea de porc in bucatele mai patrate si mai marisoare iar apoi adauga un pic de apa si le lasa acolo pana se fac, iar carnea isi lasa grasimea si asa mananci mai sanatos fara ulei, sper ca te-am ajutat!

| bursuc001 a răspuns (pentru pisicutzamik):

Bună!

Eu mă refeream la grătarul ( sau la o friptură ) făcut/ă în tigaie.

Dacă se face o friptură "tradiţională", aceea se taie cuburi/pătrate mai mărişoare şi se prepară în CRATIŢĂ ( nu în tigaie ), sau în ceaun ( cum spui tu ).
La acea se pune doar apă DACĂ vrei doar s-o fierbi; iar dacă vrei s-o frigi, atunci TREBUIE adăugat ulei sau unsoare/grăsime.
Bine-nţeles, se mai şi condimentează...

Toate cele bune.

20 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Tigaile cu ceramica sunt ideale, fiindca alimentele aluneca pur si simplu.S-au iefinit si unele sunt produse in Romania(35 lei).

| mgtow a răspuns:

Pui ulei suficient in tigaie sa acopere fundul dar sa nu fie mult.

| Lilix99 a răspuns:

Cumpara Dry Cooker...happy

| mixxjim a răspuns:

Lasi tigaia si uleiul sa se incinga mai intai si apoi pui carnea iar focul sa nu fie mare, o prajesti incet la foc potrivit spre mic si o intorci des.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri! Pana la urma nu s-a mai prins. Am taiat-o in felii subtiri si am bagat-o in ulei incins cu putina apa.

| EaEmma a răspuns:

Gateste in Dry Cooker sau in tigaie ceramica si nu vei mai avea probleme

| GGUESS a răspuns:

Cel mai bine sati ei o tigaie mai buna dar daca nu doresti toarna ulei suficient si savureaza placerea big grin

| marcous a răspuns:

Incearca s-o prajesti la teflon. Si stai acolo langa ea s-o intorci atunci cand trebuie.
Normal ca daca o lasi la foc pana vin pompierii se lipeste de tigaie.

Răspuns utilizator avertizat
| NCeausescu a răspuns:

E de la tigaie!

| o0DarKneSs0o a răspuns:

Eu iti recomand sa pui ulei atat cat sa acopere carnea, funda?big grin

| Danielaaa22 a răspuns:

Unge tigaia cu putin ulei happy

| UnOmPrietenos a răspuns:

Trebuie sa o intorci si sa pui ulei

| BaSStY007 a răspuns:

Ia-ti Dry Cooker!

| emmastone1 a răspuns:

Daca vrei sa nu ti se mai lipeasca de tigaie ai mai multe variante,depinde ce fel de carne doresti,prajita,fiarta, la gratar etc.Din cate imi dau eu seama vrei sa iti iasa carnea ca la gratar, dar tigaia ta nu este una potrivita pentru ca sa o folosesti fara ulei, asa ca pentru ca sa nu ti se lipeasca unge putin suprafata tigaii cu ulei(poti pune ulei pe un servetel si apoi sa stergi tigaia cu el) sau daca nu vrei ulei deloc, pune apa in tigaie cat sa acopere carnea. Succes!

| danielKGB a răspuns:

Tigaia este de vina

| ForeverOne a răspuns:

Mai bine iti schimbi tigaia.

| Paşca_Alex_1996 a răspuns:

Foloseste cuptorul, mult mai ok carnea.