| Gustos.ro a întrebat:

Cum reusesti sa te refaci, prin dieta, dupa masa copioasa de Paste?

33 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dupa ce mananc mai mult dacat trebuie, fac un ceai din 2 pliculete de ceai antiadipos verde si rosu, intr-o jumatate de litru de apa, il beau tot si gata... urmeaza reactia.bruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

O alimentatie echilibrata fara prajeli, grasimi, mezeluri, dulciuri, bauturi carbogazoase...Se poate consuma peste (fiert sau gratar), carne de pui fara piele(fiarta sau gratar), legume, fructe, lactate degresate, paine intermediara(2-3 felii pe zi) sucuri naturale preparate in casa, multe multe salate...

daniela
| daniela a răspuns:

Pai in primul rand trec la cirba de loboda, salate, eventual friptura de pui la gratar si maresc programul de mers pe bicicleta in loc de 15 min incet incet ajung la 25 min

eileen
| eileen a răspuns:

Eu niciodata nu mananc mai mult decat trebuie, deci nu trebuie sa imi revin dupa masa de Pasti. Dar, pentru ca a venit primavara, consum multe legume, spanac, loboda, beau multa apa si incerc sa ma apuc de sporthappy

| JustMeFlory a răspuns:

Poi ar trebui in primul rand sa renunti la alimentele cu grasimi la ulei(daca nu poti renunta la ulei macar incearca sa il inlocuiesti cu ulei de masline extravirgin)la dulciuri.

Mananca mai multe legume k tot a venit primavara, fructe, incearca sa mananci paine integrala din cereale(daca nu poti renunta la cea normala), mananca carne de pui, la cuptor, la gratar, fiarta.
Sa incerci sa mananci des si putin, si dupa ora 6-7 nu mai manca nimic, dar daca nu te poti abtine mananca un fruct(mar, porotocala)si inca un sfat, mananca pomelo deoarece are fff multe benefici si te poate ajuta ff mult!

Succes!

| mioara a răspuns:

Incerc sa mananc fara paine, lactate degresate, fructe, supe de legume

| LoryM22 a răspuns:

Manc multe legume, a aparut spanacul, salatele, toate plantele verzi sunt detoxifiante + sport usor dimineata ca sa te mentii in forma -Sanatate.

| Princessee a răspuns:

Eu Nu m-am omorât cu mâncarea. Dar nu este o dieta, trebuie sa nu ananci paine multa, sa nu combini carnea cu cartofii!

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Cel mai bine este sa faci mult sport, mai ales alergatul! Crede-ma, poti sa mananci in continuare cat de mult vrei tu, dar daca alergi de 3 ori pe saptamana cate 5 km, intr-o luna poti sa slabesti si 5 kg. Eu vara trecuta am slabit 8 kg in 2 luni, plus ai si conditie fizica foarte buna.Este cel mai sanatos mod de a te reface dupa un consum excesiv de alimente.

| adina68 a răspuns:

Trec la o dieta de primavara, consum mai mult ciorbe de salata verde, de loboda, apoi cat mai multe legume sub forma de salata, inabusite, sucuri. Mananc si carne (mai mult de pui, curcan sau peste), dar in cantitate mai moderata.

| sorinadiet a răspuns:

Evident, am! Abia a aparut Loboda, spanacul, stevia... vine vremea rosiilor de gradina, a fasolei pastai, cruda si dulce ca si a boabelor de mazare... cu o fripturica de pui, sau un rasol de vacuta, alaturi de ardei grasi sau dovlecei umpluti cu branza cu continut mic de grasimi, ce poti dori mai mult? Ah, da, o cura de capsuni sau cirese, si, evident, mult soare, plimbare, inot, miscare, ...Am scapat de paltoane, haine grele si multe, ma simt ca fluturasii zburdand prin flori!

| yadora a răspuns:

Mai intai de toate trebuie sa vrei sa recurgi la o dieta, fiindca daca esti o persoana gurmanda... e cam nasol...vei manca in continuare tot ce nu trebuie.
Mai intai renunta la mancarurile grele incepand de dimineata : servesti doar un ceai cu o felie de paine integrala sau prajita si o felie de branza degresata; apoi pe la 10 iei o gustare ( um mar, o para, o grefa); pranzul sa fie lipsit de paine dar cu 2 feluri de mancare( o supa usoara de pui sau o ciorba de zarzavat mai acra, o salata de legume ori fierte ori crude; iar seara ceva lejer : o cana cu lapte;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe directia ca fiecare calorie trebuie consumata.Ma faci sa cred ca de paste rasare soarele altfel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu m-am omorât cu mâncarea.
Am mâncat tot în mod obișnuit, nu am făcut abuz de alimente și alcool.
Merg la sală de 2-3 ori pe săptămână, o saună.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multa miscare si mai putine mese copioase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu multe ceaiuri fierbinti mai ales inainte de mesele principale, si fiindca tot e vreme frumoasa afara, nu strica plimbarile prelungite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu otet de mere cu miere. o lingurita de otet la o ceasca de apa sau ceai dimineata la pranz si seara inainte de masa. multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rabdă o săptămână de foame şi de sete, adica înafară de apă, nimic! În timpul ăsta năduşeşte egal în ce mod vrei tu! După aia îţi mănânci şi pingelele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercati sportul este cea mai buna metoda... iar de la sauna nu slabesti...doar te face sa te simti mai bine, mancati multe fructe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mult sport si mai putina mancare.multe legume si fructe.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saa si multa salata verde, salata varza verde, si mere si 2 L apa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa reduci ratia calorica inainte cu daua saptamani de Paste si nu numai, trebuie sa ai grija si la ce mananci in acele zile.Este important sa reduci cantitatea de mancare in aceasta perioada si sa faci miscare. Dupa Paste solutia cea mai buna ar fi sa faci mult sport si sa continui sa tii dieta echilibrata. O dieta echilibrata consta in mai multe lucruri, eu o sa-ti spun cateva trucuri:trebuie sa manamci la ore fixe; sa bei in fiecare si macar 2 litri de apa plata sau poti consuma si ceai verde(o cana dupa fiecare masa este foarte eficienta)sa scoti din alimentatie zaharul; sa reduci consumu de amidon; nu manca multe grasimi; sare trebuie limitata deoarece ea face ca apa sa fie retinuta in organism; daca fumezi si mai bei si multa cafea, ar fi cazul sa renunti la aceste vicii sau macar sa reduci cantitatea, ele nu fac decat sa-ti inrautateasca munca in eliminarea kilogramelor; incearca sa faci macar 2 ore sport, pe zi, sau daca 2 ore pe zi inseamna prea mult pentru tine fa macar de 3 ori pe saptamana; mananca legume si scade cantitatea de alimente prajite, lactatele sunt foarte bune de asemenea si pestele, incearca sa te axezi mai mult pe carne slaba si mai putin pe carne grasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin fructe si legume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai trecem pe salate, supe slabe, in general mancauri usoare si cat mai putina paine....ar fi bun si sportul dar...cine are timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac exercitii 15 minute si apoi alerg 2 km si mananc multe fructe si beu 2 kg de apa pe zi +ceai si eventual seara mai fac o mica plimbarica du pa cina

| 261966 a răspuns:

O supa usoara de pui sau o ciorba de zarzavat mai acra, o salata de legume ori fierte ori crude; iar seara ceva lejer : o cana cu lapte;

| Medeea09 a răspuns:

Multa miscare la sala sau mersul pe jos pe bicicleta sau pe role cei care stiu sa mearga happy

| carmenana a răspuns:

Eu mananc doar fructe si salate de legume timp de minim o sapamana, dar in fiecare zi alte combinatii. Are efect garantat!

| carmenana a răspuns:

Eu mananc doar fructe si salate de legume proaspete timp de minim o saptamana, dar in fiecare zi alte combinatii. Are efect garantat!

| elena39 a răspuns:

A inceput vremea frumoasa. In parc la o mica alergare de relaxare pentru. inceput si dupa aceea se continua cu cateva exercii de respiratie