| CriCri a întrebat:

Cum se pot pastra visinele pe iarna? As vrea variante fara dulceturi si compoturi.Se pot congela in pungi?

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Da draguto se congeleaza si pui in pungulite atat cat crezi ca poti folosi o singura data:* succeswave

| CARMENCITA a răspuns:

Da eu am congelat visine.Se spala bine visinile, se rup coditele, se baga in pungi si se baga la congelator. Daca le scoti samburii cu aparatul sau cu mana pierzi din suc.Visinile trebuiesc verificate sa nu bagi si stricate.Din cele congelate poti face compot la iarna sau sa le folosesti la prajituri.Eu le-am bagat cu samburi.

| simf a răspuns:

Da, si-s delicioase! poti face compot iarna din ele, le poti folosi pe post de "cuburi de gheata" - racesti cu ele limonada, votca etc - astea se pun cu samburi la cpngelator. mai poti puen si fara samburi, sa le folosesti la tarte, prajitura cu visine, cocteiluri sau sa decorezi inghetata.

| ZziZy_6872 a răspuns:

Da se pot congela in pungi pentru a nusi pierde proteinele dupa poti face multe lucruri cu ele e ca si cum leai fi cumparat atunci!