| Johanndjmt2 a întrebat:

Exista vreun aliment vegetal mai bogat in proteine decat carnea?

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

100gr de carne macra de vaca -20.3 gr de proteine
100gr de brocoli -22, 3 gr de proteine.
100gr de fasole uscata-43, 4gr de proteine.
Sunt doar cateva exemple, dar poti gasi tabele cu indici pe internet si iti avea o valoare estimativa, numai ca are importanta si calitatea aminoacizilor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zazu):

Da, dar brocoli si fasolea uscata au proteine de proasta calitate ( nu au profil complet de aminoacizi ), asa ca DEGEABA au concentratie mai mare

| Zazu a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin,oamenii nu au nevoie de cunostinte de biologie moleculara pe TPU. Daca o luam cu aminoacizii, pe care i-am specificat, trebuie sa ii lamurim si ce inseamna, si ca sunt 2 categorii, dintre care cei esentiali, fara de care viata ar fi imposibila.
Vegetarienii pot trai linistiticu proteine care cu profil mic de aminoacizi esentiali.
Era chestie cantitativa, nu calitativa.Eu inteleg ca te pasioneaza nutritia, dar trebuie sa fii flexibil si sa intelegi ca nu toata lumea prefera, sau se refera, la proteine animale.Ca fiecare are repere diferite de ale tale, si ca eu de exemplu consider ca proteinele animale, in specific, sunt daunatoare sistemului osos pentru ca metabolismul ajunge sa fie unul alcalin (de aceea si dietele minune pe baza de proteine, sau exces de masa musculara pe baza de proteine)
Bineinteles ca broccoli are proteine lipsite de aminoacizi esentiali, dar nu despre asta era vorba, era vorba despre vegetale care au un continut mai mare de proteine, si atat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Zazu):

Eu doar am completat ce-ai zis, nu am avut intentia sa "impun" nimanui ceva, am afirmat doar pentru cultura generala.

P.S. : daunatoare sistemului osos doar daca nu iti asiguri suficient calciu si vitamina D3 happy

16 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Nu.

| 4b a răspuns:

Carnea dauneazalaughing

| Alexandru98 a răspuns:

Brocoli

| Sergiu1996 a răspuns:

Carnea e aliment "vegetal", consulta un dex...

| CiprianFreeLife a răspuns (pentru Sergiu1996):

laughing

| Sergiu1996 a răspuns (pentru CiprianFreeLife):

Gura

| Johanndjmt2 explică (pentru Sergiu1996):

Ms mult de sfat, dar nu cred ca ai inteles ideea. straight face

| Johanndjmt2 explică (pentru Sergiu1996):

Uite http://dexonline.ro/definitie/carne, mai bine, consulta tu unul. Si apoi, daca mi gasi tu mie un paragraf in care apare carnea ca fiind aliment vegetal, apoi, sa ma scuzi, n-am ce comenta. :))

| FeriFerika a răspuns:

Fasolea ar fi o optiunewinking

| andrei9212 a răspuns:

Papa fasole, soia, sau orez

| luca901 a răspuns:

Carnea este cel mai vegetal obiect din lume

| ambraa a răspuns:

Hmmm...ouale, mai ales albusul (nu e chiar vegetal big grin ), lintea, quinoa, migdale, nuci, broccoli. Dar cea mai tare "vegetala" e spirulina. Se poate incorpora in anumite alimente, dar nu e chiar aliment de sine statator.