| eusuntcipi a întrebat:

Salut. Acum ceva timp m-am mutat in chirie, iar proprietarul a zis ca nu are un contract la primarie pentru aruncarea gunoiului (nu stiu exact cum se numeste). Ei bine, cam la 2 saptamani dupa ce am inchiriat acel apartament au venit 2 oameni de la primarie presupun, care mi-au solicitat sa fac un contract. Am dat buletinul, am semnat, am facut tot, insa de atunci nu am mai primit niciun semn de la ei. Le-am lasat nr de telefon in speranta ca o sa ma cheme sa-mi dea acea cartela cu (,) se deschide ghena, dar nimic. Eu nu prea stau la acel apartament, de aceea gunoi nu prea este. Si cel care a fost, am fost nevoit sa rog pe cineva din bloc sa-mi dea cartela sa arunc si eu acolo pana una alta.
Ce ar trebui sa fac? Sa merg la primarie sau unde sa merg? Mentionez ca mi-au trimis chiar atunci la 2 zile un mesaj, dar spuneau doar ca imi multumesc pentru ca am deschis un contract la ei sau ceva de genul.
Poate problema mea suna aiurea, dar chiar am nevoie sa rezolv. Dau funda!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Degeaba mergi la primarie ca nu esti proprietar tu, esti chirias.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la primărie dacă ei oferă acest serviciu.

| eusuntcipi explică (pentru CristiDinBucuresti):

Inteleg, insa contractul e pe numele meu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru eusuntcipi):

Da, dar orice schimbare vrei sa faci trebuie cu acordul proprietarului.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te adresezi compartimentului din primarie cu care ai incheiat contractul si soliciti cartela.

| Yuoia a răspuns:

Da, da, mergi la Primarie, la serviciul (presupun) de salubritate si ceri cartela conform contractului.
Dar poti sa intrebi si la Asociatia de proprietari daca nu au trimis-o la ei.
Putine orase din tara au asa ceva dar este cel mai bun lucru.