| anonim_4396 a întrebat:

Stie careva reteta de aripioare pane ca acelea de la KFC?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aripioare tinute in condimente cateva ore, panate si fripte.

Bula
| Bula a răspuns:

"Errorum humanum est" - a spus ariciul.
Si a coborit de pe peria de radacini! big grin
Fac mea culpa, intr-adevar am gresit si eu, daca asa spune "lumea".
Dar, daca analizam, cuvantul "pané", dupa cate stiu, provine din limba franceza, de unde a fost preluat integral si inseamna "tavalit in pesmet si prajit". In singular. N-am gasit insa nicaieri cum se spune la plural? Aici, in zona noastra, am auzit adesea aceasta formulare la plural "panate". Spun drept, caut de peste o ora vreun loc unde sa gasesc forma corecta pentru plural, dar inca nu am gasit ceva mai bun.
Poate imi dati o idee...

| andreutz a răspuns:

Nu zazu, panate nu are nici o legatura cu "pane"... cel putin nu in limba romana...ar insemna sa vina de la verbul "a pana", cu sensul respectiv in gastronomie...crede-ma pe cuvant ca nu exista (am terminat filologia, mai stiu si eu cate ceva). dar de, romanul nostru e inventiv...imprumuta cuvinte care mai de care..."pane" este un neologism imprumutat in forma sa originala...inca nu i s-au atribuit alte forme, gramatical vorbind... dar mi-a placut spiritul tau de observatie big grin

| andreutz a răspuns:

Forma imprumutata "pane" este valabila atat pentru singular, cat si pentru plural...nu exista alta varianta corecta...in gramatica limbii romane, este defectiv de plural, altfel zis (alte exemple: aur, fotbal, lene, miere etc)...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateodata gasesc cuvinte care nu le-am auzit pana acum, imi dau seama din context ce inseamna!-panate-inseamna -pane?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau, nu am facut-o din rautate, ci pur si simplu nu stiu ce inseamna cuvantul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pene;

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai mi se pare ca e adverb si nu are plural...cum e? .pane,nu le am cu gramatica dar maine il intrebam pe andreutz

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu e asa, pentru ca este de provenienta franceza, chiar sunt curioasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult andreutz!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ***! ce intrebare a fost pusa si despre ce vorbiti voi! asa e romanu pe net n-ai ce sa ii faci.

| pepsimax a răspuns:

Nu, secretul consta in ierburile si condimentele folosite.11 la numar.