| Intrebatoarea204 a întrebat:

Bună TPU, am un card debit visa iar pe el am 700 de euro. Pot plăti la magazinele din România cu cardul dacă am doar euro pe el? Sau să scot de la ATM?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate plati direct cu orice card si platile la POS nu prea au comisioane.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sună la *2000 și poți cere să vorbești cu un operator.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Stiu ca poti plati direct cu cardul Master, dar iti ia comision la fiecare transzactie.
Cardul are un cont asociat. Ar trebui sa ai si un cont in Lei.
Schimbi din euro in lei si scoti din contul in lei. Trebuie sa ai online banking sau mergi la banca pentru asta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Si de ce ai presupus din prima ca are Reiffeisen?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Cauta pe site la banca emitenta, ce costuri sunt asociate cu cardul in valuta.

| mihai69 a răspuns:

Poți face plăți la comercianți (comision doar pentru conversia valutară, de obicei rezonabil).
Poți scoate și bani de la ATM, există și unele care oferă euro.