| Încrucişătorul a întrebat:

Nu ma pricep la d-astea asa ca va rog sa ma ajutati si sa nu radeti [prea tare] de necunostintele mele.

Toti cerceii, care exista pe piata, sunt "placati" cu aur/argint? Nu exista perechi care sa fie "100%" din aur sau argint? Nu ma refer la karate.

Daca m-as duce sa cumpar cercei de la mall, de la magazin de bijuterii, as putea sa gasesc cercei 100% facuti din aur de 18 karate sau chiar de 24 de karate?

Repet, nu ma pricep a d-astea si e prima oara cand sunt in situatia asta.

Răspuns Câştigător
| Viseinalbsinegru a răspuns:

Depinde pentru cine vrei sa-i cumperi! In general cei de la magazinele de bijuterii sunt 100% de aur sau argint! Exista intr-adevar si cercei placati sau suflati in aur/argint...Ca sa fi mai sigur/a, inainte sa-i cumperi cauta pe ei nr acela de seriemsunt 3 cifre! Chiar daca sunt din aur/argint sau doar placati seria aia tot apare! Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| xDr0gs a răspuns:

Daca mergi in mall da, sunt 100% aur la magazinele astea.Dar daca mergi in piata si ei de la tigani fii sigura ca e vrajeala laughing.Dar poti sa calculezi densitatea si sa vezi daca e aur sau facaturawinking.

| Încrucişătorul explică (pentru Viseinalbsinegru):

Bun, prin urmare, dupa seria aceea formata din 3 cifre, imi dau seama care sunt 100% din aur/argint sau placati cu aur/argint.
Care ar fi seria/numarul dupa care imi dau seama care e facut din aur si care e placat cu aur?

Caut ceva de genul asta: http://static.breslo.ro/img/product/breslo-1827730-product160x130.jpg

fara carligul ala de sub; ceva mixat cu asta: http://fl1.shopmania.org/......881959.jpg

| Ioana_Iulia_1983 a răspuns:

Da desigur, sunt si cercei 100% din aur sau argint si primesti certificat pentru ei. Daca cumperi sa pastrezi chitanta neaparat.