| CLaludiu1234 a întrebat:

Oare,este aparat care iti colecteaza si îți dă banii înapoi și pe sticlele din sticla, ca am văzut unele sticle din sticla au garanția de returnare?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Exista,asa cum au spus colegii
un exemplu, la lidl https://www.lidl.ro/c/sistemul-de-garantie-returnare/s10034248

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, garantia se returnare e și la ambalajele de sticla

| dullcat a răspuns:

Buna.Ca sa clarificam:
Da, unele sticle de sticla au simbolul de garantie, insa nu toate, pentru ca mai exista pe piata si loturi vechi, produse dinainte. Daca nu ma insel, pana in iulie acestea trebuie toate sa se termine si se va produce ulterior exclusiv numai cu garantie.

Acestea din loturile vechi fara garantie nu le poti duce nicaieri pentru bani, ci doar daca tii tu la mediul inconjurator, le pui in pubelele destinate colectarii selective de langa locuinta ta sau tot asa in magazine, unde, repet, nu primesti nimic.

Kaufland are inca tonomate unde pot duce sticlele de sticla fara garantie (de obicei sunt doua in fiecare parcare: unul accepta numai recipiente cu garantie si unul accepta fara garantie) dar primesti un bon cu 10% reducere pentru anumite produse alese de ei, saptamanal, adica snackuri, bauturi, produse de curatenie etc. nu bani.
Aici detalii (daca derulezi in jos vei vedea ca la 5 reciclabile aduse primesti acum reducere la pasta de dinti si apa de gura, in saptamana 08.05. 2024-14.05.2024) : https://www.kaufland.ro/utile/avantaje/automate-reciclare.html

Pe cele cu garantie le poti duce oriunde (vorbim de sticle, PET-uri si doze), atat la magazinele mici de cartier, cat si la supermarketurile care au tonomate (kaufland, lidl, penny etc).
Acestea din urma iti vor da bonuri pe care se afla valoarea sticlelor si daca doresti sa primesti banii cash trebuie sa mergi la informatii/casa.

Eu duc mereu reciclabilele la lidl, cand am de facut cumparaturi si folosesc bonurile direct la casa.Asa mi se pare cel mai rapid, sunt scanate si apoi se scade automat din total.Atentie totusi ca magazinele de cartier nu s-au conformat inca toate cu acest sistem, din lipsa de spatiu si alte motive, depinde si de fiecare patron in parte.Mai bine este sa intrebi dinainte, ca sa nu pierzi timpul plimbandu-te cu sacosele.

Vezi sa aiba toate eticheta intacta si sa nu fie strivite, altfel vor fi respinse.Mai exista si ghinionul de a fi respinse fara motiv, eu n-am patit, dar altii zic ca au cumparat de exemplu un bax de apa de la kaufland, cu garantie toate sticlele, si cand sa le introduca in tonomat le afisa pe ecran eroare, ca nu este recunoscut acest brand. :)) Deci mai sunt si erori care ne pun la incercare. Spor la reciclat (ma rog, corect spus este colectare selectiva, deoarece reciclarea se intampla abia la fabrica, dupa pasii colectarii, sortarii, depozitarii in vederea procesarii)!

| gabicoo a răspuns:

În marile magazine gen: Lidl, Kaufland, etc, există astfel de aparate.

| ReddY25 a răspuns (pentru gabicoo):

Le duci și tu?

| gabicoo a răspuns (pentru ReddY25):

Da! Practic îți recuperezi garanția de 50 de bani pe care e plătești atunci când cumperi un produs din această categorie.