| denisTiky a întrebat:

Salut, am o imprimanta mai vechiuta, un HP 1310 pe care nu am folosit-o de cativa ani buni. Doar ce am montat-o inapoi pe birou si am verificat cartusele(HP 56/57) care bineinteles ca nu mai mergeau, plus de asta era aprins acel bec cu check cartridge. Am cautat pe internet cartuse pe modelul meu si am gasit ceva destul de ieftin, insa am mai cautat putin si am vazut un baiat care reumplea cartusele cu o siringa si cu ceva cerneala ciudata. Vreau sa aud si parerea voastra si cat de avantajos credeti ca este sa umpli cartusele decat sa cumperi altele.
Am vazut si un videoclip in care un tip spunea ca este o inselatorie toata treaba asta cu cartusele, ca se baga niste preturi exorbitante pentru niste lucruri foarte ieftine. Astept pareri si daca aceste cartuse pe care le am(HP 56/57) chiar se pot reumple si stiti cum, spuneti-mi si mie de unde pot cumpara acea cerneala, dau funda.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cartusele imprimantei sunt vechi si uscate. E greu de crezut ca le poti recupera, dar tu poti incerca. Cel mai bine ar fi sa cumperi altele noi si, daca folosesti imprimanta constant, sa le faci lor refill (nu celor vechi).
Da, reumplerea cu seringa te costa mai putin decat sa cumperi de fiecare data altele noi sau sa faci refill la un centru specializat. Eu lucrez numai cu imprimante Hp si pe toate le reincarc fara probleme cu seringa, acasa.
Investeste in cerneala neagra (daca nu folosesti tot la fel de des cartusul color; el e mai costisitor de umplut, fiind nevoie de trei culori, care sunt mai scumpe decat cerneala neagra). Cel color e bine sa il umpli la un centru de profil.
Cerneala se poate cumpara de pe net. Trebuie doar sa fie compatibila cu imprimanta sau cartusele ei. Chiar daca gasesti cerneala intr-un magazin de reumplere, tot trebuie sa mentionezi ori modelul imprimantei, ori pe cel al cartusului.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai este mult mai avantajos. Iti poti cumpara cerneala neagra si colorata si ti le umpli singur decat sa mergi sa platesti.
Exact cum ai vazut tu ca se umplu cu siringa asa se face.
Aia face si ala care ti le umple contra cost, nu este nicio operatie pe creier.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar daca s-u uscat nu mai curge cerneala din cartuse.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sa stii ca am avut si eu o imprimanta la care-i incarcam cartusul (era doar alb-negru. Dupa o perioada am constatat ca nu am economisit nimic, deoarece cu cele umplute imprimam doar o jumatate de pagini din cat imprimam cu cele originale.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cerneala nu este buna. De ce proiectantii folosesc tus special si nu cerneala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Atunci trebuie sa cumperi altele noi cum a spus si Daniel.

| denisTiky explică (pentru dannyel86):

Si am nevoie doar de seringa cu ac? Pe internet am vazut ceva plastic( ca si suportul in care se prind la imprimanta doar ca scos separat) si bagau cartusul in el dupa care trageau putin printr o gaura din suport cu seringa simpla fara ac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu inteleg ce vrei sa spui. Cerneala sau tus e tot aia.
Doar nu pui cerneala de stilou daca la asta te referi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat: tusul are o compoziti, iar cerneala alta. Dar ce cerneala pui?
In cartuse se pune tus special pentru imprimare.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu asa-ti recomand. Macar pentru inceput, deoarece cartusele nefolosite se usuca si nu mai iese tusul sau imprima neuniform.

| dannyel86 a răspuns (pentru denisTiky):

Acel suport e mai mult pentru desfundat cartuse. (se gasesc kituri care includ si acel suport, dar si culori de reincarcare - negru, rosu, galben, albastru - doar ca in cantitati mai mici).
O seringa cu ac e suficient. Cand cartusul nu lasa dungi sau scrisul e intrerupt, tamponezi cartusul pe servetel umed, apoi pe unul uscat, ca sa-l poti refolosi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, e o idee buna, reumplerea, problema e ca alea uscate nu se mai pot recupera, deci trebuie intai sa iei unele noi
de asemenea, trebuie sa folosesti imprimanta cel putin de 2 ori pe saptamana, altfel se vor usca din nou, eu de aia nu imi cumpar imprimanta, l-a mine s-ar usca si una pe laser, la cat de rar am nevoie!

| denisTiky explică (pentru dannyel86):

Mai am o singura nelamurire, mi am cumparat 4 sticlute de 100ml cu cerneala pentru imprimanta, dar 3 dintre ele(cele colorate) nu stiu daca le voi folosi prea curand. Crezi ca se pot deteriora in timp daca vor sta si nu vor fi desfacute?

| dannyel86 a răspuns (pentru denisTiky):

Daca le tii la loc uscat si racoros, nu cred ca vor fi probleme.
Daca nu folosesti sticlele perioade mai lungi de timp, inainte de a trage cerneala cu seringa, intorci usor sticla de cateva ori cu fundul in sus. Sunt anumite depuneri care stau pe fundul sticlei si trebuie uniformizat lichidul. Nu agita foarte tare, pentru ca se formeaza spuma, care poate afecta functionarea optima a cartusului.