| UnxsurPlusxDexEnergiexFereste`tex a întrebat:

Stie Cnv cum se fac coditele acelea cu atastraight face? am tot vazut dar nu stiu cum se facthinkingthinking Dau funditabig grinhappy

Răspuns Câştigător
| X:X:X:X:X:X a răspuns:

Http://www.tvproducts.ro/files/manual/Codita_color.doc
nu'i greu deloc.iei o suvita de par, nu prea groasa, ata o legi sus sus la radacina. faci un nod.sa fie stransa.roata dupa suvita.si dupa aia cu o mana ti de suvita si cu cealalta tot rotesti ata pe dupa suvita de par. o sa-ti amortzeasca mainile, dar rezista daca'ti trebuie suvita cu ata

poate dai si o funtita:*

8 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Trebuie să iei un fir şi să faci un nod aproape de rădăcina şuviţei si apoi tot învârţi aţă în jurul ei iar daca vrei să schimbi culoarea aţei legi noua culoare de vechiul fir cu un nod şi continui tot aşa să roteşti în jurul şuviţei. Îţi sugerez să rogi pe cineva să ţi'o facă pentru că o să iasă mai bine. Şi eu mi-am făcut şi pe lângă că am stat 3 ore pe ea şi mă durea mâna în ultimul hal, acum începe să mi se destrame straight face

| TD a răspuns:

Pentru inceput, impletesti o suvita. apoi de la radacina legi pe par un fir de ata (iti explic doar cu o culoare) si apoi tot infasori foarte strans pana jos pe par si la capat faci nod. daca vrei cu mai multe culori, legi mai multe de la radacina, si infasori cu un fir, pe celelalte tinandu-le pe suvita impletita. cand vrei sa schimbi culoarea, iei alt fir si pe cel cu care infasurasei inainte il ti alaturi de celelalte pe suvita. nu cred ca sunt prea explicita. incearca si pe youtube, poate gasesti ceva. bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici cateva modele de codite colorate si impletituri :)
http://ro.netlog.com/......s=802d1d15 nu trebuie sa ai parul exagerat de lung:) Coditele pe poti lungii cat vrei tu din ata :)... Spor la treaba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jjj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum le faci sa poata rezista mult, fara sa se destrame?

| Anne_1727 a răspuns:

Vreau si eu o adresa de contatc sau un mail/numar ceva.Sunt interesata de suvite cu ata colorata si de bratari.Va multumesc frumos!

| Alexia_1745 a răspuns (pentru Anne_1727):

Buna Anne, uita-te pe bogul meu http://codite-ata-colorata.blogspot.com/ si o sa gasesti acolo o varietate de codite si bratari din ata colorata

| CoditeColorate a răspuns:

Eu fac astfel de codite colorate de cativa ani, in Vama sau la festivaluri. Daca va intereseaza si sunteti din Bucuresti, va fac cu mare placere. Pentru mai multe detalii, va rog sa imi scrieti un mail, adresa mea este berde_ruxandra@yahoo.com O zi buna tuturor!