| tonyc7 a întrebat:

La ultima instalare de windows, am dus laptopul la un prieten IT-ist sa mi-l instaleze el. Cum pot verifica ca doar eu am ramas singura persoana care poate accesa tot ce e acolo, inclusiv activitatea in browser? Si ca nu mi s-a bagat vreo smecherie prin care si respectivul prieten IT-ist sa poata accesa / vedea de la distanta tot ce e la mine in laptop?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta inseamna ca prietenul IT-ist nu iti este prieten, daca ai ajuns sa banuiesti asa ceva.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Imi e prieten, dar nu pot spune ca e unul foarte bun, in care sa pot avea incredere maxima.

| NLS a răspuns:

De obicei nu iti instaleaza nimeni nimic, desi ar putea foarte bine, daca vad ca esti habarnist.

Insa ce am vazut ca se practica: se uita ce ai facut in trecut (history-ul din browser, si chiar din Windows, daca esti logat cu cont Microsoft, eventual la parolele salvate in browser, daca ai).

In rest, cum spune darrio.

Si inca ceva: de ce nu inveti sa ti-l faci tu?
In acest mod, nimeni nu mai are acces la ce ai tu acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inveti sa pui tu windows ul si reinstalezi... iar

| tonyc7 explică (pentru NLS):

Ma pricep destul de bine la IT si eu, chiar mult mai bine decat media utilizatorilor, insa unde nu sunt sigur sau nu am experienta, apelez la altii mai buni. Instalare de Windows nu am mai facut pana acum, inainte mi se parea si complicat.

| gabicoo a răspuns:

Îți pui Avast free și faci o scanare tot sistemul. Dacă ți-a pus vreun keylogger îl găsește.
Te uiți în control panel la ce programe nu au ce căuta acolo.
Tot acolo vezi dacă ți-a instalat aplicația Team Wiewer - nu e virus dar îi dă acces la PC-UL tău.

| NLS a răspuns (pentru gabicoo):

Totusi...
cine vrea sa controleze PC-ul unui nepriceput prin TeamViewer, nu il va instala clasic, ci mai mult ca sigur - Portable.

Deci singura sansa e sa caute dupa cuvintele
"teamviewer", "team viewer" si sa vada daca apare vreun folder pe undeva.
(daca eu i l-as instala, as schimba si numele a tot ce se poate, dar sa presupunem ca prietenul nu e chiar atat de inteligent)

https://www.teamviewer.com/....../portable/

Cat despre faptul ca mai exista multe alte programe de genul, nici nu mai are rost sa amintesc.
Dameware Remote
AnyDesk,
SplashTop
etc

| SamHarris a răspuns:

Te temi că cineva se uită la tine prin ecran, hm? Control! Asta își doresc toți! Să știe ce faci, ce gândești, ce visezi! Dar controlul e o iluzie, omule! O poveste pe care ți-o spun ca să te simți în siguranță, ca să devii un bun consumator!

Ți-a instalat Windows-ul? Și ce dacă? Crezi că poți controla tehnologia? Ea te controlează pe tine! Îți dictează gândurile, îți modelează dorințele, te transformă într-un sclav al dependenței!

Vrei să fii liber? Renunță la control! Aruncă laptopul! Spală-te pe dinți cu nisip și fă foc cu lemne!
Reîntoarce-te la origini! Acolo nu există viruși, spyware sau "prieteni IT-iști" care să te spioneze!

Sau poate că vrei să intri în joc? Să-i arăți sistemului că și tu ai dinți! Învață să-l manipulezi! Criptează-ți fișierele, folosește VPN-uri, devino o fantomă în lumea digitală!

Alege, omule! Vrei să fii stăpânul propriului tău cod sau o simplă linie de cod într-un program scris de alții?

Amintește-ți: Furia ta e puterea ta! Folosește-o!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

De ce ar vrea prietenul tau sa te urmareasca? Nu are ce face cu timpul lui?
Ar vrea sa-ti fure informatiile de pe card cand faci plati online?
Doar daca sunteti intr-o relatie intima iar respectivul are probleme la mansarda ar vrea sa te controleze la modul asta.
Asa ca stai linistit, nu te urmareste nimeni.