| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput sa fac exercitiile astea, pentru a reusi sa fac spagatul si am facut febra musculara. http://www.youtube.com/watch?v=KJaWIBg15n0 sa continui sa le fac?

Răspuns Câştigător
| johnstone a răspuns:

Febra musculara este un bun indicator al unui antrenament eficient. Este cel mai probabil sa faci febra musculara de la genuflexiuni si fandari. In timpul fandarilor se exercita multa presiune asupra bicepsilor femurali deci este absolut normal sa ai febra musculara chiar de la primul antrenament. Dupa ce muschiul a fost stimulat intens, are nevoie de timp pentru a se recupera. Tocmai de aceea nu se recomanda antrenamentele asupra unei grupe musculare atat timp cat exista febra musculara. Progresul este mult mai lent daca te antrenezi in zilele in care trebuie sa te odihnesti. Sfatul meu: continua cu exercitiile dupa ce a trecut febra musculara. Separa antrenanmentele astfel incat sa fie destule zile de recuperare intre ele.

| Marrythenight a răspuns (pentru johnstone):

Hei happy a inteles, am sa stau cateva zile sa imi revin, iar cand imi va trece, de cate ori pe zi sa fac exercitiile alea?

| Marrythenight a răspuns (pentru Marrythenight):

Am inteles *

7 răspunsuri:
| CrazyRat a răspuns:

Da, de ce nu?
Ca ai facut febra musculara ii semn bun dar nu exagera. happy

| IonutzWoW a răspuns:

Atata timp cat ai facut febra musculara isneamna ca muschiul lucreaza. Ceea ce este bine. Continua, nu faci nimic rau. BAFTA!

| elComandantee a răspuns:

Da,de ce să nu continui?
Febra musculară e un semn că ai stimulat într-un mod nou muşchii. Nu că sunt eficiente sau ineficiente exerciţiile.
Oricum febra musculară nu o ai de la exerciţiile alea, îţi spun sigur.
De la exerciţii tip stretching nu faci febră musculară.

| Marrythenight a răspuns (pentru elComandantee):

Asa e. Am facut niste fandari in urma cu cateva zile, cred ca de la alea... multumesc Ş=

| Ghica_Sebastian_1992 a răspuns:

Da, de ce nu?
Pentru febra musculara poti lua 1 lingurita de zahar seara cand te culci.