| Alecz_Alexandru_1992 a întrebat:

Am o mare nelamurire merg la sala fac sport am facut pieptu sa iasa in evidenta + abdomen dar am o problema sub pectorali parca am 2 "gauri" acolo la intercostali ce as putea sa fac. Astept sfaturi. Multumesc anticipat

18 răspunsuri:
| Wehes a răspuns:

E greu sa ne dam seama din informatiile pe care ni le-ai oferit.
O poza ne-ar ajuta mult mai mult.

| cristi1505 a răspuns:

Cum a zis si Wehes, ar trebuie o poza sa ne dam seama.

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru cristi1505):

Am pus poza happy

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru Wehes):

Deci abdomenul intercostal nu stiu daca se numeste asa. Mi se vad coastele acolo...

| cristi1505 a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Exact! Aia sunt muschii intercostali.

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru cristi1505):

Trebuie sa lucrez mai mult muschii intercostali si oblici?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Trebuie sa mai lucrezi toti muschii, nu te supara dar ala nu e piept si abdomenul il ai vizibil doar pentru ca esti foarte slab.

Fa muschi si nu o sa mai ai "gauri", deocamdata esti prea slab

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru sfat nu e rost de suparare, sincer nu merg la sala sa fac mega muschi si nu iau niciun fel de proteine cat de "naturale" sunt ele vreau sa fac sport sa ma simt eu bine, sa fiu sanatos doar ca ma deranjeaza estetica acolo.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, legume

SINGURA metoda sa nu iei niciun fel de proteine : doar apa si fructe toata ziua

Tu chiar mananci doar fructe?

| Wehes a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Deci Proteinele le iei din alimentatie, ce nu vrei tu sa iei se numesc suplimente.
Referitor la intrebarea ta, lucreaza toti muschii dupa cum a spus si Cosmin mai sus si nu o sa mai fie vizibile ''gaurile'' respective.

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru Cosmin86):

laughing mai mananc si legume si carne dar asta e metabolismul meu nu ma ingras mananc la orice ora pot sa mananc cartofi prajiti la ora 1 noaptea ca nu ma ingras bineinteles ca nu mai fac prostia asta

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru Wehes):

Multumesc pentru sfat!

| Alecz_Alexandru_1992 explică (pentru Cosmin86):

Cum a zis wehes voiam sa zic suplimentele acelea nu proteine stiu ca de asta este nevoie sa cresti in masa musculara

| Wehes a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Inca un sfat : Nu de la suplimente cresti in masa.
Pentru ca, degeaba iei suplimente daca ai 2 mese pe zi.
Daca vrei sa cresti folosesti suplimente + 5 mese bine puse la punct pe zi din care sa iti iei necesarul de proteine si carbohidrati, + odihna si antrenament.
big grin Bafta!

| cristi1505 a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Nu neaparat.Fa cum ti-a zis Cosmin86 si iti va merge binewinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alecz_Alexandru_1992):

Ai nevoie de 2 grame de proteine / kg-corp zilnic.

Cum le obtii ( doar din mancare sau mancare+suplimente ), e treaba ta. Daca poti doar din mancare ( si la greutatea ta nu e asa greu ), atunci nu ai nevoie de suplimente, altfel cam ai.

Si cine vorbea de ingrasare, vorbeam de masa musculara.

p.s. : nu mai zi "proteine" la suplimente