| anaaaaaaaaa a întrebat:

muschii se pot micsora daca nu faci corect exercitiile sau nu mananci corespunzator? intreb asta ca facusem un set de exercitii..toate bune si frumoase. picioarele si fundul aratau bine.dar cand am facut a doua oara aceleasi exercitii nu a mai fost nici o schimbare in bine..ba chiar mi se pare ca mi s au micsorat muschii...are cum? sau e doar impresia mea?

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

Muschii nici nu cresc si nici nu se micsoreaza peste noapte. Asa ca daca ai vazut acea schimbare parerea mea e ca e doar impresia ta. In timpul unui antrenament bine facut muschii se umplu cu sange si acid lactic fapt ce ii face sa para mai voluminosi in timpul antrenamentului si cateva ore dupa.

Da, cu antrenamente intense si fara o alimentatie corespunzatoare poti sa pierzi din masa musculara, dar nu este cazul la ce ai descris tu.

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Da, fara necesarul proteic corpul o sa consume din masa musculara pentru energie

| anaaaaaaaaa explică (pentru Cosmin86):

Daca ma duc si mananc acum niste piept de pui si dupa aia branza de vaca cu banana e ok?

| eMkaFORyou a răspuns:

Daca faci exercitii n-are cum sa se micsoreze doar tii se pare fa incontinoare si o sa vezii bft

| Cosmin86 a răspuns (pentru eMkaFORyou):

Ei nu, am explicat mai sus cum.

ai vreun pic de experienta in domeniu sau vb aiurea?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anaaaaaaaaa):

Da, e bine. banana mai bine o consumi imediat dupa antrenament, ajuta la refacere.

Asigura-ti macar 1 gr de proteine / kg-corp zilnic ( 2 grame ar fi ideal ), din carne, peste, branza, oua, lactate.

| anaaaaaaaaa explică (pentru Cosmin86):

Faza e ca deja au trecut 2-3 zile de la antrenament. sper sa nu fie prea tarziu...se pot reface si acum? sau trebuie sa fac iar alte exercitii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru anaaaaaaaaa):

Se refac oricum, banana doar ajuta, nu e ceva obligatoriu happy

| gazaru a răspuns:

Frate nu trebuie sa le faci neaparat corecte.Le faci cum poti tu.Si daca nu mananci normal ca mai slabesti si tu

| anaaaaaaaaa explică (pentru Cosmin86):

Dar are ceva daca fumez cate 1 tigara pe zi? hai 2 cateodata.

| anaaaaaaaaa explică (pentru gazaru):

Sunt fatalaughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru anaaaaaaaaa):

Nu happy
doar sa nu maresti nr de tigari folosite, ca atunci o sa vezi ca nu mai poti face efort ca acum