| XcrisSSx a întrebat:

Buna,TPU! Daca fac exercitii cu gantere pt.deltoid imi afecteaza cresterea?

13 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

Nu.
Inainte sa lucrezi deltoizii incalzestei bine ca sa nu ai probleme cu ei.

| XcrisSSx explică (pentru Goldenboy97):

Dar daca fac pentru spate? Deocamdata eu fac exercitii acasa. Flotari si gantere + alte exercitii pt.alte grupe de muschi.Am 15 ani si 1, 66 inaltime.

| AndyoO a răspuns (pentru XcrisSSx):

E OK asa. Dar lasa usor cu ganterele.

| NDC12 a răspuns (pentru AndyoO):

NU ITI MAI DA CU PAREREA DACA NU STII CE VORBESTI, unde scrie ca este indicat sa nu mergi la sala daca nu ai 18 ani?

| Goldenboy97 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Pentru spate iti recomand tractiunile la bara si ramat cu gantera. Nu iti afecteaza cresterea. Cresterea este "blocata" cand iti pui ca nebunu +100kg in spate ca sa faci genuflexiuni. Daca nu sti cum se face ramatul cu gantera dai o cautare pe google si gasesti. happy

| AndyoO a răspuns (pentru NDC12):

NDC12 eu ma refeream sa nu exagereze cu ganterele.

| XcrisSSx explică (pentru Goldenboy97):

Mersi.Vreau sa stiu d aca pot sa fac exercitiile cand am febra musculara.Mai ales la mana stanga.

| Goldenboy97 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Cand ai febra iei pauza 2-3 zile si dupa reiei antrenamentu.

| XcrisSSx explică (pentru Goldenboy97):

Dar cum fac daca pe mine inca ma mai doare mana stanga?laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru XcrisSSx):

Faci pauza pana nu te mai doare. punct.

| petrescuionut a răspuns:

Frate eu am 14 ani si fac cu ganterele cand am timp dar nu exagera cu greutatile lasa totul asa dupa tine fai cam 1 ora este cel mai bine cu 3 2 kg dupa o sa te vaieti de coloana si nu prea cresti asa cum trebuie

| XcrisSSx explică (pentru petrescuionut):

Eu fac o zi una nu.AM sa incerc sa fac cu greutati mai mici.

| AndyoO a răspuns:

Indicat nu este sa faci pana-n 18 ani (pana te inalti destul) aceste exercitii.