| Sebastian222 a întrebat:

De la inceputul anului fac flotari in fiecare zi, iar in prezent am ajuns sa fac 3 serii de 20 de repetari, iar de cateva zile i-au proteine, in fiecare seara beau o cana de lapte amestecat cu proteine (praf). Ce imi recomandati? sunt bune proteinele? imi opresc cresterea in inaltime flotarile? funda :X

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Ce anume repeti de 20 de ori a cate 3 serii? Oricum, pentru a nu ingreuna cresterea, iti recomand mai mult lapte, dimineata si seara.

| Cosmin86 a răspuns:

Si legat de antrenament :

- in fiecare zi = aberatie de copii mici, muschii se dezvolta in zilele de pauza, cel mai eficient e o grupa pe saptamana ( lucrezi tare pieptul si apoi il lasi 6 zile sa creasca, timp in care faci alte grupe )

- lucreaza-ti tot corpul, nu doar piept si putin triceps cu flotari

- mareste periodic greutatile folosite ( chiar si la flotari ), daca lucrezi mereu cu aceeasi greutate e DEGEABA

| emi1998 a răspuns:

1.FARA PROTEINE.Suplimentele de proteinele iti pot face rau.Mananca carne si alte produse cu continut proteic.
2. Flotarile lucreaza pieptul, deci nici o problema de crestere.
3.Incearca sa iti dezvolti si celelalte grupe:biceps si triceps(gantere) si abdomen(abdomene si alergat).

| Cosmin86 a răspuns (pentru emi1998):

Serios? suplimentele iti pot face rau?

apuca-te de sah

| emi1998 a răspuns (pentru Cosmin86):

Draga om cu care m-am mai certat pe aceeași tema, pana la 18 ani sa iei proteine nu este exact sanatos pentru dezvoltarea inimii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru emi1998):

Proteine = mancare concentrata

nu au absolut nicio treaba cu inima, NU sunt energizante

| mbzba a răspuns:

Nu ti-as recomanda sa ei proteine happy Cat mai multe mese pe zi cate putin.

| RauXLl a răspuns:

Flotarile nu iti opresc cresterea. nu e bine sa iei proteine "artificiale", mi bine ia-le din hrana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RauXLl):

Si proteinele "artificiale" cum le zic inaptii tot din hrana sunt extrtase

mai documenteaza-te si tu

| Cristian_Olanescu_1995 a răspuns:

Deci flotarile nu iti opresc cresterea in inaltime. Eu as zice sa incerci mai multe tipuri de flotari si in fiecare saptamana sa urci cate 5 de fiecare. Flotarile nu te ajuta doar sa iti faci piept, dar faci si abdomene si spate big grin

| Ciobanu_Razvan_1990 a răspuns:

Eu as zice sa bei proteinele cu apa, iti dai seama ca proteinele nu sunt prea bune. Flotarile nu iti opresc cresterea.

| Sebastian222 explică (pentru Ciobanu_Razvan_1990):

Daca le beau cu apa nu sunt asa bune... nu imi vine sa le beau

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sebastian222):

Ia un supliment proteic cu aroma de ciocolata spre exemplu, ala il poti bea lejer cu apa.

sau daca nici asa nu-ti place, mananca mai multa carne/branza/oua, e acelasi lucru