| anonimulllll a întrebat:

Ma numesc marian am 13 ani jumate Aproximativ 170 cm si vreo 50 kg ( sunt slab )... sunt in clasa a 8-a si vreau ca la banchet sa am ceva muschi (la piept si la biceps ma intereseaza cel mai mult )si sa am macar 55 kg... cum pot sa improvizes o gantera sau o haltera?

22 răspunsuri:
| wrath007 a răspuns:

Dintr-o bucata de lemn sau de metal infasurata cu o carpa sau ceva. succes in continuare funda?

| amusername2 a răspuns:

Mai sunt vreo 4 luni pana la banchet si tu vrei muschi?laughing doamne, copii astia, ati luat-o razna! Daca vrei muschi trebuie rabdare, exercitii si dieta echilibrata, nu cateva ridicari de gantera si gata, faci muschi ca sa dai pe spate fetele in banchetlaughing

| dragos9234 a răspuns:

Fa rost de o teava mai grea
Ia 5 g de creatina pe zi.
Totusi, nu iti recomand
!

| Azµre a răspuns:

Ești mic pentru astfel de sporturi, mai bine așteaptă să crești. Pentru a impresiona nu ai nevoie de mușchi ci de intelect!

| perfectsmile12345 a răspuns:

Daca vrei sa ai muschii (dar totusi esti prea mic ) fa genuflexiuni ( asta la picioare o sa faci muschii ) fa flotari alearga mult, dar ca sa faci si muschii si sa si te ingrasi nu o sa poti iti garantez eu.

| DedeYami a răspuns:

Muschii nu se fac peste noapte!

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Deci eu am facut acasa cu ganterele si in cateva luni se vedea foarte clar patratelele si pieptul, foloseste doua gantere nu de greutati foarte mari si fa multe repetari, inainte de antrenament bea asa : un ou crud, lapte si o banana, iar dupaceea ia cateva vitamine atat si exercitiile le poti urma de aici crede-ma ca funztioneaza http://www.culturism.ro/antrenament/

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Decat sa-ti lucrezi muschii mai bine lucreaza-ti creieru, daca iti irosesti gandirea cum sa faci muschi mai bine irosesteti gandirea la situatii si cum sa te faci o persoana placuta pentru toti.

| CocaCola19874 a răspuns:

Singura chestie pe care poti sa o faci e sa iei prafuri si sa mergi la sala...altfel nu stiu cum dq in 4 luni

| WebEye a răspuns:

Cum naiba la 13 ani esti in clasa a 8-a? ma rog nu vei putea face nimic pana la bankiet frate muschi se fac vizibili cu 1 2 3 cm in 1-2 ani deci nai nici o sansa...

| cristi1505 a răspuns (pentru WebEye):

Nu este adevarat.Numai bicepsul la un incepator poate creste intr-un an 6 cm daca e antrenat cum trebuie + alimentatie.Rezultate vizibile se vad dupa 3 luni de sala sau 4!

| WebEye a răspuns (pentru cristi1505):

Daca frate, daca... plus ca el n-are la dispozitie 1 an din calculele mele ca suntem in semestru 2winking deci

| ForeverWarrior a răspuns:

Apucate de sala si la banchetul de a-12-a nu banchetul de a 8-a o sa fie foarte mare

| CPR a răspuns:

Cautati doua gantere reglabile (gasesti in magazinele Auchan undeva intre 30-40 lei gantera reglabila de 5 kg), concentreazate si pe nutritie si odihna multa.

P.S :Nu o sa poti pune 5 kg pe tine in 4 luni ar fi destul de greu.

| cristi1505 a răspuns (pentru WebEye):

Da ma dar ai exagerat cum ca va creste 1 cm intr-un an!

| persseuss a răspuns:

Mananca cat mai mult,nu fuma,nu bea,dormi seara devreme, du te la sala, alearga, fa miscare, sex.

| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la sala, pierzi vremea cu gantere acasa.

Si fa-ti si o alimentatie corespunzatoare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Prince_Amir_1995):

" ou crud, lapte si o banana", cine te-a invatat sa bei prostia aia?

Proteine cu absorbtie lenta, pe care enzimele din oul crud impedica absorbtia...

Trebuie sa fii retardat sa mananci combinatia aia

| Cosmin86 a răspuns (pentru CocaCola19874):

Cu prafuri tot in ani de zile se fac muschi.

prafuri = suplimente alimentare = mancare concentrata, nu sunt "pastile minune" gen anabolizante

| Voidwithin a răspuns:

Nu prea ai cum daca te apucai din a 7-a de sala acum erai bine.....Acu e tarziu 4 luni poti sa mai cresti din bicceps dar nu o sa fi Mr muscle...

| anonimulllll explică (pentru amusername2):

Mama ce castana esti nu vreau sa am cine stie ce muschi... dar nici nu vreau sa arat ca ultimu om.

| NakedTruth a răspuns:

laughing)))