| Stai a întrebat:

Vreau sa fac forta, de cateva luni lucrez, dar nu stiu ce antrenament sa fac.La un moment dat am facut prea mult si m-a tinut febra musculara 5 zile.Alta data, am facut prea putin.Nu pot gasi un echilibru.Am facut:Flexii antebrat, biceps, abdomene, flotari, ridicari de gamba intr-un picior.Si vreau sa le fac.Cum pot face?

4 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Pai echilibrul asta trebuie sa-l gasesti tuwinking
Eu zic sa antrenezi si umerii, si nu trebuie sa te antrenezi nici prea tare pentru ca o sa faci febra sau o sa te accidentezi si o sa-ti dispara cheful de antrenament, de asta nu sunt multi care au muschi pe ei, pentru ca toti cad in aceeasi capcana, nu pot sa-si creeze un program, o rutina de antrenament.
Executa 8 serii a 12 repetari cu o greutate care sa-ti permita sa lucrezi pana la 12 repetari, asta trebuie sa faci de fiecare data daca vrei s afaci forta, daca vrei rezistenta poti sa faci 25 repetari cu o greutate foarte mica cu care sa poti executa numarul asta de repatari si serii. Eu de exemplu fac 16 serii a 12 repetari pe grupa, dar tu nu cred ca poti sa faci 16 serii poate peste 2 ani, dar daca poti sa faci mai mult de 8 atunci ok.
Eu zic sa faci asa :
luni - flotari - biceps -gambe
marti - abdomen - antebrat
miercuri -pauza,,, si tot asa, asta daca nu cumva mai vrei sa antrenezi si alte grupe decat asteawinking

| klau95 a răspuns:

Mai pe scurt si mai pe inteles greutati cat mai mari si pana in 5-12repetarihappy pauza 1 min si ceva...asa se face forta

| cksajbkb a răspuns:

Pai cand faci febra musculara trebuie sa continui antrenamentul chiar daca simti ca nu mai poti si ar fi buna si o aspirina!

| syjey a răspuns:

Antrenamente scurte si intense 45 min max 60 min.
Luni:pipet+biceps
Marti:picioare+abdomen
MiercuritongueAUZA
Joi:Spate+triceps
Evident plus un meniu bogat in proteine de calitate si carbohidrati
(carbohidratii inainte de efort cam 1 ora, proteinele cam la jumatate deupa efort(mai gasesti si pe net alimentati pentru cei care fac sala)...in fine mai intrebi si tu lumea care este la sala, dar nu pe baiatu` ala ras in cap care "oaa face cu 50 la piept"...NU intrebi instructorul sau antrenorul.
BAFTA!