| erabianleonard a întrebat:

Ce mancare imi recomandati pentru un tenisman pentru muschi si forta?happy am 12 ani 1, 65cm

15 răspunsuri:
| hellchild a răspuns:

Sa ai un echilibrul, mananca proteine de calitate:pui, peste, oua. Dar si fibre: multe legume, si cu moderatie fructe si legume. Iar grasimile ai grija, depinde de metabolism. Si daca vrei muschi si forta, dormi, in somn se reface masa musculara, de altfel te poti duce si la sala.

| erabianleonard explică (pentru hellchild):

Dorm cate 1 ora pe zi. mananc numai gratare de vita.happy salaturi multe. proteine lapte oua branzeturi cereale integrale si pe carne de porc nu am mai pus gura de 4 luni. mananc doar sanatoshappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru erabianleonard):

Cate mese ai pe zi?

| erabianleonard explică (pentru Cosmin86):

2-3

| Cosmin86 a răspuns (pentru erabianleonard):

Mareste nr. de mese la 4-5. Cu 3 mese pe zi e greu sa faci "muschi si forta". E ok ce mananci, gratare de vita, salate, lapte, oua, branzeturi, etc.
Mananci ok, doar mareste nr. de mese. Ai nevoie de 1.5 - 2 grame de proteina / kilogram-corp pentru a creste in masa musculara.

Ca o completare, muschi ca lumea o sa pui dupa 18 ani, atunci corpul produce suficient testosteron si hormon de crestere, la 12 ani produce foarte putin.

| erabianleonard explică (pentru Cosmin86):

Deci ca sa pot manca de 4-5 ori pe zi ce imi recomanzi sa mananc? dar putin si des

| erabianleonard explică (pentru Cosmin86):

Si intre ce ore?

| Cosmin86 a răspuns (pentru erabianleonard):

Putin si des e cand vrei sa slabesti, cand vrei masa musculara mananci consistent. Pentru masa musculara trebuie sa bagi bani, eu spre ex. bag 10 mil / luna in mancare, altii baga mai mult.

mananci dimineata, la pranz, pe la ora 16, pe la ora 19 si pe la ora 21 ( optional )

Ce sa mananci, ce ai zis tu, sa ai o alimentatie bogata in proteine.

| erabianleonard explică (pentru Cosmin86):

Dimineata mananc tot timpu lapte cu cereale integrale sau doua oua fierte. un sandwitch cu o cana de lapte.happy de exemplu azi dimineata am mancat un sandwitch la pranz o portocala. pe la 12..la 1:30 o supa de galuste cand am venit de la antrenamente am mancat un mar si o supa. mai spre seara pe la ora 9. mananc doua oua fierte

| erabianleonard explică:

Sambata si duminica iau o pauza. ma duc sa alerg zilele alea. si cum ai zis tu de acum fac 2-3 ori pe saptamana dar ii dau cu 100 flotari si 100 abdomene

| Cosmin86 a răspuns (pentru erabianleonard):

Flotari si abdomene? Cu asta nu faci mare lucru, credeam ca te duci la sala.
Vezi, baga si ridicari de picioare ( pentru partea inferioara), cu abdomene lucrezi partea superioara a abdomenului, trebuie si un exercitiu pentru partea inferioara.

| erabianleonard explică (pentru Cosmin86):

Ce imi poti recomanda pentru partea inferioara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru erabianleonard):

Ridicari de picioare
Exemplu :
http://www.youtube.com/watch?v=FA9tu3LFDBc

Poate fi facut si stand pe spate sau din atarnat ( cel mai eficient )

| erabianleonard explică:

De obicei mananc foarte multe cirese...

| erabianleonard explică:

As mai vrea niste raspunsuri. cu retete de mancare! multumesc