| HugeHulk a întrebat:

Conteaza greutatea la rafting? Un prieten ne-a invitat pe mine si pe inca un coleg sa facem rafting maine, pentru prima oara. Faza e ca vom avea o barca cu 3 locuri si nu stiu daca conteaza greutatea? Ei doi sunt slabuti, in jur de 70 kg cred, dar eu am in jur de 170 (fac powerlifting). Are vreo legatura?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca conteaza greutatea

| HugeHulk explică (pentru RAY):

Si ce pot face in acest caz?

| RAY a răspuns (pentru HugeHulk):

Tu avand multa masa musculara, ai si mai mare forță deci sa te forțezi mai mult sa nu lasi pe ei

| HugeHulk explică (pentru RAY):

Bine bine, dar cum pot echilibra barca? E sau nu o problema?

| RAY a răspuns (pentru HugeHulk):

Bine gandit, si asta e o problema, mergem pe principul lui arhimede https://ro.wikipedia.org/wiki/For%C8%9B%C4%83_arhimedic%C4%83

| HugeHulk explică (pentru RAY):

Si cum sa fac deci? Stau eu la mijloc si ei in capete?

| RAY a răspuns (pentru HugeHulk):

Nu prea ma pricep la asta, vezi de https://www.tpu.ro/utilizator/jdik

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Te asigur ca la 170kg NU are masa musculara prea multa, mai ales daca e natural.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Nici eu nu cred ca are atat de multa masa musculara, dar forta are banuiesc

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

I facem un rmn, si aflam masa musculara vs grasimi

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Ca powerlifter are forta, dar doar la 3 miscari: impins la piept, genuflexiuni si indreptari. Problema nu este forta, ci anduranta.

| HugeHulk explică (pentru aXy99):

Am forta in general, mult mai multa decat ai tu sau nea Gica de pe strada. Doar nu crezi ca daca fac cu 260 de kg la piept, nu am forta sa fac altceva. Anduranta normal ca nu am, sunt cu totul de mare, nu imi bat capul cu cardio si chestii in genul.

| aXy99 a răspuns (pentru HugeHulk):

Sigur ca ai forta si pentru altceva, dar la rafting ai nevoie de anduranta, rezistenta, tu faci repetari putine. In fine, daca stai in mijloc cred ca va fi bine.

| aXy99 a răspuns (pentru HugeHulk):

Din cate stiu recordul mondial este de 327, 5 kg, daca tu ridici 260 kg, esti foarte tare. Probabil nu natural, dar nici nu conteaza. Participi la concursuri?

| HugeHulk explică (pentru aXy99):

Vreau sa cresc pana la 270, dar e destul de greu. Da, am fost la competitii locale. Pana acum am facut-o mai mult de hobby, dar vreau sa incep sa particip si la competitii. Am doar 25 de ani, este timp.

| AndrejO a răspuns (pentru aXy99):

Nu e nici chiar asa de wow 260, sa nu exageram. E maricel baiatul, deci ar fi de asteptat sa duca peste 200.

| aXy99 a răspuns (pentru AndrejO):

Dupa 200 e greu sa cresti. Natural nici nu stiu daca e posibil.
O fi mare, dar kilogramele nu sunt direct proportionale cu forta. Nu mereu. Grasime!= forta. Te ajuta oarecum, deoarece ai rezerve de energie, dar nu extraordinar. Ma uit la strongmani profesionisti si nu au chiar asa de mult tesut adipos.

| AndrejO a răspuns (pentru aXy99):

Eu am peste 200 si iti spun ca se poate. Ca nu e natural, partea a doua. Nu sunt direct proportionale, dar ajuta mult cu siguranta

| RAY a răspuns (pentru HugeHulk):

Stai sa inteleg ceva, deci daca ai masa musculara nu ai anduranta, rezistenta de ce? eu ridic greutati de 10 kg de multe ori, imi place, au fost facute studi ca ambele sunt bune si sa ridici greutati mici si mari in fine intrebarea mea e forta nu o poti mentine mult timp sau?

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Stai sa inteleg ceva, deci daca ai masa musculara nu ai anduranta, rezistenta de ce? eu ridic greutati de 10 kg de multe ori, imi place, au fost facute studi ca ambele sunt bune si sa ridici greutati mici si mari in fine intrebarea mea e forta nu o poti mentine mult timp sau?

raspunde si tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Te ajuta in sensul cã ai mai putinã razã de impins, el doar ea bara si o duce imediat pe piept daca se arcuieste. Alta e sa impingã unu de 80kg cu 200kg aia e cam imposibil de realizat, se i-a dupã procentajul din greutatea corporala

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Forta are legatura cu obisnuirea sistemul nervos pentru o anumita miscare si greutatea corporala la impins.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Inclusiv cu greutati mici? atunci de ce HugeHulk nu are anduranta, rezistenta? un om care are forta va avea astea, va putea vasli cateva ore bune

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu o perfectioneaza, trebuie sa perfectionezi anduranta ca sa fii bun, si trebuie sa perfectionezi forta ca sa fii bun. Indiferent de greutate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Https://m.emag.ro/aparate-vaslit/c

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci trebuie sa ridic de mai multe ori greutati sa fac cardio ca sa am rezistenta, am inteles, asta dupa ce slabesc

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Pentru a-ti dezolva forta musculara eficient trebuie sa te antrenezi pana la epuizare. Prin epuizare ma refer ca fiecare serie sa fie facuta pana in punctul in care nu mai poti face inca o repetare cu greutatea respectiva.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Chiar daca e doar 10 kg, ridic la piept pana numai pot, bun sfat, am doua gantere mai fac si genuflexiuni cu ele

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

E bine, dar e de preferat (cel putin ca sportiv natural) sa cresti greutatile si sa faci 6-15 repetari pentru masa musculara. Din cand in cand poti face si cu greutati mai mici multe repetari, dar daca faci 30-50 reps pana la epuizare nu va fi la fel de eficient ca si cand ai fi facut mai putine cu greutati mai mari (tot pana nu mai poti).

| sierra1 a răspuns:

Cum dreak să nu coneze grutatea? In esență e vorba de o barcă pe apă...

| HugeHulk explică (pentru sierra1):

Ok, dar care ar fi solutia? Se poate echilibra cumva? Ar fi mai bine sa stau eu in mijloc?

| sierra1 a răspuns (pentru HugeHulk):

La câte kile ține barca (pluta)?

dacă nu ține la cât sunteți voi, stai e mal și le fac cu mâna.

| HugeHulk explică (pentru sierra1):

Cred ca barca duce, problema e de echilibrare, eu am mai multe kile ca ei doi impreuna, nu stiu cum naiba ne punem sa nu ne rasturnam

| sierra1 a răspuns (pentru HugeHulk):

Colegul ce v-a invitat știe meserie că doar de aia v-a invitat. Lasă-l pe el să-și bată capul, să găsească o soluție. Sau nu.

| aXy99 a răspuns (pentru HugeHulk):

Stai in mijloc.

| HugeHulk explică:

Nu merg la competitie de rafting, e doar o data pentru o experienta noua. Ma indoiesc ca voi avea probleme din cauza asta.

| AndrejO a răspuns:

Mai bine stai acasa laughing eu in locul tau asa as face si asa mi-a si recomandat un amic ce face kayak. Bine, am si mai multe kile decat tine, dar nu cred ca schimba prea tare ceva.