| HugeHulk a întrebat:

Conteaza greutatea la rafting? Un prieten ne-a invitat pe mine si pe inca un coleg sa facem rafting maine, pentru prima oara. Faza e ca vom avea o barca cu 3 locuri si nu stiu daca conteaza greutatea? Ei doi sunt slabuti, in jur de 70 kg cred, dar eu am in jur de 170 (fac powerlifting). Are vreo legatura?

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Inclusiv cu greutati mici? atunci de ce HugeHulk nu are anduranta, rezistenta? un om care are forta va avea astea, va putea vasli cateva ore bune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu o perfectioneaza, trebuie sa perfectionezi anduranta ca sa fii bun, si trebuie sa perfectionezi forta ca sa fii bun. Indiferent de greutate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Https://m.emag.ro/aparate-vaslit/c

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci trebuie sa ridic de mai multe ori greutati sa fac cardio ca sa am rezistenta, am inteles, asta dupa ce slabesc

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Pentru a-ti dezolva forta musculara eficient trebuie sa te antrenezi pana la epuizare. Prin epuizare ma refer ca fiecare serie sa fie facuta pana in punctul in care nu mai poti face inca o repetare cu greutatea respectiva.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Chiar daca e doar 10 kg, ridic la piept pana numai pot, bun sfat, am doua gantere mai fac si genuflexiuni cu ele

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

E bine, dar e de preferat (cel putin ca sportiv natural) sa cresti greutatile si sa faci 6-15 repetari pentru masa musculara. Din cand in cand poti face si cu greutati mai mici multe repetari, dar daca faci 30-50 reps pana la epuizare nu va fi la fel de eficient ca si cand ai fi facut mai putine cu greutati mai mari (tot pana nu mai poti).