| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce trece febra musculara in afara de aspirina?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Bai fierbinti, masaj puternic, placerea copiilor - orice e dulce de mincat.

28 răspunsuri:
| scx a răspuns:

Zahar...sau ciocolata

| unknownn a răspuns:

De ce ar avea cineva acest interes?

| UltraM a răspuns (pentru unknownn):

Miscare...

| AlinaaAli a răspuns (pentru scx):

Buna,
Febra musculara trece cu zahar sau ciocolata, insa, daca mananci o jumatate de ciocolata inainte sa depui efort, nici nu mai faci febra musculara deloc!

| CeQe a răspuns (pentru AlinaaAli):

Cine te-a mintit.eu cand m-am apucat de sala am luat inainte sa incep antrenamentul aspirina si am mancat o jumatate de ciocolata si tot am facut febra musculara.de abia ma puteam misca de la ea.laughing Nu ai ce sa faci impotriva febrei musculare.trebuie sa o suporti.

| CeQe a răspuns (pentru AlinaaAli):

Cine te-a mintit? eu cand m-am apucat de sala am luat inainte sa incep antrenamentul aspirina si am mancat o jumatate de ciocolata si tot am facut febra musculara.de abia ma puteam misca de la ea.laughing Nu ai ce sa faci impotriva febrei musculare.trebuie sa o suporti.

| JokerV a răspuns (pentru CeQe):

Ma febra musculara nu trece putei sa va dati si cu dracu pe picioare mai bine astepti cateva zile si lasi muschiul sa se dezvolte, eu nu mai stiu cum sa fac febra si voi... stai calm ca nu se moare din febra

| CeQe a răspuns (pentru JokerV):

Cand ai febra musculara nu trebuie sa faci pauza.din contra.trebuie sa il antrenezi mai mult ca sa se obisnuiasca muschiul cu efortul.

| JokerV a răspuns (pentru CeQe):

Exact numai asa dispare acidul lactic din muschi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JokerV):

Da eu am febra de vreo 2 luni aproape in continuu ca schimb nivelul la 10 zile si m-am cam saturat. Daca vrei ti-o dau tie big grin.

| AlinaaAli a răspuns (pentru CeQe):

Eu am facut atletsim, si intitdeuna inainte de antrenamente si concursuri mancam ciocolata si nu faceam febra musculara.

| JokerV a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum *** ma de 2 luni eu cred ca ai alt cv o durere sau reumatism ca dao dracu' ce febra e asta de 2 luni

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AlinaaAli):

Gata. Eu cred ca cei de la care-mi fac cumparaturile iti vor trimite o scrisoare de multumire, ca am ganduri mari cu raionul lor de ciocolata big grin.
Incerc sa vad ce iese. Daca nu are efect e oricum bine c-am mai gasit o scuza sa ma indop cu cioco big grin. Multam fain!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JokerV):

Nu tu, e febra. Nu fac sala, fac fitness. Sunt fata. Am toate programele la trainerii aia de la biggest loser si le fac. schimb nivelul la 10 zile si mai vin ei cu ceva nou. Acum fac unul e vreo 40 de minute numai fandari. Daca vrei febra mai bine faci ca sigur nu te iarta. Si eu am facut sport 16 ani, nu sunt tocmai pe langa cu astea. Nici nu-mi trebuie sa dau jos, dar imi place sa fac sport...numai ca astia ma chinuie de-mi vine sa plang.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu o ghidusie zdravana in jacuzzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Faci masaj? big grin

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Masaj erotic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Mmrrrr!

| MrAngelus a răspuns:

Dacă totuşi ne-am ales cu febră musculară, este bine să încetăm orice activitate solicitantă până când durerea va dispărea în totalitate. Febra musculară ar trebui să dispară în trei până la şapte zile fără nici un fel de tratament. Putem încerca şi tehnici de recuperare activă. Exerciţiile aerobe uşoare măresc fluxul sanguin şi astfel ajută la diminuarea durerii musculare. După efort este util să facem mişcări uşoare de stretching. Muşchii afectaţi se vor întinde până când simţim un uşor disconfort. Poziţia se va menţine timp de 10 – 30 secunde. La fel de mult ajută şi masajul blând la nivelul musculaturii afectate. Astfel, vor fi stimulate neutrofilele (celule albe din sânge care luptă împotriva inflamaţiei), reducând durerea musculară. Metoda băbească a băii cu sare nu trebuie ignorată. Un sfert de oră petrecut în cadă va duce la relaxarea şi la reducerea tensiunii musculare. Medicamentele antiinflamatorii nonsteroidiene precum aspirina sau ibuprofenul reduc temporar durerea, deşi nu grăbesc refacerea. Vitamina C, în schimb, ajută la refacerea ţesutului de legătură afectat.

Alte sfaturi practice

Pentru a evita febra musculară persistentă, este bine ca atunci când ne-am apucat de sport să îl practicăm în mod regulat. Dacă am apucat să obişnuim corpul cu un anumit nivel de stres, în momentul în care acesta este îndepărtat sau redus, va apărea o reducere a performanţelor. Apoi, când ne reapucăm de sport, nu vom mai da acelaşi randament şi vom avea din nou parte de dureri musculare. Exerciţiile realizate dincolo de nivelul optim, însă, sunt contraproductive şi chiar periculoase.

Este foarte important să găsim un echilibru între stres şi odihnă. Perioadele de antrenament cu intensitate mare trebuie să alterneze cu perioadele de intensitate mai joasă, pentru a permite organismului să se refacă. În cazul în care durerile musculare nu dispar după o săptămână, este posibil să fie vorba de o accidentare mai gravă, caz în care este bine să apelăm la un medic.

Sursa: http://www.gandul.info/sport-miscare/cum-scapam-de-febra-musculara-4752794

| cristimircea99 a răspuns:

Aspirina?laughing de unde pana unde?laughing, frate daca ai febra musculara inseamna ca ai lucrat bine si trebuie sa lucrezi in continuare sa nu te opresti.

NOname
| NOname a răspuns:

Este una dintre cele mai excitante dureri (după buzele muscate în timpul sărutului). De ce să vrei să scapi de ea? Savureaz-o!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Pai mai bine dau comanda la muscat de buze si scap de asta ca oricum e pe locul 2. Ha ha! big grin

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

E, e undeva pe 7-8, dar tot bună rău...
Iar un mușcat de buze de calitate nu-l găsești chiar așa ușor, la orice colț de stradă. Trebuie să și muncești pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Munceeeesc big grin! dau tot, trag zi si noapte, in week-end dublez intesitatea...si tu acum, ce nu facem noi pentru un muscat de buze?! Sa nu zic ca deja ma gandesc la altceva. Uite ce declanseaza 3 vorbe in capul meu. Se vede ca mama voia baiat big grin.

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, iar tati n-a fost un țintaș foarte bun. Sau poate tocmai, a țintit perfect...

Na, ți-a mai trecut febra sau din contră?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Din contra. Acum am trecut pe ciocolata sa vad cum merge. Oh, ce doare, sa mai rad o ciocolata! big grin

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e că e prea târziu pentru ciocolată, dar baftă!
Poate totuși un masaj...

| Lionheart77 a răspuns:

Nu stiu unde ati auzit ca febra musculara trece tot prin antrenament da fie:1 baie fierbinte 2 odihna multa somn mult 3 proteine:lapte,oua,branza, carne-carbohidrati:ore, cartofi, cereale, etc 5 antrenare cu febra ajuta la scaderea muschiului nici ddecum cresterea 6 accindentari grave:muschi, tendoare etc.Asteaptea pana trece febra sau poti sa faci alta grupa care nu solicita grupa cu febra si incalzire mai multa inainte.Succes incontinuare, numai bine